لنزهای تماسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک جفت عدسک که روی مقعرشان به سمت بالا قرار دارد.
لنز رنگی زرد
یک حفت عدسک یک‌روز مصرف با قابلیت حذف اشعه آبی در بسته‌بندی جداگانه.

لنز تماسی (به انگلیسی: contact lens) یا عدسک، یک عدسی نازک پلاستیکی است که روی قرنیه چشم قرار می‌گیرد. لنز تماسی می‌تواند صرفاً جنبه زیبایی (تغییر رنگ عنبیه چشم) داشته باشد یا جنبه پزشکی (مانند درمان عیوب انکساری چشم با لنز تماسی).

قرنیه چشم تنها عضوی در بدن است که اکسیژن را مستقیماً از هوا دریافت می‌کند لذا لنز باید قابلیت عبور اکسیژن را از خود داشته باشد که چشم دچار کمبود اکسیژن و نهایتاً آسیب قرنیه نگردد.

امروزه استفاده از لنز چشم بین مردم به ویژه زنان اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است، به طوریکه در حال حاضر بیش از ۱۵۰ میلیون نفر در کل دنیا از آن استفاده می‌کنند.

مردم برای استفاده از آن دلایل مختلفی دارند. ورزشکاران و همچنین طرفداران لنزهای زیبایی بیشترین افرادی هستند که از لنز استفاده می‌کنند. نداشتن مشکلات عینک مانند شکستگی، بخار کردن شیشه، تمیز کردن مداوم عدسی عینک و مشکلات دیگر بیش از پیش افراد را برای استفاده از لنزهای طبی ترغیب کرده است.

استفاده از لنز این روزها بسیار پرطرفدار شده است به نحوی که طبق آمار در سال 2014- 14 میلیون امریکایی از سن 18 به بالا از لنز استفاده می کردند . طبق آمار منتشر شده در سال 2017 این تعداد به 17 درصد جمعیت آمریکا رسیده است . حتی بسیاری از نوجوانان در سن 12 سالگی شروع به استفاده از لنز طبی نموده اند.

همچنین استفاده از لنز برای ورزشکارانی که چشمهای ضعیفی دارند و برای ورزشهایی مانند اسکی و موتورسواری مجبور به استفاده از عینک هستند بسیار مناسب است.

انواع لنز


لنزها را از جهات مختلفی میتوان دسته بندی کرد ولی مرسوم‌ترین آنها دسته‌بندی بر اساس کاربرد و زمان استفاده آنهاست.

از نظر کاربرد

برطرف کننده عیوب انکساری و پیر چشمی ( لنز طبی )

این نوع لنزها برای برطرف کردن مشکلات نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم کاربرد دارند. برای افرادی کاربرد دارد که مشکل پیرچشمی دارند و برای مطالعه کردن به عینک نیاز دارند.

لنزهای آرایشی ( لنز رنگی )

لنزهای رنگی که مصرف آرایشی دارند و برای تغییر رنگ عنبیه استفاده می‌شوند.

لنزهای آرایشی ( لنز طبی رنگی )

برای کسانیکه چشمان ضعیف دارند و قصد تغییر رنگه عنبیه خود را نیز دارند کاربرد دارد.

از نظر موارد سازنده

لنزهای سخت

این نوع لنز بیشتر برای افرادی که نمره‌های آستیگمات بالا دارند یا با مشکل قوز قرنیه مواجه هستند کاربرد دارد و توسط پزشک تجویز می‌شود.

لنزهای نرم

این لنزها از جنس ژل هایی مثل ژلهای نگهدارنده آب استفاده می شود که به هایدروژل معروف می باشد. این لنزها بسیار قابل انعطاف ، نازک و کاملاً منطبق بر شکل جلوی چشم می باشد. این لنزها برای اولین بار سال 1970 ارائه گردید و به علت راحتی بسیار زیاد بسیار سریع پر طرفدار شد . این لنزها زمانی ارائه شد که لنزها از جنس پلاستیک سخت بود که هفته ها استفاده از آن برای عادت کردن طول می کشید و خیلی ها حتی نمی‌توانستند از آن استفاده کنند.

در سال ۱۹۹۸ نوع جدیدی از لنزهای نرم وارد بازار شد که سیلیکون هایدروژل نام داشت. امروزه این نوع لنز کاربرد بسیاری دارد و بیشتر لنزهای مورد استفاده از نوع هستند.

لنزهای هیبرید

این نوع لنز از ترکیب لنز سخت در مرکز لنز و لنز نرم در لبه ها ساخته شده است.

از نظر زمان استفاده

لنز روزانه

یکبار مصرف هستند و باید بعد از هربار استفاده دور اداخته شوند.

ماهیانه

این نوع لنز مدت زمان ۳۰ روز قابل استفاده است.

سالیانه

این نوع لنزها تا یکسال قابل استفاده هستند و ضخامت بیشتری نسبت به لنزهای قبلی دارند.

منابع

  • لنز بایوفینیتی
  • واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی
  • ویکی‌پدیای انگلیسی en:Contact lens

ایرانیان اپتیک. «لنز چشم». ایرانیان اپتیک. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۳-۳۱.