حسن احمدی مقدس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

حسن احمدی مقدس مشهور به مسعود احمدی مقدس، قاضی مقدس و قاضی مقدسی (زاده ۱۳۴۴ - درگذشته ۱۳۸۴)، معاون دادستان تهران و قاضی دادگاه انقلاب اسلامی تهران بود که به وسیلهٔ دو جوان مسلح ترور و کشته شد.

زندگی‌نامه[ویرایش]

وی در تاریخ ۱۳۴۴ در محله بالاخیابان مشهد در خانواده‌ای فقیر به دنیا آمد. خانواده وی از مهاجران یزدی تبار(اشکذر) بودند که از یزد به مشهد مهاجرت نموده و در منزلی در بالاخیابان مشهد( خیابان توحید) سکنی گزیده بودند. در دوران همکاری خود با نظام جمهوری اسلامی ایران، وی به ادامه تحصیل پرداخت و در رشته حقوق فارغ‌التحصیل گردید.

قضاوت پرونده متهمان شرکت‌کننده در کنفرانس برلین را او بر عهده داشت. حسن احمدی مقدس همچنین از شاهدانی بود که وکلای خانواده زهرا کاظمی قصد داشتند به دادگاه احضار کنند.[۱]

از موارد حساس در دست او، پرونده اکبر گنجی بود که وی را به پانزده سال حبس و تبعید به بشاگرد محکوم کرد (که بخشی از پرونده کنفرانس برلین بود). او همچنین پرونده روزنامه‌نگاران روزنامه‌های جامعه و توس نظیر ابراهیم نبوی را در دست داشت.

احمدی مقدس قاضی شعبه سوم دادگاه انقلاب تهران بود و بارها از وی به عنوان «قاضی نمونه» تقدیر شده بود.

در دادسرای وی پرونده وبلاگ نویسان ایرانی همچون مجتبی سمیع‌نژاد و پرونده اتهامات اخلاقی (منکراتی) و قاچاق در جریان بود.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -

ترور[ویرایش]

او در ۲ اوت سال ۲۰۰۵ در۴۰ سالگی، پس از پایان ساعت کاری در مجتمع قضائی ارشاد (خیابان وزرا) هنگام ترک خیابان احمد قصیر (بخارست) در حال رانندگی توسط مجید کاووسی‌فر به همدستی برادرزاده‌اش حسین کاووسی‌فر مورد اصابت گلوله قرار گرفت و ترور شد . حسین و مجید کاووسی در سال ۱۳۸۶ و در سالروز مرگ قاضی مقدس در محل ترور اعدام شدند.

منابع[ویرایش]

  1. «شهيد حسن احمدی مقدس قاضی نمونه كشور». باشگاه خبرنگاران جوان.