مجید شهریاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مجید شهریاری
زادروز ۱۳۴۵
زنجان، ایران
درگذشت ۸ آذر ۱۳۸۹
تهران
آرامگاه آرامگاه امامزاده صالح بن موسی الکاظم، تهران
محل زندگی تهران
ملیت ایرانی
پیشه فیزیکدان
نهاد سازمان انرژی اتمی ایران
مذهب اسلام-شیعه

مجید شهریاری (۱۳۴۵–۸ آذر ۱۳۸۹) استاد دانشگاه شهید بهشتی، فیزیک‌دان و دانشمند هسته‌ای متولد زنجان است که در تاریخ ۸ آذر ۱۳۸۹ در ایران ترور شد.[۱]

زندگی‌نامه[ویرایش]

وی با کسب رتبه دو در سال ۱۳۶۳ در آزمون ورودی دانشگاه صنعتی امیر کبیر در رشته مهندسی الکترونیک پذیرفته شد. سپس در سال ۱۳۶۷ باکسب رتبه نخست در آزمون کارشناسی ارشد رشته مهندسی هسته‌ای در دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد و در نهایت در سال ۱۳۷۷ موفق شد که دکترای خود را در رشته علوم و تکنولوژی فناوری هسته‌ای از دانشگاه امیر کبیر دریافت کند. او پس از استعفاء از دانشگاه امیرکبیر به خاطر نبود بستر مناسب برای همکاری وی در سال ۱۳۸۰ به دانشگاه شهید بهشتی پیوست[۲] و در سال ۸۵ با راه‌اندازی دانشکده مهندسی هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی به عضویت هیئت علمی آن درآمد.[۳] او در مدرسه راهنمایی شهریار درس خوانده بود.

سوابق علمی[ویرایش]

همراه با مسعود علیمحمدی، دکترای فیزیک ذرات بنیادی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران از مشاوران ایران در پروژه مهم سزامی بودند.

برگزاری دوره‌هایی چون «کارگاه آموزشی آشنائی با کدهای محاسباتی رآکتورهای هسته‌ای» از جمله سوابق مجید شهریاری بوده‌است. یکی از طرح‌های مهم مجید شهریاری، طراحی‌های تئوریک مربوط به ساخت نسل جدید رآکتورهای هسته‌ای است که بازتاب زیادی نیز در مراکز علمی جهان داشت. او از جمله کارشناسان ارشد مبارزه با کرم رایانه‌ای استاکس‌نت بود.[۴]

در سال ۲۰۱۲ خبرگزاری آسوشیتدپرس نموداری را منتشر کرد که تهیه آن به مجید شهریاری نسبت داده شده‌بود و سپس این خبرگزاری اشتباه بودن آن سند را تأیید کرد و بیان کرد که از نظر علمی این نمودار اشتباه بوده‌است. به گزارش آسوشیتدپرس کشوری که این نمودار را در اختیار این خبرگزاری قرار داده خواهان تأکید بر لزوم توقف پیشرفت برنامه اتمی ایران است.[۵]

نحوه ترور و خاکسپاری[ویرایش]

در صبح حادثه مجید شهریاری و راننده جلو نشستند و همسر وی هم عقب ماشین نشست. پس از طی ششصد متر، در بزرگراه ارتش یک موتور سیکلت به ماشین نزدیک شده و بمب را متصل می‌کند که در همین حین با فریاد راننده همسر و راننده از ماشین پیاده می‌شوند اما مجید شهریار به خاطر کمربند ایمنی نمی‌تواند در زمان کم از ماشین خارج شود. گرچه خانواده وی مایل بودند که فرزندشان در زنجان دفن شود اما نهایت وی در امامزاده صالح تهران دفن‌شد.[۶]

واکنش‌ها[ویرایش]

مقام‌ها و رسانه‌های دولتی ایران، آمریکا و اسرائیل را مسئول برنامه‌ریزی و اجرای این انفجارها دانستند.[۷]

۲۶ بهمن ۱۳۹۰ همزمان با بهره‌برداری از دستاوردهای هسته‌ای جدید ایران با حضور محمود احمدی‌نژاد به یاد خدمت‌های او، تأسیسات هسته‌ای تهران را به نام «شهید شهریاری» تغییر دادند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «مجلس گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر مجید شهریاری»(فارسی)‎. وبگاه ایسنا زنجان، ۱۳ آذر ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در آذر ۱۳۸۹. 
  2. «خلاصه سوابق علمی و آموزشی دکتر شهریاری به قلم خود»(فارسی)‎. وبگاه رسمی دانشگاه شهید بهشتی، ۱۰ آذر ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در آذر ۱۳۸۹. 
  3. «اعضای هیئت علمی، دانشکده مهندسی هسته‌ای»(فارسی)‎. وبگاه رسمی دانشگاه شهید بهشتی، ۱۰ آذر ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در آذر ۱۳۸۹. 
  4. «Nuclear scientist killed in Tehran was Iran's top Stuxnet expert»(انگلیسی)‎. وبگاه DEBKA، ۱۰ آذر ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در آذر ۱۳۸۹. 
  5. http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2012/12/121130_u02_iran_ap_nuclear.shtml
  6. «فردا تشییع پیکر شهید شهریاری»(فارسی)‎. وبگاه الف، ۱۰ آذر ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در آذر ۱۳۸۹. 
  7. ویکی‌پدیای انگلیسی