لاکشمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
لاکشمی

تصویری از لاکشمی، اثر راجه راوی وارما
ایزدبانوی ثروت و زیبایی
به خط دوناگری लक्ष्मी
تلفظ در سانسکریت lakṣmī
گونهٔ ایزد دوی (تری‌دویشاکتی
همسر ویشنو
مَرکب فیل، جغد

لاکْشْمی یا مهالاکشمی (سانسکریت:लक्ष्मी) ایزدبانوی توانگری و پیروزبختی در آئین هندو است. لاکشمی را به سان زنی که بر روی گل نیلوفر آبی ایستاده‌است، تصویر کرده‌اند. به همین دلیل، او را به نام پادماپریا (کسی که نیلوفر دوست دارد) نیز می‌خوانند. او همسر خدا ویشنو است که هندوان در جشن دیوالی وی را نماز می‌برند.

لاکشمی ایزدبانوی ثروت است و پول و غله و گله و زمین و طلا و نقره از عطایای اوست. در متون هندو گفته شده هر جا که سلطنت و ثروت و شهرت و شوکت باشد، فیض لاکشمی در آنجا حاضر است و لاکشمی نیز در آنجا حضور و سکونت داشته‌است.[۱]

توصیف لاکشمی[ویرایش]

در متون هندو لاکشمی این‌گونه توصیف شده‌است که: لاکشمی همرنگ طلا و نیلوفر و چون آفتاب تابناک درخشان است، و دارای چهره‌ای همچون نیلوفر، زیبا. چشمان درشت لاکشمی همچون گلبرگ نیلوفر است و حلقه‌ای از گل‌های نیلوفر به گردن دارد. لاشکمی بر نیلوفر می‌نشیند و نیلوفر به دست دارد. اینها همه نشانه علاقه لاکشمی به نیلوفر است.[۱]

پیراهن لاکشمی سپید و پاکیزه و به عطر گلبرگ‌هاست. لاکشمی مادر همه است و نخستین مادر جهان. لاکشمی دوستدار کائنات است و سرسپردگانش به هنگام عبادت، او را«آمریتا لاکشمی» نیز می‌خوانند. زیرا«آمریتام» یعنی آب زندگانی، و عنایت لاکشمی برای سرسپردگانش به منزله آب حیات است.[۱]

نیایش به لاکشمی[ویرایش]

به زبان سانسکریت، دعایی ودایی به نام«شری سوکتا» جود دارد که به هنگام ستایش و نیایش لاکشمی به صدای بلند خوانده می‌شود.

روز لاکشمی آدینه‌ها است، و جمعه‌ها برابر تصویر او نیایش‌های ویژه به جا می‌آورند، هر جمعه‌ها ساری یا پیراهن فیروزه‌ای می‌پوشند. هندوان معتقدند اگر آدینه‌ای با نخستین هلال ماه در آسمان مصادف باشد، برای عبادت لاکشمی، خوش‌یمن‌تر و مؤثرتر است. قصه‌های بی‌شماری درباره افرادی هست که از راه ستایش لاکشمی به ثروت و دولت رسیده‌اند. اگرچه لاکشمی از ازل با ویشنو همراه بوده‌است، داستان‌هایی درباره زایش و زندگی‌های دوباره او یافت می‌شود.[۱]

سرسپردگان لاشکمی این‌گونه به درگاه او دعا می‌کنند[۱]:
«ای مادر آسمانی، من از شهروندان این سرزمینم. مرا نام و آوازه و دولت و شوکت عطا کن، و در خانه‌ام سکنا گزین تا عمری دراز یابم.»

ماهالاکشمی وراتا یا وارالاکسمی وراتها, روزی مقدس در آیین هندو است. این مراسم توسط مردان یا زنان (به طور معمول خانمهای متاهل هندو) در روز جمعه قبل از ماه کامل, در ماه سراوانا در تقویم هندو (مربوط به جولای / آگوست در تقویم غربی) انجام می شود.

کسانی که نمی توانید این مراسم را در روز خودش انجام دهند، می توانند آن را در هر جمعه ی سراوانا برگزار کنند. این وراتهای مهمی است، به معنی رعایت عهد مذهبی در زبان سانسکریت.

واراماهالاکشمی وراتها معمولا در ایالت های هند جنوبی مثل آندرا پرادش، کارناتاکا، تامیل نادو و همچنین در بخش هایی از ماهاراشترا و اوریسا انجام میشود.

اعتقادات

پوجا (نماز خاص آیین هندو) توسط مردان یا زنان متاهل به دنبال برکات از الهه ی ماهالاکشمی، همسر لرد ویشنو، انجام میشود که به عنوان خدای ثروت و رفاه مورد توجه است.

