چشمه‌خانی علیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چشمه‌خانی علیا
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانلرستان
شهرستاندلفان
بخشبخش مرکزی
دهستانخاوه جنوبی
نام محلیتُشمال
نام‌های دیگرمی سی وَن (موسیوند)
مردم
جمعیت۲۰۲ نفر(۱۳۹۰)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا۱۹۸۷

چشمه‌خانی علیا علیا، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دلفان در استان لرستان ایران است و درمحدوده کوه‌های زاگرس میانی واقع شده‌است.

این روستا از سمت جنوب شرقی به شهرستان دلفان از سمت جنوب به کوه‌های زاگرس و از سمت شمال به کوه‌های گرین و به جاده نهاوندُ (همدان) نورآباد و روستاهای علی‌آباد و حسن‌آباد و از غرب به دشت خاوه و روستاهای جعفر بیگی و چشمه خانی سفلی و از شرق به تنگه گاماسیاب منتهی می‌گردد. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۹۸۷متر و فاصله آن تا مرکز استان (خرم‌آباد) ۹۴کیلومتر و تا شهرستان دلفان ۲۵کیلومتر می‌باشدُ دارای آب و هوای کوهستانی و خنک است.

جمعیت: آن برابر آمار سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ دویست و دو(۲۰۲) نفر و تعداد ۵۷خانوار بوده که این جمعیت در فصل بهار و تابستان به دو برابر می‌رسد.

شغل مردم :ساکنین به کار کشاورزی و دامپروری وشغل‌های آزاد و دولتی مشغول می‌باشند.

زبان:مردم روستا به زبان کردی به گویش لکی تکلم دارند.

محصولات کشاورزی روستای چشمه‌خانی علیا شامل گندم _ نخود _ عدس _ جو _لوبیا _ لوبیای سبز _ گشنیز _ چغندر قند _ یونجه _ شبدر و محصولات باغی آن گردو _ سیبُ _هلو و گیلاس است.

شهرت روستا بخاطر چشمه‌ها و سراب‌های آن است همچون چشمه کموله _ چشمه چالکل _ چشمهٔ خانی _ سراب زلزله و… که نقش بسیار مهمی درتامین آب شرب و کشاورزی روستا دارند.

این روستا دارای آب لوله‌کشی و بهداشتی، برق خانگی، تلفن ثابت و سیار، مدرسه و جاده آسفالت می‌باشد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان خاوه جنوبی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت آن ۲۰۲ نفر (۵۷خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.