ستاره (فرد مشهور)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مایکل جکسون یکی از مشاهیری است که توسط قشر عظیمی از مردم جهان شناخته شده است. نام او در سال ۲۰۱۱ به عنوان «شناخته‌شده‌ترین فرد مشهور (ستاره) تاریخ» در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شد.[۱][۲]
سیاستمداران عالی‌رتبه همانند باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا توانایی زیادی برای تبدیل شدن به یک «ستاره» را دارند.
الیزابت تیلور به خاطر ایفای نقش‌های گوناگون در فیلم‌های موفق هالیوود توسط مردم شناخته می‌شود.

ستاره یا سلبریتی (به انگلیسی: Celebrity) به شخصی اطلاق می‌شود که معمولاً در زمینه‌های موسیقی، ورزش، رسانه، رقص، سکس، مدل، سیاست، ادبیات ، مذهبی و نظایر آن در یک جامعه یا فرهنگ عامه دارای سرشناسی و معروفیت باشد. چنین شخصی به راحتی از طریق مردم به ویژه قشر جوان قابل شناسایی است و به رسمیت شناخته می‌شود. ستاره‌ها اغلب از طریق رسانه‌های جمعی به ویژه تلویزیون، سینما ، نشریات و شبکه های اجتماعی به سرشناسی‌شان افزوده می‌شود و علت آن پرداختن زیاد به موضوعات ستاره‌ها در رسانه‌ها در جهت تغذیه مطالب نشریات و پایگاه‌های خبری می‌باشد، که منجر به درآمدزایی برای آن‌ها می‌گردد.

یک ستاره ممکن است از راه‌هایی منفی نظیر اختلاس، رسوایی جنسی، اعتیاد و … که نزد مردم غیرقابل پذیرش هستند نیز مشهورتر گردد. ستاره‌ها سوژه همیشگی رسانه‌ها و مردم جهت ایجاد شایعه و به چالش کشیدن می‌باشند.

مراقب باشید واژه ی مشهور و سلبریتی را باهم اشتباه نکنید. طبق واژه نامه عمید مشهور=نامی ، نامدار و معروف میان مردم و اینکه از میان مردم به وجود میایند ولی سلبریتی ها را سیستم ها برای سرگرمی و فروش میسازند.[3]

آمار استفاده از کلمهٔ celebrity به معنای ستاره و کلمات هم‌خانوادهٔ آن تا سال ۲۰۱۰ در گوگل

منابع[ویرایش]

  1. Tashi Singh. «Celeb World Records: Michael Jackson Thriller Guinness Record Best-Selling Album, Most Grammys»(انگلیسی)‎. وب‌گاه postchronicle.com، ۲۲ اکتبر ۲۰۱۱. بازبینی‌شده در ۲۵ اکتبر ۲۰۱۱. 
  2. «Stars Who Hold Guinness World Records». 

3. فرهنگ عمید ، لغت میم