روباه صحرا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

روباه صحرا
Fennec Foxes.jpg
روباه صحرا
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشتخواران
تیره: سگ‌سانان
سرده: روباه‌ها
گونه: V. zerda
نام دوبخشی
Vulpes zerda
Distribution of the Fennec Fox.png
زیستگاه روباه صحرایی

روباه صحرا (به انگلیسی: Fennec fox) حیوانی است از خانوادهٔ سگ‌سانان و سردهٔ روباه‌ها (Vulpes) که در شمال آفریقا و و مناطق عربی مانند امارات متحده عربی و یمن .

محل زندگی این جانور در صحرای بزرگ آفریقا و شبه‌جزیره سینا و شمال آفریقا است. اندازهٔ بدن این روباه ۳۷ تا ۴۱ سانتی‌متر و اندازهٔ دُم آن ۱۹ تا ۲۱ سانتی متر است. روباه صحرا کوچک‌ترین گونه روباه است و به دلیل داشتن گوش‌های بسیار بزرگ به راحتی قابل تشخیص می‌باشد. این جانور پگاه‌رو است و معمولاً روز را در سوراخ‌هایی که در شن حفر می‌کند به سر می‌برد. این روباه از جوندگان کوچک، پرندگان، حشرات و خزندگان کوچک صحرایی تغذیه می‌کند. روباه‌های صحرا به صورت دست جمعی زندگی می‌کنند. جفت‌ها در تمام زمان زندگی خود با یکدیگر می‌مانند. هر جفت یا هر خانواده‌ای دارای قلمرویی مخصوص به خود است.

روباه‌های صحرا در بهار و پس از ۵۰ یا ۵۱ روز بارداری ۲ تا ۵ توله به دنیا می‌آورند.

روباه قطبی

روباه توله

روباه ترکمنی

روباه شنی

روباه سرخ

روباه دماغه

شاه‌روباه

روباه صحرا[۱]: Fig. 10 

سگ راکون

روباه گوش‌خفاشی

منابع[ویرایش]

  1. Lindblad-Toh, K.; Wade, CM; Mikkelsen, TS; Karlsson; Jaffe, DB; Kamal, M; Clamp, M; Chang, JL; et al. (2005). "Genome sequence, comparative analysis and haplotype structure of the domestic dog" (PDF). Nature. 438 (7069): 803–819. doi:10.1038/nature04338. PMID 16341006. {{cite journal}}: Text "firstK" ignored (help)
  • The Simin And Schuster Encyclopedia Of Animals. Ed. Dr. Philip Whitefield