استنلی فیشر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
استنلی فیشر

استنلی فیشر (به زبان عبری: סטנלי פישר; زاده ۱۵ اکتبر ۱۹۴۳) اقتصاددان و نایب رییس فدرال رزرو آمریکا است. او که در رودزیای شمالی (زامبیا در حال حاضر) است دارای شهروندی دوگانه اسرائیل و ایالات متحده آمریکا است.[۱] او از ۱ می سال ۲۰۰۵[۲] تا ۲۰۱۳ ریاست بانک اسرائیل را بر عهده داشت. پیشتر دانشمند ارشد بانک جهانی بود.[۳]در ۱۰ ژانویه ۲۰۱۴ رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا باراک اوباما فیشر را به عنوان نایب رییس فدرال رزرو نامزد کرد. فیشر فرد شماره دو صندوق بین‌المللی پول در دهه ۱۹۹۰ بوده است.[۴]

زندگینامه[ویرایش]

فیشر در یک خانواده یهودی در رودزیا بهی شمالی به دنیا آمد. وقتی سیزده ساله بود خانواده او به رودزیای جنوبی (زیمبابوه فعلی) نقل مکان کردند. در این زمان او در جنبش جوانان صهیونیست شروع به فعالیت کرد. در سال ۱۹۶۰ میلادی او به اسرائیل سفر کرد و زبان عبری یاد گرفت. او ابتدا قصد داشت در دانشگاه عبری اورشلیم تحصیل کند ولیکن بعد از اینکه موفق شد بورس از دانشکده اقتصاد دانشگاه لندن اخذ کند به آنجا رفت. فیشر سپس به ایالات متحده رفت تا در دانشگاه ام.ای.تی. به ادامه تحصیل بپردازد. او مدرک دکترای اقتصاد خود را از دانشگاه ام.ای.تی. دریافت کرد و در سال ۱۹۷۶ شهروند ایالات متحده شد.

فعالیت دانشگاهی[ویرایش]

او در سالهای ۱۹۷۰ به عنوان استادیار دانشگاه شیکاگو مشغول به کار بود. او بین سالهای ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۸ به عنوان استاد در دانشکده اقتصاد دانشگاه ام.ای.تی. کار میکرد. در سال ۱۹۷۷ فیشر مقاله انقباضهای بلندمدت، انتظارهای منطقی، و ایجاد بهینه منابع مالی را نوشت. این مقاله او را به یکی از شخصیتهای اصلی اقتصاد کینزی تبدیل کرد. او سه کتاب معروف در زمینه اقتصاد نوشته است. او همچنین استاد تز دکترای بن برننکی، ماریو دراقی و جرج مانکیو بوده است.

فعالیت بانکی[ویرایش]

بین سالهای ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۰ او در بانک جهانی مشغول به کار بود. او سپس با صندوق ذخیره بین الملل رفت و از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۱ در آنجا به سمت ریاست بود. بعد از جدایی از صندوق ذخیره بین الملل او به سیتی گروپ رفت. او از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ در سیتی گروپ کار میکرد.

بانکهای مرکزی[ویرایش]

بانک مرکزی اسرائیل[ویرایش]

فیشر در سال ۲۰۰۵ به سمت ریاست بانک مرکزی اسرائیل برگزیده شد. فیشر به دلیل یهودی بودن فورا شهروندی اسرائیل دریافت کرد ولیکن شهروندی آمریکایی خود را نیز نگاه داشت. در سال ۲۰۱۰ او برای بار دوم به ریاست بانک مرکزی اسرائیل انتخاب شد. فیشر در سال ۲۰۱۱ درخواست خود را برای ریاست صندوق ذخیره جهانی به جایگزینی دومینیک اشتراس کاهن ارائه کرد ولیکن به دلیل اینکه سن او بالاتر از ۶۵ سال بود به این پست انتخاب نشد. در سال ۲۰۱۳ او از بانک اسرائیل در میانه دوره خود کناره گرفت با اینکه بسیار مورد علاقه بود.

فدرال رزرو آمریکا[ویرایش]

در سال ۲۰۱۴ باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا او را به عنوان نائب رئیس بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) انتخاب نمود. به این ترتیب جنت یلن به عنوان رئیس بانک مرکزی و اسنتلی فیشر به عنوان نایب رئیس انتخاب شدند.

زندگی شخصی[ویرایش]

فیشر با رودا فیشر در زمانی که در جنبش جوانان صهیونیست عضو بود ازدواج کرد. این زوج دارای سه فرزند هستند.

منابع[ویرایش]