سن جهان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

در کیهان‌شناسی فیزیکی، سن جهان هستی میزان زمان سپری شده پس از مهبانگ (یا انفجار بزرگ) است که گمان می‌رود لحظه آغاز پیدایش جهان است. بنابر دقیقترین اندازه‌گیری انجام شده توسط ماهواره پلانک، سن جهان در حدود ۰.۰۳۷±۱۳.۷۹۸ میلیارد سال برآورد شده‌است.[۱][۲] عدم قطعیت این عدد ۳۷ میلیون سال(۰.۰۳۷ میلیارد سال) است که از مقایسه نتایج پروژه‌های تحقیقاتی علمی مختلف به دست آمده‌است. از جمله این پروژه‌ها می‌توان به اندازه‌گیری‌های تابش زمینه کیهانی توسط ماهواره پلانک و یا کاوشگر ناهمسانگردی ریزموجی ویلکینسون اشاره نمود. با اندازه‌گیری تابش زمینه کیهانی می‌توان زمان سرد شدن این تابش از لحظه مهبانگ تا کنون و در نتیجه سن جهان را به دست آورد[۲]. همچنین با اندازه‌گیری‌های نرخ انبساط جهان و برونیابی به عقب در زمان می توان سن جهان را محاسبه نمود.

منابع[ویرایش]

  1. Planck Collaboration (2013). "Planck 2013 results. I. Overview of products and scientific results". arXiv:1303.5062 [astro-ph.CO]. 
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ Bennett, C.L.; et al. (2013). "Nine-Year Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) Observations: Final Maps and Results". arXiv:1212.5225 [astro-ph.CO].