مجید شهریاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مجید شهریاری
دومین دانشمند ترور برنامه هسته‌ای ایران
زادروز ۱۳۴۵
زنجان، ایران
آرامگاه آرامگاه امامزاده صالح بن موسی الکاظم، تهران
محل زندگی تهران
ملیت ایرانی
پیشه فیزیکدان
نهاد سازمان انرژی اتمی ایران
مذهب اسلام-شیعه

مجید شهریاری (۱۳۴۵–۸ آذر ۱۳۸۹) استاد دانشگاه شهید بهشتی، فیزیک‌دان و دانشمند هسته‌ای متولد زنجان که در تاریخ ۸ آذر ۱۳۸۹ در ایران ترور شد.[۱]

زندگی‌نامه[ویرایش]

وی با کسب رتبه دو در سال ۱۳۶۳ در آزمون ورودی دانشگاه صنعتی امیر کبیر در رشته مهندسی الکترونیک پذیرفته شد. سپس در سال ۱۳۶۷ باکسب رتبه نخست در آزمون کارشناسی ارشد رشته مهندسی هسته‌ای در دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد و در نهایت در سال ۱۳۷۷ موفق شد که دکترای خود را در رشته علوم و تکنولوژی فناوری هسته‌ای از دانشگاه امیر کبیر دریافت کند. او پس از استعفاء از دانشگاه امیرکبیر به خاطر نبود بستر مناسب برای همکاری وی در سال ۱۳۸۰ به دانشگاه شهید بهشتی پیوست.[۲] و در سال ۸۵ با راه‌اندازی دانشکده مهندسی هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی به عضویت هیئت علمی آن درآمد.[۳] او در مدرسه راهنمایی شهریار درس خوانده بود.

سوابق علمی[ویرایش]

همراه با مسعود علیمحمدی، دکترای فیزیک ذرات بنیادی و عضو هیئت علمی دانشگاه مشهد از مشاوران ایران در پروژه مهم سزامی بودند.

برگزاری دوره‌هایی چون «کارگاه آموزشی آشنائی با کدهای محاسباتی رآکتورهای هسته‌ای» از جمله سوابق مجید شهریاری بوده‌است. یکی از طرح‌های مهم مجید شهریاری، طراحی‌های تئوریک مربوط به ساخت نسل جدید رآکتورهای هسته‌ای است که بازتاب زیادی نیز در مراکز علمی جهان داشت. او از جمله کارشناسان ارشد مبارزه با کرم رایانه‌ای استاکس‌نت بود.[۴]

در سال ۲۰۱۲ خبرگزاری آسوشیتدپرس نموداری را منتشر کرد که تهیه آن به مجید شهریاری نسبت داده شده‌بود و سپس این خبرگزاری اشتباه بودن آن سند را تأیید کرد و بیان کرد که از نظر علمی این نمودار اشتباه بوده‌است. به گزارش آسوشیتدپرس کشوری که این نمودار را در اختیار این خبرگزاری قرار داده خواهان تأکید بر لزوم توقف پیشرفت برنامه اتمی ایران است.[۵]

واکنش‌ها[ویرایش]

مقام‌ها و رسانه‌های دولتی ایران، آمریکا و اسرائیل را مسئول برنامه‌ریزی و اجرای این انفجارها دانستند.[۶]

۲۶ بهمن ۱۳۹۰ همزمان با بهره‌برداری از دستاوردهای هسته‌ای جدید ایران با حضور محمود احمدی‌نژاد به یاد خدمت‌های او، تأسیسات هسته‌ای تهران را به نام «شهید شهریاری» تغییر دادند.

نحوه ترور و خاکسپاری[ویرایش]

جزئیات ترور این دانشمند هسته‌ای از زبان همسرش در سایت مشرق نیوز آورده شده است: صبح روز بعد با دکتر از منزل بیرون رفتیم. بعلت آلودگی هوا و زوج و فرد شدن خودروها، دکتر نمی‌توانست خودرو بیاورد به همین دلیل با خودروی من رفتیم و به پسرم محسن هم گفتیم با ما بیاید اما گفت کلاس دانشگاه او ساعت ۱۰ صبح است و نیامد و این لطف خدا بود که نیاید تا شاهد این حادثه تلخ نباشد. دکتر و راننده جلو نشستند و من هم عقب، دکتر مطابق معمول که بیشترین استفاده را از وقتش می‌کرد در ماشین شروع به گوش کردن تفسیر قرآن آیت اله جوادی آملی کرد، حدود پانصد، ششصد متر در بزرگراه ارتش رفته بودیم که یک موتوری نزدیک ماشین شد در همین حین راننده فریاد زد دکتر برو بیرون. دکتر پس از فریاد راننده گفت چی شده؟ من چون کمربند نداشتم بلافاصله از ماشین پیاده شدم راننده هم سریع پیاده شد من رفتم در سمت دکتر را باز کنم تا دکتر سریع پیاده شود که در همین حین بمب جلوی صورت من منفجر شد. بیهوش نشدم، فقط حرارت اولیه انفجار را در صورتم احساس می‌کردم. خواستم بروم به مجید کمک کنم اما نمی‌توانستم حرکت کنم و فقط می‌گفتم مجید من. راننده آمد بالای سر من به او گفتم برو مجید را کمک کن اما راننده که آمد بالای سر مجید، دیدم توی سر خود می‌زند. یک نگاه به من می‌کرد و یک نگاه به مجید. دیدم کسی نبود کمک کند خودم را کشان کشان رساندم به درب خودرو دیدم مجید بی سر و صدا سرش به سمت راننده بی حرکت افتاده فهمیدم که مجید کشته شده در این دقایق من فقط داد می‌زدم و ناله می‌کردم مجید من. گرچه خانواده وی مایل بودند که فرزندشان در زنجان دفن شود اما نهایت وی در امامزاده صالح تهران دفن‌شد.[۷]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «مجلس گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر مجید شهریاری»(فارسی)‎. وب‌گاه ایسنا زنجان، ۱۳ آذر ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در آذر ۱۳۸۹. 
  2. «خلاصه سوابق علمی و آموزشی دکتر شهریاری به قلم خود»(فارسی)‎. وب‌گاه رسمی دانشگاه شهید بشهتی، ۱۰ آذر ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در آذر ۱۳۸۹. 
  3. «اعضای هیئت علمی، دانشکده مهندسی هسته‌ای»(فارسی)‎. وب‌گاه رسمی دانشگاه شهید بشهتی، ۱۰ آذر ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در آذر ۱۳۸۹. 
  4. «Nuclear scientist killed in Tehran was Iran's top Stuxnet expert»(انگلیسی)‎. وب‌گاه DEBKA، ۱۰ آذر ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در آذر ۱۳۸۹. 
  5. http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2012/12/121130_u02_iran_ap_nuclear.shtml
  6. ویکی‌پدیای انگلیسی
  7. «فردا تشییع پیکر شهید شهریاری»(فارسی)‎. وب‌گاه الف، ۱۰ آذر ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در آذر ۱۳۸۹.