آنزیم رونوشت بردار معکوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آنزیم وارونویس یا ترانس کرپیتاز معکوس آنزیم‌هایی هستند که قادر به سنتز دی.ان.ای از روی آر.ان.ای می‌باشند. دی‌ان‌ای مکمل (cDNA) به رشته‌ای از مولکول DNA اطلاق می‌گردد که تحت فعّالیت کاتالیتیک آنزیم رونوشت بردار معکوس از روی رشتهٔ mRNAی بالغ ساخته می‌شود.

این آنزیم‌ها عموماً منشأ ویروسی (رتروویروس) دارند. انواع مختلفی از این آنزیم‌ها در حال حاضر در دسترس می‌باشد. برای مثال، آنزیم AMV که از ویروس Avian Myeloblastosis بدست می‌آید، دارای فعالیت اگزو ریبونوکلئازی در هر دو جهت َ۵ به َ۳ و َ۳ به َ۵ می‌باشد. این آنزیم در سنتز cDNA، در واکنش PCR معکوس (RT-PCR)، تعیین توالی آر.ان.ای بروش ختم زنجیره و نشاندار کردن انتهای َ۳ RNA بکار می‌رود.

تکثیر ویروس‌ها[ویرایش]

بعضی از آران‌ای ویروسهای تک‌رشته‌ای که قادر به ایجاد عفونت در سلول‌های جانوری هستند. در داخل ذره ویروسی یک DNA پلیمراز وابسته به RNA به نام ترانس کریپتاز معکوس (Reverse transcriptase) دارند .

در هنگام ایجاد عفونت ژنوم RNA تک رشته ویروس با حدود ۱۰۰۰۰ نوکلئوتید همراه به آنزیم ترانس کریپتاز معکوس و یک tRNA به عنوان حامل آنزیم برداشته شده از سلول میزبان قبلی وارد سلول میزبان جدید می‌شود . tRNAتبدیل فوری RNA ویروسی به DNA دو رشته‌ای را تسهیل می نماید . آنزیم ترانس کریپتاز معکوس به عنوان DNA پلیمراز وابسته به RNA ابتدا سنتز یک رشته DNA مکمل RNA ویروسی را کاتالیز می‌کند . سپس با کمک محیط قلیایی NaOH رشته RNA در هیبرید DNA - RNA تخریب شده و سپس به کمک DNA پلی مراز I رشته دوم DNA ساخته می‌شود و تکثیر ژنوم ویروس آغاز می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

دی‌ان‌ای مکمل

منابع[ویرایش]

Brown TA (۲۰۰۱)Gene Cloning and DNA Analysis: An Introduction. Blackwell Scientific Publication ، Oxford.

Primrose SB، Twyman RM ،Old RW (۲۰۰۱) Principles of Gene Manipulation ،۶th edn. Blackwell Scientific Publication ، Oxford.