کنترل‌کننده موتور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

یک کنترل‌کننده موتور وسیله یا مجموعه ابزاری با کارایی از پیش تعیین شده‌ای برای بکارگیری و کنترل یک موتور الکتریکی می‌باشند.

یک کنترل‌کننده موتور می‌تواند شامل ابزارهای دستی یا اتوماتیک برای اقداماتی از قبیل شروع یا توقف موتور، انتخاب نوع حرکت (رو به جلو) یا چرخش معکوس آن، انتخاب عدد مورد دلخواه سرعت و تنظیم آن، تنظیم و محدوده دلخواه گشتاور و حفاظت موتور در قبال اضافه بار و تلفات موتور باشد.

کاربردها[ویرایش]

هر موتور الکتریکی حتماً نوعی از یک کنترل‌کننده را در کنار خود دارد. اختلاف در انواع کنترل‌کننده‌ها بر اساس ویژگی و پیچیدگی آن‌ها بسته به نوع کاربرد موتور مورد نظرش دارد. ساده‌ترین حالت بیان (مکانیسم کنترل موتور) سوئیچ است که وظیفه اتصال موتور به منبع تغذیه را بر عهده دارد که به عنوان مثال در لوازم خانگی و ابزار قدرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اتصال سوئیچ می‌تواند دستی، با استفاده از رله، یا کونتاکتوری باشد که به یک سنسور متصل است تا موتور را بطور اتوماتیک روشن و خاموش کند. سوئیچ همچنین می‌تواند حالت‌های مختلفی برای انتخاب اتصالات به موتور باشد. این کاربرد می‌تواند منجر به کاهش ولتاژ آغاز بکار موتور، چرخش معکوس یا انتخاب سرعت‌های متعدد شود. موضوع اضافه بار و اضافه جریان در خیلی از کنترل موتورهای کوچک قابل صرف نظر هستند که رله بر سر منبع جریان برای محافظت از جرین اضافی انجام می‌دهد.

موتورهای کوچک ممکن است در ساختار داخلی خود ابزاری برای محافظت از اضافه بار داشته باشند. موتورهای بزرگتر حاوی رله‌های محافظتی اضافه بار یا رله‌های سنسور دمایی در کنترل‌کننده و همچنین فیوز و مدارشکن برای حفاظت از اضافه جریان هستند. یک کنترل‌کننده اتوماتیک موتور می‌تواند شامل محدوده سوئیچ یا دیگر ابزارها برای حفاظت از ماشین‌آلات باشند.

انواع کنترل‌کننده‌های موتور[ویرایش]

کنترل‌کننده‌های موتور به‌طور دستی، کنترل از راه دور و اتوماتیک اداره شوند. آن‌ها می‌توانند تنها شامل ابزار ساده‌ای چون شروع و توقف یک موتور یا عملکردهای دیگر باشند. یک کنترل‌کننده موتور الکتریکی می‌تواند بر اساس نوع موتوری که می‌خواهد راه اندازی شود مانند موتورهای: آهنربای دائم، سروو، سری، تحریک مجزا و جریان متناوب مورد دسته بندی قرار بگیرد. کنترل‌کننده موتور به منبع تغذیه مثل باتری یا منبع تغذیه برق متصل می‌شود و مدارات کنترلی با سیگنال‌های ورودی دیجیتال یا آنالوگ تغذیه می‌شوند.

اینورتر فرکانس متغیر[ویرایش]

اینورتر فرکانس متغیر یا درایو AC یکی از پر کاربردترین کنترل‌کننده‌های الکتروموتورها است .

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد اینورترها قابلیت کنترل دور موتور از 0 تا 100 درصد می‌باشد.

اینورترها میتوانند موتور شما را به صورت کامل و ویژه‌ای کنترل کنند اینورترها میتوانند از موتور شما حفاظت کنند و بدون نیاز به هیچ چیز دیگری موتور را استارت و چپ و راسنت گرد نمایید.

اصول نصب اینورترها[ویرایش]

نصب اینورترها یا همان درایو AC کار آسانی است به شرطی که اصول نصب درایو AC را را بدانید.

عدم رعایت اصول نصب اینورتر می‌تواند باعث ایجاد آسیب‌های شدید به اینورتر شود.

منابع[ویرایش]