زایچه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Tycho horoscope SN1572.jpg

زایچه، جدولی است که در آن درجات قرار گرفتن سیارات و ماه و خورشید در صور فلکی مختلف و نیز دیگر عوامل آسمانی و فلکی را به هنگام زاده شدن یک فرد ثبت می‌کنند و سپس از اطلاعات این جدول برای طالع‌بینی، پیش‌بینی شخصیت آن فرد و طالع او استفاده می‌نمایند.

چگونگی استخراج این جدول از اصول آموزشی کتب نجومی قدیم بوده است و نیاز به آشنایی با علوم ریاضی، نجوم، زیج و کار با اسطرلاب داشته است. امروزه می‌توان با نرم‌افزارهای نجومی ساده به سرعت چنین جدولی را ایجاد کرد.

در طالع‌بینی عقیده بر این است که چگونگی قرارگیری اجرام آسمانی در لحظه تولد فرد با ذات و طبع و سرنوشت او رابطه دارد. امروزه، هنوز هم این عقیده در میان عموم مردم رواج دارد.

هرچند ممکن است بر مبنای مسائل علوم جدید چنین عقیده‌ای باطل انگاشته شود، اما به طور قطع علم تجربی به هیچ وجه قادر نیست تا با انجام آزمایش‌هایی این عقیده را اثبات یا رد نماید. دلیل این مطلب آن است که تولد و زندگی افراد به هیچ وجه یک عمل تکرارپذیر نمی‌باشد و عوامل بیشماری در آن دخالت دارند که امکان جداسازی یک عامل و بررسی تأثیر خاص اجرام آسمانی روی زندگی و سرنوشت افراد وجود ندارد. بنا بر این علم جدید در مورد این مسئله ساکت خواهد بود. البته در حال حاضر این موضوع مورد اختلاف دانشمندان قرار دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی