تاگ‌سازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

تاگ‌سازی (نام های دیگر آن شبیه سازی[۱] یا همتاسازی است) که در میان مردم نام متداول آن همسان سازی می باشد، فرآیند ساختن یک تاگ یا همسان از چیزی است. در زیست‌شناسی به طور کلی به فرایندهایی که برای آفرینش کپی از پاره‌هایی از دی‌ان‌ای (تاگ‌سازی مولکولییاخته‌ها (تاگ‌سازی یاخته‌ای) یا اندامگان (مانند تاگ‌سازی انسان)، به کار می‌رود، اطلاق می‌شود. این اصطلاح در مواردی که اندامگان‌ها نظیر باکتری، حشره یا گیاه به‌طور غیرجنسی تولیدمثل می‌کنند، نیز به کار می‌رود.

چگونگی تاگ‌سازی گوسفندی به نام دالی

ریشه‌شناسی[ویرایش]

تاگ واژه‌ای پهلوی است که صورت فارسی آن تاست. این واژه در پهلوی به معنای تا(در همتا، بیتا، بی همتا)است. فرهنگستان زبان فارسی این واژه را به عنوان معادلی برای clone انگلیسی برگزیده‌است.

مصرف خوراکی[ویرایش]

سازمان مواد دارویی و غذایی آمریکا در تاریخ ۱۵ ژانویه ۲۰۰۸ میلادی و در پی مطالعاتی شش ساله نتیجه‌گیری کرد که گوشت خوک، گاو و بز همتاسازی شده و همچنین حیواناتی که از آنها متولد شده‌اند، به اندازه گوشت حیواناتی که با شیوه‌های متعارف طبیعی پرورش یافته‌اند، برای خوردن «ایمن و بی‌خطر» است. در عین حال این سازمان گفت به دلیل کمبود داده‌های لازم تاکنون نتوانسته است تا در مورد محصولات گوسفندی دست به نتیجه‌گیری بزند.[۲]

تاگ سازی در خاورمیانه[ویرایش]

کشورهای اسرائیل و ایران در منطقهٔ خاورمیانه تنها کشورهایی هستند که تحقیقات گسترده‌ای را در زمینه تاگ سازی برداشته‌اند. اسرائیل در موسسه عالی علوم وایزمن و ایران در پژوهشکده رویان به تحقیق و پژوهش می پردازند.

منابع[ویرایش]

  1. فرگشت و ژنتیک. بهنام محمدپناه. تهران. 1389. شابک: 5-70-6061-964-97 ص۹۴
  2. گوشت حیوانات همتاسازی شده «بی‌خطر است» (بی‌بی‌سی فارسی)

جستارهای وابسته[ویرایش]