قوز قرنیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
قوز قرنیه
آی‌سی‌دی-۱۰ H18.6
آی‌سی‌دی-۹ 371.6
اُمیم 148300
دادگان بیماری‌ها 7158
مدلاین پلاس 001013
ای‌مدیسین oph/104
سمت چپ چشم طبیعی؛ سمت راست چشم با قوز قرنیه

کراتوکونوس یا قوز قرنیه (به انگلیسی: Keratoconus) یک بیماری تحلیل رونده قرنیه چشم است . این بیماری معمولا" در سنین نوجوانی یا اوایل دهه سوم زندگی بروز می کند. در این بیماری قرنیه نازک شده و شکل آن تغییر می کند. قرنیه به طور طبیعی شکلی گرد یا کروی دارد ولی در کراتوکونوس (قوز قرنیه) قرنیه برآمده و مخروطی شکل می شود. این تغییر بر روی انکسار نور هنگام ورود به چشم تأثیر گذاشته و سبب کاهش وضوح بینایی می شود. کراتوکونوس ممکن است در یک یا هر دو چشم رخ دهد ولی در۹۰٪ موارد در هر دو چشم دیده می شود که در اینصورت خواندن و نوشتن یا رانندگی فرد مختل میشود.

علائم و نشانه‌های کراتوکونوس[ویرایش]

شبیه سازی تصویری که فرد مبتلا به قوز قرنیه مشاده می‌کند

تشخیص کراتوکونوس (قوز قرنیه) ممکن است به دلیل بروز و پیشرفت آهسته آن مشکل باشد. این بیماری ممکن است با نزدیک بینی و آستیگماتیسم همراه باشد در نتیجه ممکن است موجب عدم وضوح و تاری دید شود. بیمار همچنین ممکن است دچار هاله بینی و حساسیت به نور باشد. بیماران معمولا" در هر بار مراجعه به چشم پزشک نسخه شان تغییر می‌کندو بعد از مدتی ثابت باقی می ماند.

علل قوز قرنیه[ویرایش]

علت کراتوکونوس (قوز قرنیه) هنوز شناخته نشده است. هرچند اين بيماری ارثی نيست ولی ژنتیک ، محیط ویا برخی بیماریها احتمالا در بروز موثرند. ماليدن محكم چشم گرچه علت قوز قرنيه نمی باشد ولی در روند ايجاد آن بی تاثير نيست، لذا به بيماران مبتلا به قوز قرنيه توصيه می شود كه از ماليدن چشم بپرهيزند.

درمان[ویرایش]

در انواع خفیف بیماری، عینک یا لنز نرم (Soft Contact Lenses) ممکن است کمک کننده باشد ولی با پیشرفت بیماری و نازکتر شدن و تغییر شکل بیشتر قرنیه این درمان‌ها دیگر چندان کارساز نخواهد بود. درمان بعدی بیماری استفاده از لنزهای سخت دارای قابلیت نفوذ گاز است. این لنزها قابلیت بیشتری برای اصلاح آستیگاتیسم نامنظم ناشی از کراتوکونوس (قوز قرنیه) دارند. قرار گیری مناسب لنز بر روی قرنیه مبتلا به کراتوکونوس (قوز قرنیه) کاری ظریف و زمان گیر است. به همین دلیل مراجعات مکرر برای تنظیم لنز و اصلاح نسخه غیر قابل اجتناب است.

در حال حاضر در بیمارانی که قادر به تحمل لنزهای سخت نیستند از روش‌های جدیدتری مانند قرار دادن رینگ‌های داخل قرنیه مثل Intacs و Ferrara و رینگ کامل Myoring استفاده می شود. مطالعه بر روی این روش نشان دهنده بهبود نسبی بیماران است، هر چند نشان داده نشده است که این روش مانع پیشرفت بیماری شود.البته در مورد مایورینگ مطالعه ای که توسط پروفسور دکسر از اتریش انجام شده مبین تقویت 30% قرنیه شده ودر نتیجه باعث توقف پیشرفت قوز قرنیه خواهد شد.

روشهای درمان[ویرایش]

به طور كلی روشهای درمان قوز قرنيه به چهار مرحله تقسيم می شود.

