آرمیچر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک آرمیچر جریان مستقیم.

آرمِیچر (به انگلیسی: Armature) بخشی از موتور الکتریکی است که به آن ولتاژ ورودی اعمال می‌شود، یا بخشی از ژنراتور است که در آن ولتاژ تولید می‌شود. با توجه به ساختمان ماشین، هر کدام از بخش‌های چرخان (روتور) یا ایستان (استاتور) می‌توانند به عنوان آرمیچر باشند.[۱]

در حالت ژنراتوری، هر چه تعداد حلقه‌های سیم‌پیچ آرمیچر بیشتر باشد و نیز هر چه خطوط قوای مغناطیسی آهنربای آن قوی‌تر باشد، یا هر چه سرعت گردش آرمیچر زیادتر باشد در نتیجه ولتاژ دو سر آرمیچر بیشتر خواهد شد.

سه عیب عمده در آرمیچرها اتصال کوتاه، اتصال سیم پیچ آرمیچر به بدنه و بازبودن مدار آرمیچر (قطع بودن سیم‌ها) است.

سیم‌پیچی آرمیچر[ویرایش]

سیم‌پیچی آرمیچر مبتنی بر اصول فنی خاصی است که بسته به نیاز، کلاف‌ها می‌توانند به‌طور سری یا موازی یا ترکیبی از این دو به همدیگر وصل می‌شوند. در صورتی‌که کلاف‌ها با هم سری شوند نیروی محرک مغناطیسی کلاف‌ها با هم جمع می‌شوند و ولتاژ دهی آرمیچر افزایش می‌یابد. (سیم پیچی موجی)

در صورتی‌که کلاف‌ها موازی شوند تعداد مسیرهای جریان موجود در آرمیچر افزایش یافته و قابلیت جریان دهی آرمیچر افزایش می‌یابد. (سیم پیچی حلقوی)

منابع[ویرایش]

  • الماسی، شهرام: نقد و معرفی: اصول الکتریسیته و تعمیرات برق اتومبیل. در: «کتاب ماه علوم و فنون». اردیبهشت ۱۳۸۰ - شماره ۳۷. (از صفحه ۲۰ تا ۲۳).
  1. دانشنامه رشد بایگانی‌شده در ۶ ژانویه ۲۰۱۲ توسط Wayback Machine: موتور الکتریکی. بازدید: ژانویه ۲۰۱۲.