قابوس بن سعید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
قابوس بن سعید
سلطان عمان
سلطنت ۲۳ ژوئیه ۱۹۷۰ - تاکنون
سلف سعید بن تیمور
همسر Sayyidah Nawwal bint Tariq (ازدواج ۱٬۹۷۶–۱٬۹۷۹)
خاندان Al Said
پدر سعید بن تیمور
مادر Mazoon al-Mashani
زادهٔ ۱۸ نوامبر ۱۹۴۰(۱۹۴۰-11-۱۸) ‏(۷۳)
صلاله, عمان
مذهب مسلمان اباضی

قابوس بن سعید بن تیمور البوسعیدی سلطان کشور پادشاهی عمان است. وی در ۱۸ نوامبر ۱۹۴۰ در شهر صلاله زاده شد. وی چهارده-امین فرد در زنجیره مستقیم سلاطین خاندان آل بوسعید است. لقب رسمی او در عربی جلالة السلطان المعظم قابوس بن سعید آل سعید (به معنی: اعلیحضرت سلطان بزرگ قابوس فرزند سعید از خاندان سعید) است.

سلاطین آل بوسعید[ویرایش]

خاندان سلاطین آل بوسعید را در سال ۱۷۴۱ میلادی امام احمد بن سعید تأسیس داد. امام احمد بن سعید در میان عمانی‌ها احترام ویژه‌ای دارد زیرا وی پس از یک جنگ طولانی با شورشیان توانست در کل کشور عمان امنیت واستقرار بر قرار نماید.

مراحل زندگی[ویرایش]

سلطان قابوس دوران کودکی را در زادگاه خود شهر صلاله پشت سرگذاشت ومراحل اولیه تعلیم خود نیز دراین شهر آغاز نمود. در سن ۱۶ سالگی بدستور پدرش سلطان سعید بن تیمور به انگلستان فرستاده شد و به مدت دو سال در فرهنگستان نظامی سلطنتی سندهرست آموزش دید.

در مرحله دوم و در یک مسافرت گردشی و آموزشی در ارتش پیاده هنگ زرهی انگلیس خدمت نمود. سپس در مرحله سوم در تشکیلات ستاد ارتش آلمان غربی نیز خدمت نمود.

پس از برگشت از آلمان و در مرحله چهارم دوره علوم مدیریت حکومتی را در انگلستان گذراندند. سپس به زادگاه خود باز گشت. پس از بازگشت به عمان در مدت شش سال به خواندن درباره تاریخ و تمدن سرزمین عمان و دین اسلام پرداخت. سلطان قابوس در سال ۱۹۷۶ با کامیلا،دختر عموی خود ازدواج کرد اما این پیوند زناشویی مدت کوتاهی بعد با طلاق به پایان رسید. از آن زمان به بعد دیگر ازدواج نکرد. [۱]

Qaboos Bin Saaid.jpg

سلطان قابوس یک طرفدار جدی موسیقی کلاسیک است. او برای خودش ارکستری شامل ۱۲۰ نوازنده دارد که قطعات مورد علاقه او را اجرا می‌کنند و در بسیاری از سفرهای خارجی همراه پادشاه هستند. اکثر اعضای این گروه جوانان عمانی هستند که از سال ۱۹۸۶ تحت آموزش مستمر قرار گرفته‌اند تا بتوانند به نوازندگانی چیره دست تبدیل شوند. [۱]

سلطنت[ویرایش]

در سال ۱۹۷۰ میلادی وپس از برکناری پدرش سلطان سعید بن تیمور آل بوسعید از پادشاهی، قابوس به جای پدرش بر مسند حکومت نشست و لقب سلطان قابوس بن سعید سلطان عمان گرفت و از شهر صلاله به مسقط نقل مکان نمود. پدر سلطان قابوس در سال ۱۹۷۲ میلادی درگذشت.

قابوس بن سعید اما فرزند یا برادری ندارد که جانشین او شوند. گفته می‌شود یک توافق اعلام نشده وجود دارد که کسی درباره جانشینی سلطان، صحبت نکند زیرا هر گاه صحبتی انجام شود، بلافاصله تقسیم بندی صورت می‌گیرد و نزاع برای قدرت آغاز می‌شود. سلطان قابوس هم اکنون سه پسر عمو به نام‌های اسعد، شهاب و هیثم بن طارق آل سعید دارد که از شانس بیشتری برای جانشینی برخوردارند. [۱]

رابطه با ایران[ویرایش]

ایران دوران پهلوی (پس از آمریکا و بریتانیا) نخستین کشور منطقه بود که حکومت سلطان قابوس - در پی کودتا علیه پدرش - را در سال ۱۹۷۰ به رسمیت شناخت. یک سال بعد، سلطان قابوس بن سعید آل سعید در ردیف میهمانان ویژه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران در تخت جمشید حضور یافت. نقش اصلی در پشتیبانی از نیروهای نظامی عمان و حتی رویارویی مستقیم با شبه نظامیان چپگرای ظفار در شورش ظفار بر عهده نیروهای نظامی ایران بود که به موجب عملیات نظامی ارتش شاهنشاهی ایران در ظفار، ایران توانست زمام امور را در سال ۱۹۷۵ به سلطان قابوس بازگرداند. از آن هنگام تاکنون، به عقیده برخی تحلیلگران عرب، سلطان قابوس حکومتش را مدیون ایرانی‌هایی می داند که در روزهای سخت به یاری‌اش شتافتند.

پانویس[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ قابوس بن سعید موجود است.

منابع[ویرایش]

  • کتاب: «عمان عبر التاریخ»، سلطنة عمان وزارة الاعلام، چاپ ۱۹۸۸ میلادی.
  • دکتر:القاسمی، سلطان، بن محمد ، «(تقسیم الإمبراطوریة العُمانیة)» ،. چاپ دوم، مطابع البیان التجاریة دبی: سال انتشار ۱۹۸۹ میلادی.
  • العوتبی، سلمة، بن مسلم، الصحاری ، «(الأنساب)» ،. چاپ چهارم، سال انتشار ۱۹۹۴ میلادی.
  • العوتبی، سلمة، بن مسلم، الصحاری ، «(أمارة زنجار وسلاطین عمان)» ،. چاپ سوم، سال انتشار ۱۹۷۷ میلادی.
  • لفتنانت کونیل، سیر آرنولد ویلسون، ، «(تاریخ عمان والخلیج)» ،. انتشار سال ۱۹۸۸ میلادی.
  • بدوی، محمد، آلسعید، (دلیل أعلام عُمان) ، دانشگاه سلطان قابوس، مکتبه لبنان چاپ دوم، سال ۲۰۰۶ میلادی. (به عربی).
  • سایت بی‌بی‌سی فارسی، عنوان مقاله: "سلطان عمان، اولین میهمان خارجی حسن روحانی"