آگوم دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آگوم‌دوّم
شاهان کاسی در بابل
Agum Kakrime Inscription.jpg
سلطنت ۱۵۰۰ پیش از میلاد
بعد از شیپتا اولزی
قبل از Burnaburiash I
دودمان کاسیان

آگوم دوم (ناموَر به کاک ریمه یا آگوم بزرگ) حاکم کاسی‌ها بود و به هشتمین یا به احتمال زیاد نهمین پادشاه از سلسله سومِ بابل زمانی پس از اینکه این دولت شهر بوسیلهٔ هیتی‌ها سرنگون شود، حاکم شد. آگوم دوم پادشاه کاسی در بابل خود را پادشاه چهار کشور خواند. وی پادشاه کاسی و بابل در قرن ۱۵ پیش از میلاد بود.[nb ۱][i ۱]

کاسی‌ها[ویرایش]

کاسی‌ها با سی‌وشش پادشاه در مدتِ ۵۷۶ سال و ۹ ماه، طولانی‌ترین سلسلهٔ پادشاهی در بابل بوده‌اند. پایان سلسله مربوط به سال ۱۱۵۰ پیش از میلاد است. تاریخ آغاز سلسلهٔ کاسی‌ها احتمالاً به سدهٔ هجدهم پیش از میلاد می‌رسد. یعنی زمانی‌که حاکمانِ سلسلهٔ حمورابی هنوز کنترل بابل را در دست داشته‌اند.[۱]

خلاصه کتیبه[ویرایش]

آگوم خویشتن را: خلف نورانی خداوندشوکامونا و پادشاه کاسیان و پادشاه بابل که آشنوناک را با عدهٔ کثیری آدمیان مسکون ساخته و پادشاه پادان و آلمان و پادشاه کوتیان بیخرد و غیره می‌خواند.

او می‌گوید که مجسمه‌های خدایان را از خانا و فرات وسطا، به بابل باز گرداند.[۲]. بدین قرار آگوم دوّم در نقش وارث و خلف شاهان بابل ظاهر می‌شود. وی تا زمانی که شاهان حمورابی در بابل حکومت می‌کردند، قادر نبود آن شهر را اشغال کند، ولی چون پسر اورشی گوروماش بود نمی‌توانیم دوران سلطنت او را متأخرتر از آغاز قرن شانزدهم پیش از میلاد بدانیم.

آگوم‌دّوم فقط پادشاه بایل نبود و خویشتن را پادشاه پادان، آلمان، کوتیان می‌خواند. آلمان همان حلوان یا کوهپایه‌های زاگروس بر سر راه بخش علیای رود دیاله می‌باشد. امّا پادان را محتملا همان کوه پادیر مزکور در کتیبهٔ ملکه آنوبانی‌نی که در قرن هفتم پ. م. در حدود کوهستان شمالی عیلام قرار داشته باید شناخت.

سرزنش کوتیان[ویرایش]

آگوم از مقام منیع جلال و عظمت جدیدالاکتساب و برده پرورانهٔ خویش ایشان را مردم بیخرد می‌خواند باید گفت که آنان در فهرست القاب وی، نمایندگان سرزمین پهناوری بوده‌اند که بعدها شمال غربی کشور ماد را تشکیل داد و در آن عهد مسکن قبایلی بود که در عصر جماعات بَدَوی زندگی می‌کردند[۳]. بنابر این آگ.م‌دوّم پادشاه کاسی مدعی حکومت یا لااقل سلطنت بر بخش مهمی از اراضی ماد آینده بود.

آثار کاسی[ویرایش]

به احتمال قوی آنچه مفرغ‌های لرستاننامیده می‌شود مربوط به قبایل کوهستانی کاسی می‌باشد. اینها مقداری مصنوعات مفرغی هستند که بر اثر حفریات وحشیانهٔ سالهای پیرامون ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ در ناحیه لرستان و بخصوص در ناحیه هرسین - بر جاده کرمانشاه خرم‌آباد- بدست آمده و به اروپا منقل شده است.

پانویس[ویرایش]

  1. یزدان صفایی. «شاهان کاسی». وبسایت امرداد. 
  2. محتملا مجسمه مزبور را هیتیان پس از تخریب بابل هنگام عظیمت در آنجا گذاشته بودند
  3. زاموآ، پاسوآ، وماننا و ...
  1. The Edict of Telepinu §9.
  1. Inscribed a-gu-um-ka-ak-ri-me in his eponymous inscription, elsewhere unattested.

منابع[ویرایش]