ایل شکاک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شکاک)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شِکاک نام یکی از ایل‌های بزرگ کرد است[۱][۲] ایل شکاک یکی از ایل های بزرگ و سر شناخته محسوب میشود. ایل ب دلیل مهمان نواز بودن در استان شناخته شده است. ایل شکاک دارای طوایف بزرگی است.

خوراک‌های مردم ایل[ویرایش]

مردم ایل شکاک به اقتضای دامپروری سابقشان بیشتر آمیخته‌ای است از گوشت و دیگر چیزها. معروفترین غذاهای گوشتی آنها «ساوارا»، «مِخْلُ»، «بِرْیان»، «قَیسی»، «شاکبابْ»، «کفْتُک»، «پَزپُلُو» و «خُرُش» است.

«ساوارا» غذایی است از گوشت و بلغور و روغن، «مخل» از گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی و گوشت ومرغ و تخم‌مرغ و روغن، «پردپلو» از آرد و برنج و گوشت و آلوچه، «قلسیل» از گوشت بره و سیر ماست و روغن «خُرش» از گوشت و بادمجان و لوبیا و سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی.

خوراک «بریان» بره‌ای است که در شکمش برنج و لپه و کره می‌گذارند و آن را روی تخته‌سنگی که داخل تنور گذاشته‌اند می‌گذارند تا خوب سرخ شود، «کفتک» یا همان«کوفته» و «شاکباب» و «شوربه» به ترتیب کباب شامی و آبگوشت است. خوراک‌های غیر گوشتی آنها نیز عبارت‌اند از «گرا» (آش)، «هک رون» (نیمرو)،. مردم ایل بسیار خوش خوراک بوده و ب غذا و نحوه پخت صحیح بسیار اهمیت داده.

منابع[ویرایش]

  1. "KURDISH TRIBES". Encyclopaedia Iranica.
  2. Price, Massoume. Iran's Diverse Peoples: A Reference Sourcebook. ABC-CLIO. ISBN 978-1-57607-993-5. One leader who did take action was Simqu, of the Shakak Kurds

جستارهای وابسته[ویرایش]