آلت مصنوعی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از آلت مردانه مصنوعی)
پرش به: ناوبری، جستجو
یک مچاچنگ سیلیکونی

آلت مصنوعی (به انگلیسی: Dildo) (که ممکن است به نام‌های آلت مردانه کاشی،[۱]مچاچنگ، چرمینه، سابوره یا دیلدو نیز خوانده شود) یک آلت تناسلی مردانهٔ مصنوعی از نوعی پلاستیک سیلیکونی است که از آن برای التذاذ جنسی استفاده می‌شود. برخی انواع پیشرفته آن توانایی لرزیدن دارند و با باتری کار می‌کنند.

این گونه آلات بعضاً در میان همجنس‌گرایان و در بسیاری موارد زوجات غیر همجنس‌گرا مورد استفاده دارد. نوع خاصی از چنین آلتی در قدیم در ایران با نام «آلت مردانه کاشی» معروف بوده‌است.[نیازمند منبع]

تاریخچه[ویرایش]

باستان‌شناسان در حفاری‌های خود از دوره‌های آغازین زندگی بشر، از دوران سنگی تا دوران معاصر، به کشف اشیائی به شکل آلت مردانه که از سنگ یا چوب ساخته شده بود نائل آمدند که حاکی از استمرار تاریخی استفاده از آلت مصنوعی (دیلدوها) توسط انسان‌های اولیه تا به امروز است. در کتاب حزقیال از کتب عهد عتیق، به استفاده از این آلت اشاره شده‌است.[۲][نیازمند منبع] سنت اسلام و آموزه‌های مراجع دینی در بعضی از فرقه‌های اسلامی استفاده از این گونه وسایل و دیگر وسایل خودارضایی را به شدت منع کرده‌است و استفاده از این گونه وسایل را جزو گناهان کبیره محسوب می‌کند.

استفاده همزمان از آلت مصنوعی در مهبل و گوی‌های مقعدی در مقعد

نکته مهم در بحث مربوط به سابقه تاریخی «آلت مصنوعی» گستردگی استفاده از آنها در فرهنگ‌ها و قاره‌های مختلف و گاه متضاد است. سابقاً در ایران این آلات با نام «آلت مردانه کاشی» معروف بودند.

انواع دیلدو[ویرایش]

دیلدوها اصولاً به دو گونه تخصصی ساخته می‌شوند. نوع اول برای استفاده در فرج و نوع دیگر آنها برای استفاده در مقعد طراحی و به کار برده می‌شوند. البته اکثر دیلدوها استفاده مضاعف دارند. اندازه و شکل مچاچنگ‌ها بنا بر نوع استفاده‌شان از یکدیگر متفاوت است.

ایمنی و سلامتی[ویرایش]

حفظ پاکیزگی و نظافت یکی از بایدها در استفاده از اینگونه وسایل است و در صورت رعایت نکردن می‌تواند ناقل بیماریهای مختلف جنسی بگردد؛ بنابراین بعد از هر بار استفاده شدیداً توصیه می‌شود که در صورت امکان شسته یا با مواد بهداشتی تمیز گردد و در لای پارچه‌ای تمیز قرار داده شود تا میکروبها و خاک بر روی آن قرار نگیرند.

پانویس[ویرایش]

  1. دهخدا
  2. کتاب حزقیال فصل ۱۶ بند ۱۷

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]