جایزه پولیتزر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جایزه پولیتزر
Gen pulitzer.jpg
پشت و روی مدال پولیتزر برای خدمات عمومی، طراحی شده توسط دانیل چستر فرنچ در ۱۹۱۷
توصیفبرتری در روزنامه نگاری، موفقیتهای ادبی و آهنگسازی
کشورایالات متحده
برگزارکنندهدانشگاه کلمبیا
نخستین دوره۱۹۱۷
وبگاه
تچ کوانگ دوک، یک راهب بودایی ویتنامی بود که در ۱۱ ژوئن ۱۹۶۳، در اعتراض به آزار راهب‌های بودایی توسط دولت نگو دین دیم، در جاده شلوغی در سایگون، خودسوزی کرد و درگذشت.
آرامش فوق‌العاده تچ کوانگ دوک در سوختن، باعث جلب توجه بسیاری از رسانه‌های مهم جهان به این خودسوزی و اعتراضات راهب‌های بودایی به حکومت ویتنام جنوبی شد.
ثبت این عکس از سوی مالکوم براون، جایزه برترین نگاره سال جایزه پولیتزر را از آن او کرد.

جایزه پولیتزر (به انگلیسی: Pulitzer Prize)، جایزه‌ای در روزنامه‌نگاری، ادبیات و موسیقی است که بخش‌های گوناگون دارد. این جایزه معتبرترین جایزه روزنامه‌نگاری در آمریکا است که هر ساله (از ۱۹۱۷) با نظارت دانشگاه کلمبیا به روزنامه‌نگاران، نویسندگان، شاعران و موسیقی‌دانان داده می‌شود. این جایزه به‌نام بنیان‌گذار آن جوزف پولیتزر، روزنامه‌نگار مجاری‌تبار آمریکایی، در سده نوزدهم نام‌گذاری شده‌است.[۱]

هم‌چنین هر ساله بنیاد پولیتزر جوایز نیم میلیون دلاری خود را به بهترین عکس‌های خبری در زمینه‌های مختلف می‌دهد که در میان تمام عکس‌های خبری جهان به عنوان بهترین عکس خبری افشاگرانه و جسورانه معرفی می‌شوند.

تاریخچه[ویرایش]

جوزف پولیتزر روزنامه‌نگار معروف آمریکایی بود که داوطلبانه به دانشگاه کلمبیا برای راه‌اندازی مدرسه روزنامه‌نگاری پول پرداخت کرد. او جایزه‌ای ۲۵۰ هزار دلاری و بورس تحصیلی تعیین کرد. پس از مرگش، نخستین بار در ۱۹۱۷ این جایزه اهدا شد و پس از آن هرساله در آوریل به بهترین اثر ادبی داده می‌شود.[۲]

برنده ایرانی جایزه پولیتزر[ویرایش]

«جوخه آتش در ایران» برنده جایزه پولیتزر. این عکس صحنهٔ تیرباران نه نفر مبارزان کرد را که توسط خلخالی محاکمه شده بودند نشان می‌دهد.

تنها برنده ایرانی این جایزه جهانگیر رزمی است که برای عکس‌هایش از صحنه اعدام‌های ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷ در استان کردستان در ۱۳۵۸ خورشیدی جایزه گرفت. او پس از ۲۷ سال سکوت در ۲۰۰۶ اعلام کرد که او از اعدام در کردستان عکس گرفته‌است.

پیش از این، وی تنها برنده ناشناس در تاریخ این جایزه به‌شمار می‌رفت.

برنده افغان پولیتزر[ویرایش]

مسعود حسینی، عکاس-خبرنگار افغان، در آوریل ۲۰۱۲، برندهٔ جایزهٔ بهترین عکس خبری پولیتزر شد.[۳] حسینی نخستین عکاس افغان است که برندهٔ این جایزه می‌شود. این جایزه برای عکسی داده می‌شود که حسینی از یک دختر افغان در حملهٔ انتحاری عاشورای ۱۳۹۰ به عزاداران شیعه در کابل گرفت.

پانویس[ویرایش]

  1. پولیتزر؛ برندگان اسکار روزنامه‌نگاری در سال ۲۰۱۱، دویچه‌وله فارسی
  2. Morris, James McGrath (2010). Pulitzer: A Life in Politics, Print, and Power. New York, NY: HarperCollins. p. 461. ISBN 978-0-06-079870-3. Retrieved Sep 12, 2011.
  3. مسعود حسینی و عکسی که برنده پولیتزر شد بی‌بی‌سی فارسی

پیوند به بیرون[ویرایش]