  • در مراحل اوليه بيماری، تجويز عينك توسط پزشك تا حد زيادی باعث اصلاح ديد می شود البته بايد توجه داشت بيماري ماهيت پيشرونده دارد در نتيجه نمره عينك تجويز شده تغيير خواهد كرد.
  • با پيشرفت بيماری و افزايش نزديك بينی و آستيگماتيسم نامنظم مرحله ای فرا می رسد كه ديگر با عينك نمی توان ديد را اصلاح كرد و برای اصلاح ديد بايد از لنزهای تماسی سخت (Hard Contact Lens) استفاده كرد.وقتی لنز سخت روی قرنیه قرار می‌دهیم لایه اشکی که بین لنز و قرنیه ایجاد می‌شود نامنظمی را اصلاح می‌کند. بیمارانی که قادر به تحمل لنزهای سخت نمی باشند می توانند از لنزهای هیبریدی (ترکیبی از سخت و نرم) استفاده کنند.
  • از دیگر درمانهای جراحی قوز قرنيه استفاده از حلقه های داخل قرنيه می باشد؛ اين نوع از درمان در بعضی از قوزهای خفيف تا متوسط كه كنتاكت لنز را نمي توانند تحمل كنند، كاربرد دارد. اين حلقه ها با كاهش ميزان آستيگماتيسم نامنظم به بهبود بينايی كمك مي كنند. ميزان موفقيت درمان با حلقه هاي داخل قرنيه بسيار متغير و از فردي به فرد ديگر متفاوت خواهد بود و نتايج عمل در بيماران كراتوكونوس (قوز قرنيه) متفاوت است. در اين بيماران قرار دادن رينگ به طور متوسط باعث بهبود دو خط ديد در نيمی از بيماران مي گردد . در واقع در بيماران قوز قرنيه اين عمل باعث مي شود بيماری كه قبل از عمل با عينك ديد خوبی نداشته است پس از قرار دادن رينگ به دليل كاهش نامنظمی های قرنيه با عينك جديد ديد بهتری نسبت به قبل از عمل داشته باشد. البته این روش در تمام بيماران قابل انجام نيست .
  • يكی از درمان های جديد قوز قرنیه ایجاد پيوند متقاطع بين رشته های كلاژن قرنيه (Corneal collagen cross-linking یا CXL) با استفاده از اشعه فرابنفش UV-A و داروی ريبوفلاوين است. در اين روش پس از برداشتن لايه سلول های سطحی (اپيتليوم) قرنیه، به مدت سی دقیقه (هر 3 دقیقه یک بار) قطره ريبوفلاوين1/. درصد در چشم ريخته ميشود و سپس طی مدت سی دقيقه بعدی در حالیکه هر 5 دقیقه یک بار قطره مذکور در چشم چکانده می شود، اشعه ماوراء بنفش به قرنيه تابانده مي شود . اين كار باعث افزايش پيوندهاي متقاطع بين رشته هاي كلاژن قرنيه و در نتيجه افزايش استحكام قرنيه ميشود. ديده شده است كه پيشرفت بيماری تقريبا در 100% موارد متوقف شده ودر نيمی از موارد قرنيه اندكي مسطح تر شده و بيماری كمی (حدود 2.87 ديوپتر) بهبود يافته است و بينایی 1.4 خط بهتر شده است. این روش باعث می شود نیازی به پیوند قرنیه نیاز نباشد و یا زمان آن به تاخیر بیفتد. در این روش بینایی فرد با و بدون عینک بهبود یافته و میزان آستیگماتیسم، کاهش قابل ملاحظه ای خواهد داشت. بهترین داوطلبان این روش عبارتند از: بیمارانی که به تازگی برای آنها تشخیص کراتوکونوس داده شده، افراد جوان و میانسالی که بیماری آنها پیشرونده است، کسانیکه دچار هیدروپس یا اسکار سفید بروی قرنیه نشده اند و همچنین کسانیکه لنز تماسی روی چشمشان خوب فیت نمی شود.


پیش آگهی[ویرایش]

بیماری معمولا بین ده تا بیست سال پس از بروز تشدید میشود (آستگماتیسم و میوپی بیمار بیشتر میشود) و حتی در مواردی به دید بیمار آسیب میزند ولی خوشبختانه اين بيماری كور كننده نيست . قوز قرنیه يكی از علل شايع پيوند قرنيه است و عمل پيوند قرنيه عموما نتايج موفقيت آميزی دارد.

کاربرد ليزر در درمان[ویرایش]

درگذشته در بيماران مبتلا به قوز قرنيه از اعمال جراحی ليزری مانند ليزيكلازک يا PRK استفاده نمیشد زيرا باعث تشدید بيماري میگردید اما با ظهور روش (Collagen Cross-Linking یا CXL) می توان بصورت همزمان و یا در قدم بعدی عیب انکساری چشم (شماره چشم) را با لیزر (معمولاPRK) درمان کرد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]