الکساندر گروتندیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
الکساندر گروتندیک
Alexander Grothendieck
الکساندر گروتندیک در مونترال، ۱۹۷۰
زادهٔ۲۸ مارس ۱۹۲۸
برلین، پروس، آلمان
درگذشت۱۳ نوامبر ۲۰۱۴ (۸۶ سال)
Saint-Lizier, فرانسه
محل زندگیپیرنه فرانسه
ملیتبدون تابعیت (از ۱۹۴۵ تا ۱۹۷۱)
فرانسوی از ۱۹۷۱
محل تحصیلدانشگاه مونپلیه
دانشگاه نانسی
جایزه(ها)مدال فیلدز (۱۹۶۶)
جایزه کرافورد (۱۹۸۸)، رد کرد
پیشینه علمی
شاخه(ها)ریاضی
محل کارمؤسسه مطالعات علمی پیشرفته
استاد راهنماLaurent Schwartz و Jean Dieudonné
دانشجویان دکتریپی یر برتلو
پیر دلین
Michel Demazure
Pierre Gabriel
Jean Giraud
لوک ایلوزی
Michel Raynaud
Jean-Louis Verdier

الکساندر گروتندیک (Alexander Grothendieck) (آلمانی: [ˈgro:tn̩di:k]; فرانسوی: [gʁɔtɛndik]; زاده ۲۸ مارس ۱۹۲۸–۱۳ نوامبر 2014[۱]) ریاضیدان بدون تابعیّت، زادهٔ جمهوری وایمار و سپس فرانسوی بود. وی چهره اصلی در ایجاد نظریه مدرن هندسه جبری است. برنامهٔ پژوهشی او در این حوزه شدیداً گسترده‌است.

یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای او کشف اولین نظریه کوهومولوژی وایل حسابی است.

سر، دوست و همکار قدیمی گروتندیک ،میگوید:او به مدت دوازده سال ،دوازده ساعت در روز،هفت روز هفته و دوازده ماه سال را ریاضی کار میکرد و علیرغم این همه سخت کار کردن از ریاضی خسته نمی شد.

دیر زمانی پس از رفتن او از ریاضی، شیوه اندیشیدن گروتندیک بر نسل‌هایی از ریاضیدانان اثر گذاشته‌است. اثر او بر نقش ویژگی‌های جهانی نظریه رسته‌ها را به عنوان یک اصل سازماندهی مهم به جریان اصلی برگرداند.

گروتندیک مؤسسه مطالعات علمی پیشرفته را که در آن استاد بود و بزرگ‌ترین کار خود را در آن کرده بود، در پی مناقشه‌ای بر سر بودجه نظامی در ۱۹۷۰، به دلایل شخصی و سیاسی ترک کرد. در پی آن؛ فعالیت ریاضیاتی او متوقف شد. او در ۱۹۸۸ رسماً بازنشسته شد و چند سال بعد به پیرنه نقل مکان کرد و در آن در انزوا از جامعه زندگی می‌کرد.

اوایل زندگی[ویرایش]

گروتندیک از والدینی آنارشیست در ۱۹۲۸ در برلین به دنیا آمد. شاپیرو، پدر او اصالتاً یهودی حسیدی بود و در روسیه زندانی شده بود. تاناروف، مادرش از خانواده‌ای پروتستان از هامبورگ برخاسته بود. هردو در دوران نوجوانی پیوندهای خود را با پیش زمینه‌های خود قطع کرده بودند. در زمان تولد گروتندیک مادرش در ازدواج روزنامه‌نگاری به نام یوهانس راداتس بود و نام او در هنگام تولد هم ابتدائاً الکساندر راداتس ثبت شده بود. این ازدواج در ۱۹۲۹ به هم خورد و شاپیرو/تاناروف به رسمیت شناختند که والدین اویند ولی هرگز با هم ازدواج نکردند.

گروتندیک تا ۱۹۳۳ با والدینش زندگی کرد. آنان او را در مراقبت یک کشیش و معلم لوتری در هامبورگ گذاشتند و خود به هواداری از جنگ داخلی اسپانیا (ولی نه در عرصهٔ رزم) به آن کشور رفتند. در ۱۹۳۹ او و مادرش در اردوگاه‌های گوناگونی برای آوارگان زندگی کردند. پدرش دستگیر شد و پس از فرستاده شدن به اردوگاه آشویتس در سال ۱۹۴۲ درگذشت. او به فرانسوی، آلمانی و انگلیسی سخن می‌گفت.

سیاست و کناره‌گیری از فضای آکادمیک[ویرایش]

دیدگاه‌های سیاسی گروتندیک رادیکال و صلح خواهانه بود. در نتیجه او شدیداً مخالف مداخله آمریکا در ویتنام و توسعه طلبی نظامی شوروی بود. او هنگامی که هانوی زیر بمباران بود، برای مخالفت با جنگ ویتنام در جنگل‌های پیرامون هانوی درس‌هایی در زمینه نظریه رسته‌ها ارائه می‌کرد. او پس از این که فهمید بخشی از بودجه نهاد محل کارش (IHÉS) نظامی است از زندگی علم بازنشسته شد. او چند سال بعدتر به عنوان استاد دانشگاه مونپلیه برگشت و تا بازنشستگی در ۱۹۸۸ در آنجا باقی ماند. در سال ۱۹۸۸ او و شاگردش پیر دلین برنده جایزه کرافورد شدند. نقد او از جامعه علمی، و خصوصاً چند محفل ریاضی، در نامه‌ای نوشته شده در ۱۹۸۸ آمده، که در آن او دلایل رد کردن جایزه کرافورد را برشمرده است. او این جایزه را به دلایل اخلاقی در نامه‌ای سرگشاده به رسانه‌ها رد کرد. در ۱۹۹۱ گروتندیک به مکانی نقل مکان کرد که کسانی که در جامعهٔ ریاضی با وی ارتباط داشتند نشانی آن را نمی‌دانستند. به نظر می‌رسیده که او در جایی در نزدیکی جنوب فرانسه و آندورا در انزوا می‌زیسته‌است.

خانواده[ویرایش]

گروتندیک به مادرش که پایان‌نامه اش را به او تقدیم کرد بسیار نزدیک بود. او در سال ۱۹۵۷ در اثر سلی که در اردوگاه‌های آوارگان گرفته بود درگذشت. [۲] گرودتندیک پنج فرزند داشت: پسری با صاحبخانه اش در زمان حضورش در ننسی، [۳] سه فرزند، جوهانا (۱۹۵۹), الکساندر (۱۹۶۱) و متیو (۱۹۶۵) با زنش میریل دوفور[۴][۵] و یکی با جوستینا اسکالبا، که در اوایل ۱۹۷۰دهه در کمون با او زندگی می‌کرد.[۵]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]