نبوپلسر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از نبوپولاسار)
پرش به: ناوبری، جستجو
خط‌چین سرخ مرزهای امپراتوری بابل را در زمان نبوپلسر نشان می‌دهد.

نبوپَلَّسَر (به اکدی: Nabû-apal-uṣur) (زادهٔ پیرامون ۶۵۸ پیش از میلاد- مرگ ۶۰۵) پادشاه بابل بود. وی نقشی کلیدی در سرنگونی امپراتوری آشور پس از مرگ امپراتور نیرومند آن، آشوربانیپال بازی‌کرد.

نبوپلسر توانست پس از ۲۰۰ سال بابل را از قید آشوریان رهایی بخشد و در پی شورشی خود به پادشاهی بابل رسد. در ۶۱۲ پیش از میلاد او و سپاهیانش به شهربندان طولانی نینوا و نیروهای ماد و کلده پیوستند و در نبرد نینوا آشوریان شکست خوردند و نینوا تاراج‌شد. نیروهای متحد در ۶۰۵ ق.م. نیز بازمانده‌های سپاه آشور را در کاراکامش از میان بردند. او پیشتر در ۶۰۸ پیش از میلاد شهر حران را نیز از نیروهای آشوری گرفته‌بود.

نبوپلسر همچنین از ۶۱۰ پیش از میلاد تا زمان مرگش با مصر درگیر بود. اندکی پیش از مرگش بخت نصر -پسر او- با نخوی دوم، فرعون مصر وارد جنگ شده بود.

نام نبوپَلَّسَر در شکل اصلی خود «نَبو-اَپَل-اُظُر» بوده و معنی آن این است: «نبو فرزند را نگاه داراد.»[۱] نبو نام یکی از ایزدها است. منظور از فرزند در اینجا ولیعهد است، و واژه اظر، به معنی نگاه و حفاظت، با واژه عربی نظر هم‌ریشه است.[۲]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors، "Nabopolassar،" Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Nabopolassar&oldid=448939815 (accessed October 26, 2011).