آلفا آمیلاز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آلفا-آمیلاز
Salivary alpha-amylase 1SMD.png
آمیلاز بزاق انسان: یون کلسییم به رنگ خاکی کم رنگ، و یون کلرید به رنگ سب است. PDB 1SMD[۱]
شناساگرها
شمارهٔ ای‌سی3.2.1.0
شمارهٔ سی‌ای‌اس9000-90-2
پایگاه‌های داده
اینتنزنمایش اینتنز
برندامدخل برندا
اکسپسینمایش NiceZyme
کی‌ای‌جی‌جیمدخل کی‌ای‌جی‌جی
متاسایکگذرگاه سوخت‌وساز
پریامنمایه
ساختارهای پی‌دی‌بیRCSB PDB PDBe پی‌دی‌بی‌سام

آلفا-آمیلاز (α-آمیلاز)، آنزیمی با عدد گروه آنزیم 3.2.1.1 است که پیوندهای پلی‌ساکاریدهای بزرگی چون نشاسته و گلیکوژن را هیدرولیز کرده، زنجیره های کوچکتری چون دکسترین و مالتوز را پدید می آورد.[۲] این آنزیم، شکل عمده آمیلاز است که در بدن انسان و سایر پستانداران یافت می شود.[۳] همچنین این آنزیم در دانه‌های نشاسته‌داری چون ذخایر غذایی حضور داشته و توسط بسیاری از قارچ‌ها ترشح می شود. این آنزیم عضوی از خانواده گلیکوزید هیدرولاز 13 می باشد.

کارکرد آلفا امیلاز[ویرایش]

آلفا امیلاز زنجیره کربوهیدراتی نشاسته را در مکان‌های تصادفی هیدرولیز کرده و تولید الیگوساکاریدهای کوتاه، مالتوز و گلوکز می‌کند. واکنش به وسیلهٔ افزایش میزان قندهای احیا یا کاهش رنگ آبی و تولید رنگ زرد قهوه‌ای در کمپلکس ید و نشاسته پایش می‌شود. براساس سیستم طبقه‌بندی که براساس شباهت توالی آمینو اسیدی می‌باشد اکثر آنزیم‌های تجزیه‌کننده نشاسته از جمله آلفا امیلازها در خانواده ۱۳ Glycosyl hydrolases قرار می‌گیرند. مکانیسم فعالیت آلفا امیلازها از نوع α- retaining (مکانیسم جایگزینی دوگانه) می‌باشد که آرایش فضایی کربن آنومری بعد از فعالیت آنزیم تغییر نمی‌کند و به شکل آلفا باقی می‌ماند. آلفا امیلازها دارای چهار ناحیه حفاظت شده در توالی اولیهٔ خود می‌باشند، برخی از این نواحی حفاظت شده مربوط به جایگاه فعالند و برخی در پایداری ساختار سوم حفاظت شده نقش دارند. آلفا امیلازها دارای یک ساختار)β/α)۸یا TIM barrel (لولهβ/α) می‌باشند. یک سری قوس‌های β-α-β طوری آرایش می‌یابند که نتیجه آن ایجاد یک ساختمان لوله‌ای پایدار می‌باشد، این موتیف را لولهβ/α می‌نامند.

  • آلفا آمیلاز یک آنزیم القاپذیر است که معمولاً در حضور نشاسته و محصولات هیدرولیزی نشاسته مانند مالتوز القا می‌شود. آلفا آمیلاز همانند سایر آنزیم‌های القاپذیر در حضور گلوکز و سایر قندها تحت تأثیر مهار کاتابولیک قرار می‌گیرد. آلفا آمیلاز در جانوران، گیاهان و میکروارگانیسم‌ها وجود دارد.

آلفا امیلاز در صنعت[ویرایش]

آلفا امیلاز مورد استفاده در صنعت منشأ قارچی و باکتریایی دارد. یکی از کاربردهای اصلی آلفا آمیلاز در صنت پخت و پز نانوایی و قنادی است و در اکثر بهبوددهانده های مورد استفاده در نانوایی از آلفا آمیلاز(قارچی و باکتریایی) استفاده شده است. گونه‌های مختلف جنس Bacillus و آکتینومیست‌هایی که در مقابل دما پایدارند مثل Thermomonospora و Thermoactinomyces برای تولید آلفا امیلاز مناسبند. دو روش عمده برای تولید آمیلازها در سطح تجاری submerged fermentation (SmF)و solid state fermentation (SSF) می‌باشد. روش SSF دارای مزایایی نسبت به روش SmFمی‌باشد مانند: میزان تولید بیشتر در یک دوره زمانی، گردش بهتر اکسیژن در این سیستم، حجم تولید بالا، نیاز داشتن به تجهیزات ساده‌تر. اخیراً آلفا آمیلازی از Bacillus sp. KR ۸۱۰۴ استخراج شده‌است که برای فعالیت وابسته به کلسیم نیست که در فرآوری نشاسته یک مزیت است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Ramasubbu N, Paloth V, Luo Y, Brayer GD, Levine MJ (May 1996). "Structure of human salivary alpha-amylase at 1.6 A resolution: implications for its role in the oral cavity". Acta Crystallographica D. 52 (Pt 3): 435–46. doi:10.1107/S0907444995014119. PMID 15299664.
  2. Kierulf, P. "Amylase". Store Medisinske Leksikon. Store Norske Leksikon. Retrieved 24 January 2021.
  3. Voet, D., & Voet, J. G. (2005). Biochimie. (2e éd.). Bruxelles: De Boeck. 1583 pp.

پیوندهای بیرونی[ویرایش]

This article incorporates text from the مالکیت عمومی Pfam and InterPro IPR006047 This article incorporates text from the مالکیت عمومی Pfam and InterPro IPR012850 This article incorporates text from the مالکیت عمومی Pfam and InterPro IPR006048