اهم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یک مولتیمتر که از آن می‌توان برای اندازه‌گیری مقاومت جریان الکتریکی به اُهم استفاده کرد. همچنین می‌توان در انداره‌گیری ظرفیت خازن، جریان و ولتاژ نیز استفاده کرد.
چندین مقاومت، مقاومت آنها با رنگ‌های مختلف بر روی آنها مشخص شده‌است.
R معادل یک اهم می‌باشد اگر V = یک ولت باشد ، I = یک آمپر می‌شود.

اهم، یکای اندازه‌گیری مقاومت الکتریکی در دستگاه SI است، که به یاد فیزیکدان آلمانی گئورگ زیمون اُهم نامگذاری شده‌است.

تعریف[ویرایش]

یک اهم به مقاومت موجود میان دو نقطه از یک رسانا گفته می‌شود، وقتی که اختلاف پتانسیل ۱ ولتی ثابتی در بین این دو نقطه برقرار باشد و این اختلاف پتانسیل شدت جریانی برابر با یک آمپر ایجاد کند. در عین حال این رسانا نباید خود یک مولد الکتریکی باشد.

\Omega = \dfrac{\mbox{V}}{\mbox{A}} = \dfrac{\mbox{m}^2 \cdot \mbox{kg}}{\mbox{s} \cdot \mbox{C}^2} = \dfrac{\mbox{J}}{\mbox{s} \cdot \mbox{A}^2}=\dfrac{\mbox{kg}\cdot\mbox{m}^2}{\mbox{s}^3 \cdot \mbox{A}^2}= \dfrac{\mbox{J} \cdot \mbox{s}}{\mbox{C}^2}

در بیشتر مواقع اگر برای مقاومت خطی، در اختلاف پتانسیل و دمای ثابت، مقاومت نیز ثابت است. برای دیگر انواع مقاومت‌ها ممکن است این فرضیه درست نباشد مانند ترمیزیستورها.

در صنعت برق و الکترونیک از ضرایب اهم بسیار استفاده می‌شود مانند میلی‌اهم، پیکواهم، گیکااهم.

در مدارهای متغیر امپدانس الکتریکی هم با اهم اندازه‌گیری می‌شود. به مقاومت یک ستون جیوه به طول 104cm و با سطح مقطع 1mm^2 را یک اهم می گویند

تبدیل[ویرایش]

در دستگاه اس‌آی از زیمنس برای معکوس مقاومت استفاده می‌شود. مهو (برعکس اهم است با نماد ℧).

توان و مقاومت[ویرایش]

مقدار انرژی تلف شده توسط یک رسانا (مثلا مقاومت خطی) را می‌توان بر اساس میزان مقاومت آن و اختلاف پتانسیل یا شدت جریان بدست آورد. این فرمول ترکیبی از قانون اهم و ژول است.

P=V\cdot I =\frac{V^2}{R} = I^2\cdot R

در اینجا P توان به وات، I شدت جریان و R مقاومت است. این فرمول را می‌توان برای مدارهایی که مقاومت با شدت جریان تغییر می‌کند هم استفاده کرد.

استفاده از Ω در نوشته‌های الکترونیکی[ویرایش]

در استفاده از Ω در نوشته‌های الکترنیکی مثلا (اچ‌تی‌ام‌ال) باید دقت کرد، زیرا بعضی اوقات در هنگام رندر کردن نوشته ممکن است فونت مورد نظر فاقد امگا باشد و مرورگر به صورت پیش‌فرض به جای اومگا از وی (W) استفاده می‌کند که نماد وات می‌باشد و همین اندکی گیج‌کننده‌است.

یونیکد نماد اهم (Ω) را رمزگشایی می‌کند، جدا از امگای زبان یونانی، این برای امکان ایجاد معکوس اومگا و اومگای بزرگ یونانی (Ω) در نظر گرفته‌شده‌است. [۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Excerpts from The Unicode Standard, Version 4.0, accessed 11 October 2006

منبع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Ohm»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۱).