ویتنام جنوبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۱۰°۴۵′ شمالی ۱۰۶°۴۰′ شرقی / ۱۰٫۷۵۰°شمالی ۱۰۶٫۶۶۷°شرقی / 10.750; 106.667

Republic of Vietnam
Việt Nam Cộng hòa

۱۹۵۵۱۹۷۵

Emblem

شعار
Tổ quốc - Danh dự - Trách nhiệm (1954 - 1967) (Fatherland - Honour - Responsibility)
Tổ quốc - Công minh - Liêm chính (1967 - 1975) (Fatherland - Justice - Integrity)
سرود
Tiếng Gọi Công Dân (The March of Youths)
پایتخت سایگون
زبان‌(ها) ویتنامی، فرانسوی[۱]
دولت جمهوری
رئیس‌جمهور
 - ۱۹۵۵–۶۳ نگو دین دیم
 - ۱۹۶۵–۷۵ Nguyễn Văn Thiệu
نخست‌وزیر نگوین کائو کی[۲]
دوره تاریخی جنگ سرد
 - State of Vietnam referendum, 1955 ۲۳ اکتبر ۱۹۵۵
 - دستگیری و ترور نگو دین دیم نوامبر ۱۹۶۳
 - Paris Peace Accords ۱۹۷۳
 - سقوط سایگون ۳۰ آوریل ۱۹۷۵
مساحت
 - ۱۹۵۵ ۱۷۳۸۰۹کیلومترمربع (۶۷٬۱۰۸مایل‌مربع)
جمعیت
 - حدود ۱۹۵۵ ۱۲۰۰۰۰۰۰ 
     تراکم جمعیت ۶۹ /کیلومترمربع (۱۷۸٫۸ /مایل‌مربع)
 -  حدود ۱۹۷۴ ۱۹۵۸۲۰۰۰ 
     تراکم جمعیت خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «۱» /کیلومترمربع (خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «۱» /مایل‌مربع)
یکای پول دونگ ویتنام جنوبی

ویتنام جنوبی با نام رسمی جمهوری ویتنام (به ویتنامی: Việt Nam Cộng hòa) کشوری بود که بین سال‌های ۱۹۵۴ تا ۱۹۷۵ بر قسمتی از ویتنام که در جنوب مدار ۱۷ درجه قرار دارد حکومت می‌کرد. پایتخت این کشور سایگون (هوشی‌مینه سیتی کنونی) بود.

این کشور در جریان جنگ ویتنام با دولت ویتنام شمالی و چریک‌های ویت‌کنگ درگیر بود و آمریکا به حمایت از ویتنام جنوبی وارد این جنگ شد. ویتنام تا جنگ جهانی دوم مستعمره فرانسه بود. پس از جنگ نیروهای کمونیستی به رهبری هوشی مینه دولتی را در شمال ویتنام به پایتختی هانوی تأسیس کردند. از سوی دیگر سیاست‌مداران غیرکمونیست هم در سال ۱۹۴۹ دولتی را در سایگون به رهبری امپراتور بائو دای بنیان نهادند. در سال ۱۹۵۵ بائو دای توسط نخست‌وزیر ویتنام از مقام خود خلع شد و کشور صاحب حکومت جمهوری شد. جنگ ویتنام از سال ۱۹۵۹ در پی قیام چریک‌های ویت کنگ که مورد حمایت ویتنام شمالی بودند آغاز شد و رفته رفته گسترش پیدا کرده و بر شدت آن افزوده شد. در نهایت در ۳۰ آوریل ۱۹۷۵ ارتش ویتنام شمالی سایگون را به تصرف خود درآورده و به حکومت ویتنام جنوبی پایان داد.

تاریخچه[ویرایش]

پس از استقلال ویتنام به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم و نظام کمونیستی در شمال و نظام غیرکمونیستی در جنوب این کشور حاکم شد.

در سال ۱۹۶۵ آمریکا با فرستادن نیروهایی به ویتنام جنوبی به یاری جنوبی‌ها برای مقابله با شمالی‌ها شتافت. کمکی که به جنگ مشهور ویتنام منجر شد.

این جنگ ضررهای زیادی به آمریکایی‌ها وارد کرد و سرانجام در سال ۱۹۷۳ خاتمه یافت. در سال ۱۹۷۵ حکومت ویتنام جنوبی سرانجام سرنگون شد و در ویتنام حکومت کمونیستی برقرار شد. همزمان و مرتبط با این جنگ، جنگهای نیابتی در لائوس و کامبوج بین نیروهی آمریکایی در برابر نیروهای کمونیستی برقرار شد. در پایان، آمریکا در هر ۳ جبهه، جنگ داخلی لائوس، جنگ داخلی کامبوج و جنگ ویتنام شکست خورد و همهٔ این کشورها حکومتهای کمونیستی پیدا کردند.

سقوط سایگون[ویرایش]

Scene of Viet Cong terrorist bombing in Saigon, Republic of Vietnam., 1965.jpg

در روز ۳۰ آوریل سال ۱۹۷۵ میلادی شهر سایگون، پایتخت ویتنام جنوبی به اشغال نیروهای ویتنام شمالی و چریک‌های ویت کنگ درآمد و ویتنام جنوبی سرنگون شد.

یک هفته قبل از سقوط سایگون، نیروی هوایی و دریایی ارتش آمریکا آخرین آمریکایی‌ها حاضر در ویتنام جنوبی و ۷۰٬۰۰۰ ویتنامی را از سایگون خارج کردند و به بیش از ۱۰ سال حضور نظامی آمریکا در خاک ویتنام خاتمه دادند.

آخرین افراد در روز ۲۹ آوریل و درست یک روز قبل از اشغال سایگون از بالای بام سفارت آمریکا سوار بر هلی کوپترها شده و فرار کردند.

در پی اشغال سایگون توسط نیروهای ویتنام شمالی و چریک‌های ویت کنگ نام پایتخت ویتنام جنوبی به یادبود رهبر کمونیست ویتنام به هوشی مین ویل تغییر یافت.

پِیروزی رژیم کمونیست هانوی به جنگ میان ۲ ویتنام پایان داد.

کشور ویتنام در دوران استعمار فرانسه و در جریان جنگ نخست هندوچین علیه فرانسه به دو کشور ویتنام شمالی و جنوبی تقسیم شده بود و با با بازپس گیری سایگون، این کشور وحدت خود را برای همیشه بازِیافت.

به این ترتیب، در روز ۳۰ آوریل سال ۱۹۷۵ میلادی شهر سایگون پایتخت ویتنام جنوبی به اشغال نیروهای ویتنام شمالی و چریک‌های ویت کنگ درآمد و رژیم ویتنام جنوبی فروپاشید.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]