موتور سنکرون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Synchronous motor-generator set for AC to DC conversion (Rankin Kennedy, Electrical Installations, Vol II, 1909).jpg

موتور سنکرون (به انگلیسی: Synchronous motor) دسته‌ای از موتورهای الکتریکی هستند که روتور در آن‌ها با سرعت ثابتی می‌چرخد. در واقع این سرعت ثابت همان سرعت میدان مغناطیسی دوار استاتور است.

موتورهای سنکرون دسته‌ای از موتورهای الکتریکی هستند که روتور (قسمت دوار) در آن‌ها با سرعت ثابتی می‌چرخد. البته ثابت به این معنی که در صورت تغییر میزان بار مکانیکی روی شفت، سرعت موتور تغییر نخواهد کرد و اگر بخواهیم سرعت موتور را تغییر دهیم می‌بایست فرکانس تغذیهٔ آن را تغییر دهیم. روش دیگر برای تعیین سرعت چرخش روتور، تغییر تعداد قطب هاست. البته تعداد قطب‌ها جزو ویژگی‌های ذاتی موتور بوده و در زمان ساخت با توجه به نوع به نوع سیم پیچی استاتور مشخص می‌شود.

نوع خاصی از موتورها به نام موتور دالاندر وجود دارند که تعداد قطب‌های آن در حین استفاده، بین ۲ قطب یا ۴ قطب قابل تغییر است. در موتورهای سنکرون سرعت از این رابطه بدست می‌آید: Ns=۱۲۰*f/p که در این رابطه Ns سرعت سنکرون یا همان سرعت چرخش روتور بر حسب دور در دقیقه، f فرکانس تغذیه موتور بر حسب هرتز و p تعداد قطب‌های موتور است در موتورهای سنکرون سیم پیچی روتور با ولتاژ مستقیم تغذیه می‌شود.

انواع[ویرایش]

Synchronous motor from Teletype machine.jpg
Electrical Machinery 1917 - Westinghouse motor.jpg

سرعت سنکرون[ویرایش]

سرعت سنکرون یک موتور سنکرون داده شده است:[۱]
در rpm, by:


و در rad·s−1, by:


where:
is the بسامد جریان ذخیره AC در Hz,
is the number of poles per phase.

اگر is the number of pole pairs per phase (rarely called 'planes of commutation') بجای، ضرب ساده هر دو فرمول بر ۲.

نمونه[ویرایش]

یک موتور سنکرون سه فاز، 12-pole (6-pole-pair) عملیاتی است در یک AC supply frequency of 50 Hz. سرعت سنکرون:

ساختار[ویرایش]

Rotor of an electric water pump.jpg
Stator of an electric water pump.jpg
3phase-rmf-180f-airopt.gif

نحوه شروع به کار[ویرایش]

تئوری[ویرایش]

برای راه‌اندازی موتورهای سنکرون ابتدا توسط یک وسیله ثانویه مثل موتور دیزل روتور را چرخانده و به سرعت سنکرون می‌رسانند، (سرعت سنکرون با توجه به تعداد قطب‌ها و فرکانس تغذیه مشخص می‌شود) سپس تغذیه آنها را وصل می‌کنند. «در این حالت اگر شوک بار یا بار زیادی برای موتور ایجاد شود باعث ایستادن روتور شده و ممکن است موتور بسوزد»

عملی[ویرایش]

معمولاً در روتور موتورهای سنکرون علاوه بر آهن‌ربا حلقه‌های اتصال کوتاه نیز وجود دارد (مانند موتورهای روتور قفسی). این حلقه‌ها باعث می‌شود تا در لحظه راه‌اندازی سرعت روتور به سرعت سنکرون نزدیک شود و سپس به سرعت سنکرون برسد. این حلقه‌ها علاوه بر راه اندازی باعث مقاومت بیشتر موتور در برابر شوک بار و بار اضافی می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Motor speed". Electrician's toolbox etc. 
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Synchronous motor»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد.