چالاوبکر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
چالاوبکر
اطلاعات کلی
کشور Flag of Iran.svg ایران
استان کرمانشاه
شهرستان اسلام آبادغرب
بخش بخش مرکزی
دهستان حومه جنوبی
چالاوبکر بر ایران واقع شده‌است
چالاوبکر
۳۴°۰۷′۳۶″ شمالی ۴۶°۲۰′۱۸″ شرقی / ۳۴.۱۲۶۷° شمالی ۴۶.۳۳۸۴° شرقی / 34.1267; 46.3384
مردم
مذهب شیعه
اطلاعات روستایی
وب‌گاه رسمی چالاوبکر

نام[ویرایش]

چالاوبَکر یا چالاب بَکر روستایی واقع در حومه جنوبی شهرستان اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه و در فاصله 15/700 کیلومتری از آن است. این روستا یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین روستاهای شهرستان اسلام آبادغرب می باشد. روستای چالاوبکر در محدوده کوهستانی استقرار یافته، و آب و هوای آن معتدل کوهستانی است.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

موقعیت جغرافیایی آن در لغتنامه دهخدااینچنین آمده است: 

چالاوبکر در لغتنامه دهخدا:

چالاب بکر. [ بَ ] (اِخ) نام مزرعه‌ای است از دهستان گواور بخش گیلان شهرستان شاه آباد که هوای آن سردسیر و ییلاقی است. بین مزرعهٔ سیدا یاز و گاوسور و درکه واقع شده. هنگام تابستان در حدود ۱۰۰ خانوار چادرنشین از ایل کلهر برای تعلیف احشام و زراعت دیم به این محل می آیند و در زمستان به حدود گرمسیر بخش سومار می‌روند. (فرهنگ جغرافیائی ایران ج ۵).


این روستا قبلا از توابع شهرستان گیلانغرب بود ولی بعدا به بخش کرند و سپس در تاریخ 1376/4/17 و با تصویب هیات وزیران به شهرستان اسلام آبادغرب الحاق شد. اکنون روستای مرزی سه شهرستان اسلام آباد غرب، گیلانغرب و کرند غرب می‌باشد.

گرداگرد دشت چالاوبکر را کوههایی همچون حصار در برگرفته اند که از مرتفع ترین آنها میتوان به کوههای موسوم به گرزه قیو و قلالان اشاره کرد. چالاوبکر از نظر وسعت اراضی کشاورزی با قریب به دو هزار هکتار زمین کشاورزی رتبه اول شهرستان اسلام آبادغرب رااز این حیث دارا می باشد.

شرایط مناسب روستا، وجود راه ارتباطی مناسب ، فاصله نزدیک تا شهر، وجود وسایل ارتباطی کافی ، وجود اماکن آموزشی و مرکز بهداشتی و...پدیده مهاجرت به شهر را در اینجا از رونق انداخته است بلکه مخصوصا در سالهای اخیر ساختمان سازی در روستا توسعه یافته است.

نژاد، تیره ها،زبان[ویرایش]

نژاد ساکنین چالاوبکر کرد و از ایل کلهر می‌باشد و به زبان کردی و گویش کلهری تکلم می‌کنند. اهالی چالاوبکر متشکل از سه تیره رجب ، قندی و حلاج از طایفه خالدی از ایل کلهر می باشند. جمعیت قابل توجهی از این روستا از مردمان کلهر ایوان‌غرب می‌باشند. شهرت های عمده مردم روستا رجبی، پروین و پرندین می باشد.

دین و آئین[ویرایش]

تمامی ساکنان آن پیرو دین اسلام و مذهب شیعه اثنی عشری می‌باشند البته آخرین روستای شیعه‌ نشین می‌باشد و بعد از آن وارد قلمرو پیروان آیین اهل حق می‌شویم.

اقتصادمردم[ویرایش]

اقتصاد مردم روستا عمدتا از طریق کشاورزی و دامداری تامین میشود. زراعت این منطقه بیشتر شامل کشت گندم، نخود و جو به صورت دیم می باشد. عشایر روستا هم در فصول سرد و گرم سال ییلاق و قشلاق خود را در چالاوبکر و مراتع گرمسیر مناطق گیلانغرب و سومار سپری میکنند.

اماکن زیارتی ،جاذبه های باستانی وطبیعی[ویرایش]

بقعه بورسوار که در ضلع غربی چالاوبکر و بر روی کوهی کم ارتفاع واقع شده است مکانی زیارتی و مقدس برای مردم این دیار محسوب میشود. از جاذبه های طبیعی چالاوبکر می توان به غار موسوم به اشکفت زغم اشاره کرد که درنزدیکی بقعه بورسوار واقع شده است.

در وسط روستا تپه ای باستانی به نام سرچغا وجود دارد که هر گونه حفاری درآن ممنوع میباشد.

آمار رسمی جمعيت روستا بر اساس سرشماری سال 1385[ویرایش]

آمار رسمی جمعيت روستا بر اساس سرشماری سال 1385 , تعداد خانوار : 148

عنـــوان كــــل با ســـواد بی ســـواد
كل جمعيت 661 نفر 438 نفر 163 نفر
جمعيت مردان 343 نفر 253 نفر 61 نفر
جمعيت زنان 318 نفر 185 نفر 102 نفر

آمار رسمی جمعيت روستا بر اساس سرشماری سال 1390[ویرایش]

آمار رسمی جمعيت روستا بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن (۱۳۹۰) , تعداد خانوار : 195

عنـــوان كــــل
كل جمعيت 758 نفر
جمعيت مردان 390 نفر
جمعيت زنان 368 نفر

جستارهای وابسته[ویرایش]

ایل کلهر

اسلام‌آباد غرب

منابع[ویرایش]

سرشماری نفوس و مسکن سازمان آمار ایران در سال 1385

سازمان شهرداری هاودهیاری های ایران