سوپر بول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سوپربول)
میزان محبوبیت سوپربول تا سال 2019

سوپربول (به انگلیسی: Super Bowl) مسابقه سالانه فوتبال آمریکایی قهرمانی لیگ فوتبال ملی (آمریکا)، بالاترین سطح حرفه‌ای فوتبال آمریکایی در جهان می‌باشد. این بازی اوج فصل رقابت‌های لیگ فوتبال آمریکا می‌باشد که در اواخر تابستان سال قبل میلادی آغاز می‌شود. معمولاً از اعداد یونانی برای شناسایی هر بازی به جای استفاده از سال استفاده می‌شود. برای مثال سوپر بول I در ۱۵ ژانویه ۱۹۶۷ در ادامه رقابت‌های فصل ۱۹۶۶ ان‌اف‌ال بازی شد.

این مسابقه و مراسم‌های جانبی در «یکشنبه سوپر بول» برگزار می‌شود که همین مسابقه در طی سالیان دراز تبدیل به پربیننده‌ترین مسابقهٔ تلویزیونی آمریکا گشته‌است.

گرچه زمان پخش این مسابقه تعطیل رسمی نیست، اما در زمان پخش آمریکا به صورت نیمه رسمی تعطیل می‌شود. در نیمه مسابقه نیز بسیاری از خواننده‌ها و موسیقی‌دان‌های مشهور به اجرای مسابقه می‌پردازند. در بیست و هفتمین مسابقه سوپربول ، مایکل جکسون، خواننده و رقصنده آمریکایی با اجرای چهار ترانه جم ، بیلی جین ، سیاه یا سفید و دنیا را التیام بده توانست ۱۲۰ تا ۱۳۴ میلیون بیننده تنها در آمریکا را به خود جذب کند و پربازدید ترین اجرای این برنامه در تاریخ شود. این نخستین مسابقه ی سوپربول بود که تعداد تماشاگرانش در بین دو نیمه رو به افزایش بود .

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی

پیوند به بیرون[ویرایش]