آندره شلیفر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آندره شلیفر
Andrei Shleifer.jpg
زاده۲۰ فوریهٔ ۱۹۶۱ ‏(۵۸ سال)
مسکو, اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی
ملیتRussian American
موسسهدانشگاه هاروارد
دانشگاه شیکاگو
زمینهاقتصاد رفتاری
حقوق و اقتصاد
اقتصاد توسعه
مکتب 
فکری
اقتصاد کینزی نو
فارغ‌التحصیلمؤسسه فناوری ماساچوست
Harvard University
تاثیرلارنس سامرز
پیتر دیاموند
میلتون فریدمن[۱]
مشارکت‌هاLegal origins theory
Big push model
جوایزمدال جان بیتز کلارک (۱۹۹۹)
اطلاعات در IDEAS / RePEc

آندره شلایفر (/ ʃlaɪfər / shly-fər؛ زاده ۲۰ فوریه ۱۹۶۱) اقتصاددان آمریکایی و روسی است، استاد اقتصاد در دانشگاه هاروارد، که از سال ۱۹۹۱ در آن تدریس می‌کند. شلیفر دوسالانه جان بیتس کلارک مدال در سال ۱۹۹۹ برای منی خود را اهدا شد در سه حوزه: امور مالی شرکت (اداره شرکت، قانون و امور مالی)، اقتصاد بازارهای مالی (انحراف از بازارهای کارآمد)، و اقتصاد گذار است.

IDEAS / اطلاعاتی RePEc است او را به عنوان اقتصاددان در جهان رتبه بندی شده، و او نیز به عنوان نخست در لیست «بسیاری از مطالب ذکر دانشمندان در اقتصاد و کسب و کار» ذکر شده‌است. او به عنوان مدیر پروژه از خدمت مؤسسه هاروارد برای پروژه کمک روسیه توسعه بین‌المللی از افتتاح آن در سال ۱۹۹۲ تا سال ۱۹۹۷.

زندگی[ویرایش]

او در یک خانواده یهودی در اتحاد جماهیر شوروی متولد شد و مهاجرت به روچستر، نیویورک، به عنوان یک نوجوان در سال ۱۹۷۶، جایی که او یک مدرسه داخلی شهرستان حضور داشتند و انگلیسی از قسمت از فرشتگان چارلی به دست. او سپس ریاضیات، به دست آوردن مدرک لیسانس خود را از دانشگاه هاروارد در سال ۱۹۸۲. پس از این، او رفت و به مدرسه فارغ‌التحصیل در اقتصاد، کسب دکترای خود را از MIT در سال ۱۹۸۶. عنوان دانشجوی سال اول در دانشگاه هاروارد، شلیفر ریاضی ۵۵ با براد دلونگ گرفت. او گفته‌است که البته او را متوجه نشوند که او مقدر نبود که ریاضیدان، اما تجربه به او یک آینده همکاری نویسنده. شلیفر و همچنین مربی و استاد خود، لارنس سامرز، در طول آموزش و پرورش کارشناسی خود را در دانشگاه هاروارد ملاقات کرد. دو در ادامه به همکاری نویسندگان، دریافت کنندگان کمک مالی مشترک، و همکاران هیئت علمی.

او تا به یک مقامی اجرایی در دپارتمان اقتصاد در دانشگاه هاروارد از سال ۱۹۹۱ برگزار شد، و تا ۲۰۰۶ بود از سال ۲۰۰۱، پروفسور ویپل VN جونز اقتصاد. پیش از این، او در دانشکده تحصیلات تکمیلی کسب و کار در دانشگاه شیکاگو تدریس و به‌طور خلاصه در دانشگاه پرینستون.

کار[ویرایش]

ولین کار شلیفر در اقتصاد مالی، که در آن او به زمینه امور مالی رفتاری کمک کرده بود. او همچنین نوشته شده‌است مقالات با نفوذ در اقتصاد سیاسی، اقتصاد گذار و توسعه اقتصادی، همکاری با همکاران سابق خود را در شیکاگو، کوین مورفی و رابرت دبلیو ویشنی. مقاله خود «صنعتی شدن و فشار بزرگ» توسط پل کروگمن به عنوان دستیابی به موفقیت بزرگ که به پایان رسید «رکود طولانی در نظریه توسعه» اعتبار شد.

