روباه صحرا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

روباه صحرا (ابهام زدایی)

روباه صحرا
Fennec Foxes.jpg
روباه صحرا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشتخواران
تیره: سگ‌سانان
سرده: روباه‌ها
گونه: V. zerda
نام علمی
Vulpes zerda
Distribution of the Fennec Fox.png
زیستگاه روباه صحرایی

روباه صحرا (Fennec fox) حیوانی است از خانواده ی سگ‌سانان و سرده ی روباه‌ها (Vulpes) که در شمال آفریقا و خاورمیانه زندگی می‌کنند.

محل زندگی این جانور در صحرای بزرگ آفریقا و شبه‌جزیره سینا و شمال آفریقا است. اندازه ی بدن این روباه ۳۷ تا ۴۱ سانتی متر و اندازه ی دُم آن ۱۹ تا ۲۱ سانتی 1متر است. روباه صحرا کوچک‌ترین گونه روباه است و به دلیل داشتن گوش های بسیار بزرگ به راحتی قابل تشخیص می‌باشد. این جانور پگاه‌رو است و معمولا روز را در سوراخ هایی که در شن حفر می‌کند به سر می‌برد. این روباه از جوندگان کوچک، پرندگان، حشرات و خزندگان کوچک صحرایی تغذیه می‌کند. روباه های صحرا به صورت دست جمعی زندگی می‌کنند. جفت ها در تمام زمان زندگی خود با یکدیگر می‌مانند. هر جفت یا هر خانواده‌ای دارای قلمرویی مخصوص به خود است.

روباه های صحرا در بهار و پس از ۵۰ یا ۵۱ روز بارداری ۲ تا ۵ توله به دنیا می‌آورند.

روباه قطبیروباه توله

روباه ترکمنی
روباه شنیروباه سرخ


روباه دماغه

شاه‌روباهروباه صحرا[۱](Fig. ۱۰)

سگ راکون

روباه گوش‌خفاشی


منابع[ویرایش]

  1. Lindblad-Toh, K.; Wade, CM; Mikkelsen, TS; Karlsson; Jaffe, DB; Kamal, M; Clamp, M; Chang, JL; et al. (2005). "Genome sequence, comparative analysis and haplotype structure of the domestic dog" (PDF). Nature. 438 (7069): 803–819. doi:10.1038/nature04338. PMID 16341006. Text " firstK " ignored (help)
  • The Simin And Schuster Encyclopedia Of Animals . Ed. Dr. Philip Whitefield

ایلیا اسدی