افسانه ها

افسانه ای است که می گوید این وراتام توسط لرد شیوا به پارواتی همسر او توصیه می شود برای به دست آوردن ثروت و رفاه. همچنین افسانه ی دیگری وجود دارد که می گوید یک بانوی بسیار مومن چاروماتی که الهه وارالاکشمی به خواب او آمد و از او خواست، وراتام را در راستای تحقق خواسته های خود انجام دهد. او وراتام را همراه با بانوان دیگر در روستای خود با سرسپردگی و صمیمیت انجام داد.

آنها تعداد زیادی خوراکی به الهه پیشکش میکنند و بعد که وراتام تکمیل شد, شگفت زده میشوند از اینکه می یابند بدنهاشان با جواهرات گران قیمت پوشیده شده و خانه هاشان پر از ثروت است. از آن به بعد, زنان شروع کردند به اجرای این وراتام به صورت هر ساله برای کسب ثروت و رفاه در خانواده هاشان.

آیین ها

در روز ورالاکشمی وراتام، زنان خانه های خود را تمیز میکنند و جلوی باغچه و حیاط را با رانگولی ها (ترسیم طرح های رنگارنگ بر روی زمین) تزئین میکنند. پس از آن، حمام میکنند و خود را با لباس ها و جواهرات زیبا آرایش میکنند. آنها پس از آن, در روند انجام وراتا هستند. اول با فراهم کردن کالاشا یا گلدان مقدس آغاز میکنند. گلدان را با برنج و آب که نماد رفاه هست پر میکنند و آن را با برگ های انبه و فوفل تزئین میکنند.

آنها سپس, نارگیل آغشته با زردچوبه و شنگرف را روی کلاشا میگذارند و نارگیل را نیز با پارچه ای نو تزئین میکنند. بعضی از مردم کالاشا را با انواع زیادی از جواهرات تزئین میکنند که زیباتر به نظر آید. آنها, کلاشارا روی بشقابی میگذارند که با برنج پرشده است. پوجای اصلی با پرستش لرد گانش آغاز میشود، کسی که اعتقاد بر این است که تمام موانع و نیروهای شیطانی را دور میکند.

بعد ها، الهه ماهالاکشمی درون کلاشا احضار میشود. سپس آنها یک جفت تورام ها (شاخه ای از نه موضوع{حاجت} با نه گره) را پرستش میکنند و یکی از آنها را در کلاشا می اندازند در حالی که دیگری, دور مچ راست بانویی که پوجا را اجرا میکند, گره خورده. پس از آن، آنها ذکر شاتانامام آشتوتارا لاکشمی (فهرستی از صد نام در ستایش الهه) را میخوانند.

سپس آنها به الهه نه رقم از خوراک از جمله شیرینی پیشکش میکنند. در پایان وراتام، سروده ای در ستایش الهه وارالاکشمی میخوانند. و همچنین از زن متاهل دیگری, دعوت میکنند که اورا الهه ورالاکشمی فرض کنند و به او شیرینی تعارف میکنند. آن شب، همه بانوان همسایه را به خانه های خود دعوت میکنند و به آنها تامبولام تعارف میکنند, یک پیشکشی شامل برگ فوفل, میوه، آجیل فوفل، زردچوبه و داکشینا (پول) است.

آنها همچنین به صورت جمعی آهنگی در ستایش از الهه وارالاکشمی میخوانند. در برخی از مناطق نیز وایبهاو لاکشمی ورات کاتها انجام می شود. این ورات, برای تحقق آرزو توسط مردم در روز های جمعه انجام می شود. در این ورات، مردم الهه لاکشمی را در 8 شکل پرستش میکنند. به عنوان مثال: 1) شری دهان لاکشمی ما 2) شری گاج لاکشمی ما 3) شری ویر لاکشمی ما 4) شری آیشواریا لاکشمی ما 5) شری ویجیا لاکشمی ما 6) شری آدی لاکشمی ما 7) شری دهانیا لاکشمی ما 8) شری سانتان لاکشمی ما.

ورات, توسط هندوها با صمیمیت کامل در هر جمعه با روزه و نماز الهه لاکشمی انجام میشود.

منابع[ویرایش]

  • «لاکشمی»(انگلیسی)‎. ویکی‌پدیای انگلیسی. بازبینی‌شده در ۲ نوامبر ۲۰۰۸. 
  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ۱٫۴ خوشدل، گیتی: لاکشمی (از اساطیر هندو). در نشریه «کِلک»، فروردین و اردیبهشت ۱۳۷۳ - شماره ۴۹ و ۵۰. (از صفحه ۱۳۱ تا ۱۳۴).
جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ لاکشمی موجود است.