زرنان (ازنا)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زرنان
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان لرستان
شهرستان ازنا
بخش بخش مرکزی
دهستان سیلاخور شرقی
مردم
جمعیت ۵۴۵ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری ۲۱۵۷۸۵

زرنان (ازنا) یکی از روستاهای استان لرستان است که در بخش جاپلق شهرستان ازنا واقع شده است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان جاپلق غربی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۴۷ نفر (۱۴۱خانوار) بوده‌ است و در سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۵۴۵ نفر بوده است.

تاریخ[ویرایش]

بنیان‌گذاران این روستا ارامنه بوده که در دوره صفویه به هنگام پادشاهی شاه اسماعیل به ایران کوچانده شدند. آنها به یاد روستای خود در ارمنستان نام آن را زرنه یا زرنان گذاشتند و تا پایان حکومت پهلوی اول کلیسای آنان در روستا پابرجا بود. به هنگام پادشاهی شاه عباس اقوام ترک بسیاری از آذربایجان به منطقه ازنا و روستاهای همجوار تبعید شدند. خاندان ملکی و باقری از برزگترین اقوام آذربایجان بودند که در این روستا ساکن شدند. این روستا دارای چندین قنات رشته بوده‌است که در حال حاصر ۲ رشته آن دارای آب می‌باشد و مزارع زیر دست را مشروب می‌نمایند. با توجه به مراتع غنی و کوه‌های اطراف روستا، دامداری به عنوان منبع مهم درآمد ساکنین روستا محسوب می‌شود. باغات انگور این روستا در زمان حضور ارامنه و آذری ها احداث شدند و یکی از مرغوبترین انگور ایران در این روستا تولید می‌شود. در این روستا خانه‌هایی با قدمت جندین ساله وجود دارد. از جمله مناطق دیدنی این روستا می‌توان قبرستان ارامنه، قنات‌ها، خانه‌های قدیمی و قلادز را نام برد. در خصوص قلعه قلادز مورخان بیان می‌کند که قدمت آن به دوران ساسانی بازمی‌گردد. از محصولات کشاورزی می‌توان گندم، جو، صیفی جات و حبوبات را نام برد.
منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. مقدار |پیوند بایگانی= نادرست است: timestamp (کمک)