تریگوه هاولمو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تریگوه مگنوس هاولمو
زادهٔ۱۳ دسامبر ۱۹۱۱
سکیدسمو، نروژ
درگذشت۲۶ ژوئیهٔ ۱۹۹۹ (۸۷ سال)
اسلو، نروژ
ملیتنروژ
نهاددانشگاه آرهوس
دانشگاه شیکاگو
دانشگاه اسلو
زمینهاقتصاد کلان، اقتصادسنجی
مکتب فکریاقتصاد نئو-کینزی
فارغ‌التحصیلدانشگاه اسلو
تاثیرگذارانجان مینارد کینز، راگنار فریش، یان تینبرگن
مشارکت‌هاProbability approach in econometrics
ضریب بودجۀ متوازن
جوایزجایزه نوبل اقتصاد (۱۹۸۹)
اطلاعات در IDEAS / RePEc

تریگوه هاولمو (به انگلیسی: Trygve Haavelmo) (۱۳ دسامبر ۱۹۱۱ – ۲۸ ژوئیه ۱۹۹۹) اقتصاددان نروژی بود که بر روی اقتصادسنجی کار می‌کرد و در سال ۱۹۸۹ موفق به دریافت جایزه نوبل در اقتصاد شد.[۱]

زندگی‌نامه[ویرایش]

پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان، هاولمو در سال ۱۹۳۰ مدرک اقتصاد خود را از دانشگاه اسلو دریافت کرد و به توصیۀ رگنار فریش به انستیتوی اقتصاد پیوست. در موسسه هاولمو مدتی دستیار فریش بود تا اینکه به عنوان سرپرست بخش محاسبات منصوب شد. در سال ۱۹۳۶ در کالج دانشگاهی لندن به مطالعۀ آمار پرداخت در حالی که طی همان دوران برای مطالعۀ بیشتر به برلین، ژنو و آکسفورد سفر می‌کرد. به مدت یک سال در دانشگاه آرهوس در سال ۱۹۳۸ به تدریس مشغول شد و پس از دریافت پیشنهاد یک بورس تحصیلی راهی آمریکا شد. طی دوران جنگ جهانی دوم در دپارتمان آمار نرتراشیپ در نیویورک کار می‌کرد. در سال ۱۹۴۶ موفق شد مدرک دکترای خود را پس از کار و مطالعۀ بر روی روش احتمالی بر اقتصادسنجی دریافت کند.

هاولمو در سال ۱۹۸۹ موفق شد به پاس «روشنگری‌های او دربارهٔ پایه‌های اقتصادسنجی در نظریهٔ احتمالات و تحلیل‌های او در مورد ساختارهای اقتصادی همزمان» برندۀ جایزۀ نوبل شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "The Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel 1989". Nobel Foundation. Retrieved 2008-10-14.

پیوند به بیرون[ویرایش]

  • List of publications[پیوند مرده]
  • nobelprize.org bio
  • Nobel Prize Lecture.
  • Trygve Haavelmo Growth Model by Elmer G. Wiens
  • Trygve Haavelmo (۱۹۱۱–۱۹۹۹). The Concise Encyclopedia of Economics. Library of Economics and Liberty (ویراست ۲nd). Liberty Fund. ۲۰۰۸.