روباه صحرا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

روباه صحرا
روباه صحرا
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشتخواران
تیره: سگ‌سانان
سرده: روباه‌ها
گونه: V. zerda
نام دوبخشی
Vulpes zerda
زیستگاه روباه صحرایی

روباه صحرا (به انگلیسی: Fennec fox) حیوانی است از خانوادهٔ سگ‌سانان و سردهٔ روباه‌ها (Vulpes) که در شمال آفریقا و و مناطق عربی مانند امارات متحده عربی و یمن .

محل زندگی این جانور در صحرای بزرگ آفریقا و شبه‌جزیره سینا و شمال آفریقا است. اندازهٔ بدن این روباه ۳۷ تا ۴۱ سانتی‌متر و اندازهٔ دُم آن ۱۹ تا ۲۱ سانتی متر است. روباه صحرا کوچک‌ترین گونه روباه است و به دلیل داشتن گوش‌های بسیار بلند که حتی می تواند به 15 سانتی متر برسد به راحتی قابل تشخیص می‌باشد. این جانور پگاه‌رو است و معمولاً روز را در سوراخ‌هایی که در شن حفر می‌کند به سر می‌برد. این روباه از جوندگان کوچک، پرندگان، حشرات و خزندگان کوچک صحرایی تغذیه می‌کند. روباه‌های صحرا به صورت دست جمعی و معمولا در گله های 10-12 نفره زندگی می کند. [5] در شب به شکار جوندگان، حشرات (به ویژه ملخ)، پرندگان، مارمولک ها و سایر خزندگان کوچک می پردازد. جفت‌ها در تمام زمان زندگی خود با یکدیگر می‌مانند. هر جفت یا هر خانواده‌ای دارای قلمرویی مخصوص به خود است.

روباه‌های صحرا در بهار و پس از ۵۰ یا ۵۱ روز بارداری ۲ تا ۵ توله به دنیا می‌آورند.

اعتقاد بر این است که کلمه "fennec" از کلمه عربی فنك ( fanak ) معادل کلمه "روباه" گرفته شده است.

روباه قطبی

روباه توله

روباه ترکمنی

روباه شنی

روباه سرخ

روباه دماغه

شاه‌روباه

روباه صحرا[۱]: Fig. 10 

سگ راکون

روباه گوش‌خفاشی

منابع[ویرایش]

  1. Lindblad-Toh, K.; Wade, CM; Mikkelsen, TS; Karlsson; Jaffe, DB; Kamal, M; Clamp, M; Chang, JL; et al. (2005). "Genome sequence, comparative analysis and haplotype structure of the domestic dog" (PDF). Nature. 438 (7069): 803–819. doi:10.1038/nature04338. PMID 16341006. {{cite journal}}: Text "firstK" ignored (help)
  • The Simin And Schuster Encyclopedia Of Animals. Ed. Dr. Philip Whitefield