مردم روهینگیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

روهینگیا مردمی مسلمان و هند و آریایی هستند که در ایالت راخین در غرب میانمار زندگی می‌کنند. بنا بر گفته سازمان ملل روهینگیا جزو تحت ستم‌ترین اقلیت‌ها در جهان است. این مردم ۴ درصد کل جمعیت میانمار را تشکیل می‌دهند.

نصف دیگر روهینگیاها در بنگلادش، پاکستان، عربستان سعودی، تایلند، مالزی، اندونزی یا اروپا و استرالیا زندگی می‌کنند. اینان بازماندگان تجار و جهانگردان عرب و بنگلادشی هستند و فرهنگ، زبان و هویتی خاص می‌دارند.

بیشتر جمعیت یک میلیون و صد هزار نفری روهینگیا از حق شهروندی میانمار محرومند و در شرایطی مشابه با آپارتاید زندگی می‌کنند. بیش از ۱۴۰ هزار نفر از آنها به دنبال درگیری با قوم بودایی «راخینه» در سال ۲۰۱۲ به مناطق دیگر آواره شده‌اند.[۱]

روزنامه‌های دولتی میانمار از آنها با الفاظی چون «سیاهه»، «عربه» یا «بنگلادشیه» نام می‌برند. آن سانگ سوچی رهبر مخالفین و حزب لیگ ملی برای دمکراسی هم از موضعگیری آشکار دربارهٔ آنها خودداری کرده و تاکنون هیچ حرفی در مورد خشونت با این اقلیت و سرکوب آنان نزده است.

مهاجرت از میانمار[ویرایش]

پس از درگیری‌های قومی و مذهبی در کشور میانمار و کشتار مسلمانان روهینگیایی در این کشور، بسیاری از این افراد به کشورهای دیگر مهاجرت کردند. برخی از این مهاجران در کشورهای دیگر نیز سرنوشت خوبی نداشتند و به قتل رسیدند.[۲]اغلب این مهاجران در دام قاچاقچیان انسان گرفتار شدند.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. رادیو فردا. بازدید: مه ۲۰۱۵.
  2. کشف گور جمعی با 100 جسد مسلمانان روهینگیا در مالزی.[خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) http://irna.ir]
  3. وزارت کشور مالزی کشف گورهای جمعی را تأیید کرد.[خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) http://irna.ir]