آرمیدن دو نفر بر تخت در حضور دیگران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آرمیدن دو نفر بر تخت، در حضور دیگران
en: Two Figures Lying On A Bed With Attendants
Two Figures Lying On A Bed With Attendants.png
هنرمند فرانسیس بیکن
سال ۱۹۶۸ میلادی
گونه رنگ روغن
ابعاد
۱۴۷٫۵ سانتی‌متر × ۱۹۸ سانتی‌متر (هر لت)[۱]
مکان موزه هنرهای معاصر تهران، تهران

آرمیدن دو نفر بر تخت، در حضور دیگران (به انگلیسی: Two Figures Lying On A Bed With Attendants) نقاشی سه‌لتی رنگ روغنی است که در ۱۹۶۸ میلادی توسط فرانسیس بیکن کشیده شده است. این نقاشی اکنون در موزهٔ هنرهای معاصر تهران نگهداری می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

تابلوی آرمیدن دو نفر بر تخت، در حضور دیگران، در سال ۱۹۷۵ میلادی، توسط یک دلال هنری فرانسوی به بنیاد هنر ایران که زیر نظر فرح پهلوی فعالیت می‌کرد، فروخته شد و به موزه هنرهای معاصر تهران واگذار گردید. پس از انقلاب ایران این تابلو و بسیاری از آثار موزه بطور مخفیانه و دور از دید عموم نگهداری می‌شدند. تا اینکه این تابلو در سال ۲۰۰۴ برای نمایش موقت به لندن فرستاده شد. این تابلو آخرین بار در سال ۱۹۷۲ در دوسلدورف به نمایش درآمده بود.[۲]

توصیف[ویرایش]

در لت‌های کناری دو نفر ناظر نقاشی شده‌اند که فرم بدنشان بازتاب یکدیگر می‌باشد. ناظر سمت چپ برهنه و ناظر سمت راست با پوشش کامل است. در لت میانی دو مرد برهنه و با صبغه همجنس‌گرایانه[۳] بر تختی آرمیده‌اند. فرم بدن آن‌ها تقریباً شبیه یکدیگر می‌باشد. در لت سمت چپ پرنده‌ای از درون جعبه‌ای در حال پرواز به سوی تخت است.[۴] ناظر ممکن است نشان‌دهندهٔ جرج دایر، معشوق بیکن باشد که در سال ۱۹۷۱ درگذشت.[۵]

پانویس[ویرایش]

  1. “Two Figures Lying on a Bed with Attendants, 1968 (left panel)”. Retrieved 15 December 2014. 
  2. LEITCH, LUKE. “Bringing Home the Bacon; Major Work Returns from Exile in Iran”. The Evening Standard (London, England), 17 June 2004. Retrieved 16 December 2014. 
  3. همکاری موزه هنرهای معاصر و گالری تیت لندن، بی‌بی‌سی فارسی
  4. Alphen 2014.
  5. Higgins, Charlotte. “Bacon triptych emerges from Tehran storeroom”. The Guardian, 18 June 2004. Retrieved 15 December 2014. 

منابع[ویرایش]