با نویسندگان رافائل لاپورتا، شمعون Djankov و فلورنسیو لوپز دی سیلان‌ها، شلیفر نیز سهم قابل توجهی به مطالعات حاکمیت شرکتی ساخته شده‌است.

در سال‌های اخیر، تحقیقات خود را بر روی تئوری ریشه حقوقی (نیز گاهی به عنوان قانون و تئوری‌های مالی شناخته می‌شود)، که ادعا می‌کند که سنت حقوقی کشور به (مانند قانون مشترک یا انواع مختلف قانون مدنی) است مهم تعیین پایبند متمرکز عامل برای توسعه یک کشور، بیشتر از همه توسعه مالی.

مدال استناد کلارک او را به عنوان "اقتصاددان عالی توصیف، کار در سنت شیکاگو قدیمی از ساخت مدل‌های ساده، با تاکید بر مکانیسم‌های اساسی اقتصادی، و با دقت به دنبال در شواهد ... تم در محدوده زمانی معین از تحقیقات خود را در نقش‌های مربوطه از بازار است، نهادها، و دولتها است. "

مدیریت دارایی[ویرایش]

در سال ۱۹۹۴ شلیفر با همکار دانشگاهیان و متخصصان یوزف مالی رفتاری Lakonishok و رابرت ویشنی بر اساس شیکاگو شرکت مدیریت پول شناخته شده به عنوان LSV مدیریت دارایی تأسیس شد. در فوریه سال ۲۰۰۶، موفق حدود ۵۰ میلیارد $ در کمی اوراق بهادار سهام ارزش، هر چند، با توجه به وب سایت شرکت، شلیفر سهام مالکیت خود فروخته است.

کار در روسیه[ویرایش]

در طول اوایل 1990s، آندری شلایفر مشاور آناتولی Chubais، پس از آن معاون نخست وزیر روسیه بود، دست زدن به نمونه کارها از Rosimushchestvo (کمیته مدیریت املاک امور خارجه)، و یکی از مهندسان خصوصی‌سازی روسیه بود. شلیفر نیز با تأسیس بازار بورس برای روسیه خواهد بود که بازار سرمایه در سطح جهانی بر عهده داشت.

در سال ۱۹۹۶ شکایت در مورد پروژه هاروارد منجر کنگره برای راه‌اندازی یک بررسی دفتر حسابداری عمومی، که این نتیجه رسیدند که مؤسسه هاروارد برای توسعه بین‌المللی داده شد «کنترل قابل توجهی از برنامه کمک ایالات متحده است.»

در سال 1997 USAID لغو بسیاری از کمک‌های مالی خود برای مؤسسه هاروارد برای توسعه بین‌المللی (HIID) پس از انجام تحقیقات نشان داد که مقامات HIID بالای آندره Schleifer و Johnathan یونجه مواضع خود و اطلاعات خودی به سود حاصل از سرمایه‌گذاری در بازار اوراق بهادار روسیه استفاده کرده بودند. در میان چیزهای دیگر، مؤسسه برای اقتصاد مبتنی بر قانون (ILBE) برای کمک به همسر Schleifer، که صندوق‌های تأمینی که در اوراق قرضه روسیه باورند عمل مورد استفاده قرار گرفت

برخی از اتهامات عموم مردم در مورد شلیفر و سامرز انتقاد قابل توجهی از دوستان و همکاران نزدیک خود جلب کرد. ادوارد گلیسر یک بار به دانشگاه هاروارد کریمسون اظهار داشت که این مقاله سرمایه‌گذاران نهادی "چگونه هاروارد را فراموش کرده‌اید روسیه" در نقش شلیفر در برنامه مشاوره دانشگاه هاروارد در روسیه "یک قطعه قوی از نفرت است ایجاد-نه کاملأ" پروتکل بزرگان صهیون، اما آن را در آن اردوگاه است. " مقاله شیکاگو تریبون سقوط شلیفر از فضل به "مانور سیاسی در مسکو" نسبت داد.

در آگوست ۲۰۰۵، دانشگاه هاروارد، شلیفر و وزارت دادگستری توافق که تحت آن دانشگاه پرداخت شود ۲۶٫۵ میلیون $ به حل و فصل دعوی پنج ساله است. شلیفر همچنین مسئول پرداخت ۲ میلیون $ ارزش خسارت شد، هر چند او هر خطا را قبول نمی‌باشد.

منابع[ویرایش]

  1. Andrei Shleifer. "The Age of Milton Friedman". Retrieved 2013-10-19.