مجید شهریاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مجید شهریاری
دومین دانشمند ترور برنامه هسته‌ای ایران
زادروز ۱۳۴۵
زنجان، ایران
آرامگاه تهران-آرامگاه امامزاده صالح بن موسی الکاظم
محل زندگی تهران
ملیت ایرانی
پیشه فیزیکدان
نهاد سازمان انرژی اتمی ایران
مذهب اسلام-شیعه

مجید شهریاری استاد دانشگاه شهید بهشتی، فیزیک‌دان و دانشمند هسته‌ای متولد زنجان که در تاریخ ۸ آذر ۱۳۸۹ در ایران ترور شد.[۱]

زندگی نامه[ویرایش]

وی با کسب رتبه دو در سال ۱۳۶۳ در آزمون ورودی دانشگاه صنعتی امیر کبیر در رشته مهندسی الکترونیک پذیرفته شد. سپس در سال ۱۳۶۷ باکسب رتبه نخست در آزمون کارشناسی ارشد رشته مهندسی هسته‌ای در دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد و در نهایت در سال ۱۳۷۷ موفق شد که دکترای خود را در رشته علوم و تکنولوژی فناوری هسته‌ای از دانشگاه امیر کبیر دریافت کند. او پس از استعفاء از دانشگاه امیرکبیر به خاطر نبود بستر مناسب برای همکاری وی در سال ۱۳۸۰ به دانشگاه شهید بهشتی پیوست.[۲] و در سال ۸۵ با راه‌اندازی دانشکده مهندسی هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی به عضویت هیئت علمی آن درآمد.[۳] او در مدرسه راهنمایی شهریار درس خوانده بود.

سوابق علمی[ویرایش]

همراه با مسعود علیمحمدی، دکترای فیزیک ذرات بنیادی و عضو هیئت علمی دانشگاه مشهد از مشاوران ایران در پروژه مهم سزامی بودند.

برگزاری دوره‌هایی چون «کارگاه آموزشی آشنائی با کدهای محاسباتی رآکتورهای هسته‌ای» از جمله سوابق مجید شهریاری بوده‌است. یکی از طرح‌های مهم مجید شهریاری، طراحی‌های تئوریک مربوط به ساخت نسل جدید رآکتورهای هسته‌ای است که بازتاب زیادی نیز در مراکز علمی جهان داشت. او از جمله کارشناسان ارشد مبارزه با کرم رایانه‌ای استاکس‌نت بود.[۴]

در سال ۲۰۱۲ خبرگزاری آسوشیتدپرس نموداری را منتشر کرد که تهیه آن به مجید شهریاری نسبت داده شده‌بود و سپس این خبرگزاری اشتباه بودن آن سند را تأئید کرد و بیان کرد که از نظر علمی این نمودار اشتباه بوده‌است. به گزارش آسوشیتدپرس کشوری که این نمودار را در اختیار این خبرگزاری قرار داده خواهان تأکید بر لزوم توقف پیشرفت برنامه اتمی ایران است.[۵]

واکنش‌ها[ویرایش]

مقام‌ها و رسانه‌های دولتی ایران، آمریکا و اسرائیل را مسئول برنامه ریزی و اجرای این انفجارها دانستند.[۶]

۲۶ بهمن ۱۳۹۰ همزمان با بهره‌برداری از دستاوردهای هسته‌ای جدید ایران با حضور محمود احمدی‌نژاد به یاد خدمت‌های او، تاسیسات هسته‌ای تهران را به نام «شهید شهریاری» تغییر دادند.

نحوه ترور و تدفین[ویرایش]

جزئیات ترور این دانشمند هسته ای از زبان همسرش در سایت مشرق نیوز اورده شده است:صبح روز بعد با دکتر از منزل بيرون رفتيم . بعلت آلودگي هوا و زوج و فرد شدن خودروها ،‌ دکتر نمي توانست خودرو بياورد به همين دليل با خودروي من رفتيم و به پسرم محسن هم گفتيم با ما بيايد اما گفت کلاس دانشگاه او ساعت 10 صبح است و نيامد و اين لطف خدا بود که نيايد تا شاهد اين حادثه تلخ نباشد . دکتر و راننده جلو نشستند و من هم عقب ، دکتر مطابق معمول که بيشترين استفاده را از وقتش مي کرد در ماشين شروع به گوش کردن تفسير قرآن آيت اله جوادي آملي کرد ، حدود پانصد ، ششصد متر در بزرگراه ارتش رفته بوديم که يک موتوري نزديک ماشين شد در همين حين راننده فرياد زد دکتر برو بيرون . دکتر پس از فرياد راننده گفت چي شده ؟‌ من چون کمربند نداشتم بلافاصله از ماشين پياده شدم راننده هم سريع پياده شد من رفتم در سمت دکتر را باز کنم تا دکتر سريع پياده شود که در همين حين بمب جلوي صورت من منفجر شد . بيهوش نشدم ، فقط حرارت اوليه انفجار را در صورتم احساس مي کردم . خواستم بروم به مجيد کمک کنم اما نمي توانستم حرکت کنم و فقط ميگفتم مجيد من . راننده آمد بالاي سر من به او گفتم برو مجيد را کمک کن اما راننده که آمد بالاي سر مجيد ، ديدم توي سر خود مي زند . يک نگاه به من مي کرد و يک نگاه به مجيد . ديدم کسي نبود کمک کند خودم را کشان کشان رساندم به درب خودرو ديدم مجيد بي سر و صدا سرش به سمت راننده بي حرکت افتاده فهميدم که مجيد کشته شده در اين دقايق من فقط داد مي زدم و ناله مي کردم مجيد من . گرچه خانواده وی مایل بودند که فرزندشان در زنجان دفن شود اما نهایت وی در امامزاده صالح تهران دفن‌شد.[۷]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «مجلس گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر مجید شهریاری»(فارسی)‎. وب‌گاه ایسنا زنجان، ۱۳ آذر ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در آذر ۱۳۸۹. 
  2. «خلاصه سوابق علمی و آموزشی دکتر شهریاری به قلم خود»(فارسی)‎. وب‌گاه رسمی دانشگاه شهید بشهتی، ۱۰ آذر ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در آذر ۱۳۸۹. 
  3. «اعضای هیئت علمی، دانشکده مهندسی هسته‌ای»(فارسی)‎. وب‌گاه رسمی دانشگاه شهید بشهتی، ۱۰ آذر ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در آذر ۱۳۸۹. 
  4. «Nuclear scientist killed in Tehran was Iran's top Stuxnet expert»(انگلیسی)‎. وب‌گاه DEBKA، ۱۰ آذر ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در آذر ۱۳۸۹. 
  5. http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2012/12/121130_u02_iran_ap_nuclear.shtml
  6. ویکی‌پدیای انگلیسی
  7. «فردا تشییع پیکر شهید شهریاری»(فارسی)‎. وب‌گاه الف، ۱۰ آذر ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در آذر ۱۳۸۹.