سنگ کر (دلفان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سنگ‌کر اولاد قباد (دلفان)
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانلرستان
شهرستاندلفان
بخشبخش مرکزی
دهستاننورآباد (دلفان)
نام محلیسنگ‌کر
سال بنیادنزدیک۷۰۰ سال پیش
سنگ‌کر اولاد قباد (دلفان) بر ایران واقع شده‌است
سنگ‌کر اولاد قباد (دلفان)
۳۴°۰۷′۱۳″شمالی ۴۷°۴۸′۵۹″شرقی / ۳۴٫۱۲۰۲۹۵۹°شمالی ۴۷٫۸۱۶۳۸۴۲°شرقی / 34.1202959; 47.8163842
مردم
جمعیتحدود ۹۹ نفر

از مجموع دو کد آماری سنگ کر بالا و پایین در سال ۹۵

221479

815118
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریابالای 2000 متر از سطح دریا
اطلاعات روستایی
ره‌آوردلبنیات (روغن محلی، کره، کشک و...)، میوه‌هایی همچون گردو، هلو، سیب، زردآلو، گیلاس و... و گیاهان دارویی.
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۶۶۳۷۹۱
پیش شماره کدپستی=۶۸۳۱۱
نمایی از کوه گل عناب

سَنگ‌کَر اولاد قباد (دِلفان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دلفان در استان لرستان ایران است. این روستا سرسبزترین روستای طایفه اولادقباد است. فاصله سنگ‌کر از شهر دلفان حدود ۱۸کیلومتر است. شغل عمده مردم کشاورزی، باغ‌داری و دامپروری است. دربارهٔ نامگذاری این روستا افسانه‌هایی وجود دارد که غالباً به تخته سنگ بزرگی که در حاشیه روستا قرار دارد مرتبط می‌شود. این تخته سنگ به سنگ‌کر معروف است. این روستا دارای ۲ بخش علیا و سفلی است؛ که در سخن عامی مردم هوز اوختی و هوز دیاره نامیده می‌شوند و هرکدام به شاخه‌های متعددی تقسیم می‌شوند.

موقعیت روستای سنگ کر از ارتفاع میانه کوه گل عناب (گووڵەَ ناوو)روستا

این روستا بسیار زیبا است که انگار قطعه ای از بهشت در زمین است،

سطح فرهنگی وعلمی روستا[ویرایش]

روستا فقط دارای دبستان است و دانش‌آموزان برای ادامهٔ تحصیل می‌توانند تا سطح سیکل را در روستای وناب بگذرانند، ولی برای ادامهٔ تحصیل در دورهٔ دبیرستان باید به شهر عزیمت کنند. همچنین روستا دارای مسجد هم می باشد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان نورآباد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۹ نفر (۲۱خانوار) بوده است . البته این آمار زیاد دقیق نمیباشد و قطعا جمعیت روستا بیشتر است زیرا اهالی روستا اکثر به دلیل مهاجرت در فصل های سرد به مناطق جنوب جهت کار احتمال می رود که این آمار دقیق نباشد .

پوشش گیاهی و منابع طبیعی روستا[ویرایش]

پوشش گیاهی[ویرایش]

روستای(پاريس کوچولو) سنگ کر در ارتفاعات پایین دارای زمین‌های کشاورزی بوده و در ارتفاعات بالاتر دارای مراتع ، درختچه‌های چغاله بادام ، ارجن و ... گون ،انواع استپ مانند کنگر و خار و گیاهان مختلفی با اسامی لکی مانند : سۆرپا ، زرشک کوهی ، گهنمه داری ،هۆلێره ،گوڵ هیروو (ختمی) ، شنگ (گیاهی است بهاره)، پهغازه (گیاهی است بهاری)، ئهزگووئه (آویشن) و ... همچنین بالاتر از زمین‌های کشاورزی در موقعیت جنوب غربی ( در ارتفاع پایین کوه گل اندام) به تعداد کمی درخت بلوط می‌باشد که به آن تیره نازگه(در گویش لکی)میگویند.

منابع آب این روستا عبارتند از[ویرایش]

۱_سراب وناب[ویرایش]

این سراب از روستای وناب و از ارتفاعات کوه گل اندام سرچشمه می‌گیرد و در سالهای اخیر با مشکل کم آبی مواجه شده‌است و آب دهی آن به کمترین میزان در سال ۹۷ رسیده‌است بنابراین پیگیری و جدیت مسئولان ذی‌ربط را برای ایجاد آب‌بند و سد و ... جهت نگهداشت و آموزش روستاییان جهت صرفه جوییدر مصرف آن به صورت ایجاد کشاورزی مکانیزه (آبیاری قطره‌ای و ... )میطلبد.

2 - چشمه سفید (کنی چرمی )[ویرایش]

چشمه ای در حاشیه روستا که توسط اهالی منطقه به کنی چرمی که معنی لکی همان چشمه سفید است خوانده می شود . آب لوله کشی شده روستا توسط همین چشمه تامین میشود.

3_رودخانه بادآور[ویرایش]

رودخانه یادشده از شهر نورآباد گذشته و در مسیرخود از چشمه‌ها و منابع آبی کوچک پر شده و به سمت رود گیزه رود در بخش غربی این شهرستان رسیده و از انجا نیز به آبهای جاری مانند قره سو و ... میپیوندد. این رودخانه در میانه مسیر از روستای سنگ مر عبور کرده و به صورت چهم ( رودخانه‌های کوچک در زبان لکی) و بیشه زار از روستا خارج می‌شود .مهمترین استفاده از این رودخانه آبیاری بیشه درخت زارها و گیاهان علوفه‌ای مانند یونجه و شبدر می‌باشد و دلیل اصلی عدم استفاده همه جانبه از آن آلودگی این رود می‌باشد که تمامی آب و فاضلاب شهری نوراباد را در هود جای داده است هرچند که در سالهای اخیر با ایجا منبع بزرگ ذخیره آب روستای خاتون بان به هصورت قطره‌ای زمین‌های زیادی را به زیر کشت کلزای دانه‌ای و ... رفته است .

پوشش گیاهی کوه گل عناب (گوڵە ناوو) در زمان خشکسالی فروردین ماه سال ۹۷

منابع[ویرایش]

منابع

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.