طارق (روستا)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
طارق
اطلاعات کلی
کشور Flag of Iran.svg ایران
استان خراسان جنوبی
شهرستان نهبندان

روستای طارق در ۹ کیلومتری شمال غرب شوسف از توابع شهرستان نهبندان جنوبی‌ترین شهرستان استان خراسان جنوبی واقع شده است. این روستا دارای آبادیهای زیادی در اطراف خود می‌باشد که از مهمترین آنها می توان به خیرآباد، گِیدر، اکبریه، حسین آبادک، کَهنو، کَفتِرگی و پری آباد اشاره کرد. در شمال غرب روستای طارق چشمه ای به نام چشمهٔ پریان وجود دارد که زیارتگاه مردم منطقه به خصوص مردم سیستان می‌باشد . ساختار جامعه در طارق طایفه ای بوده و طوایف استاقاسم، ملا، قنبرعلی، بخشی،حسن علی( حسنی پور) و عابدی از مهمترین طوایف ساکن در این روستا هستند. پیشهٔ مردم این روستا عموماً باغداری و دامپروری بوده است. البته به دلیل عدم وجود زمین‌های بزرگ و انضباط سازمانی در کشت و تولید محصولات کشاورزی که بتواند منجر به رونق اقتصاد کشاورزی گردد اکثر مردم به شهرهای مجاور نقل مکان کرده‌اند. به همین دلیل جمعیت روستا که در برخی از روزهای تابستان به ۳۰۰۰ نفر می رسد در زمستان از ۲۰۰ نفر که ساکنین داثمی آن هستند فراتر نمی‌رود.روستای طارق گرچه در تقسیمات کشوری در استان خراسان جنوبی واقع شده است ولی مانند تمامی روستاهای حوزه نهبندان از نظر فرهنگی و زبانی وابسته به سیستان بزرگ می باشد.

بناهای تاریخی[ویرایش]

مسجد طارق: این مسجد از آثار دورهٔ صفویه است و در فهرست اثار ملی به ثبت رسیده است. موقعیت آن در محل کاریز قنات روستا می باشد. در گذشته سردر ورودی مسجد هماهنگی کاملی به معماری بنای آن داشته و وجود سکوهایی در ورودی آن به مردم امکان تجمع و مباحثه در مجاورت مسجد را می داده است ولی با انجام نغییراتی در این سردر سکوها از بین رفته و نمای آن با آجر سفالی بازسازی شده است. از ویژگی‌های مهم این بنا نداشتن مناره و گنبد می باشد.
مزار شیخ ابراهیم ادهم: مزار ابراهیم ادهم که یکی از عارفان بزرگ ایرانی در این روستا واقع شده‌است.

در گذشته این مزار اتاقک کوچکی بود که مقبره با ارتفاع حدود 90 سانتی متر در وسط آن واقع شده بود و محل مناسبی برای اعتکاف و خلوت نشیتی مردم بود. تغییرات اعمال شده در سال‌های اخیر که با توسعه محل مزار و تغییر نام آن به حسینیه همراه بوده است آن را به محل برگزاری مراسم سوگواری و پذیرایی در ایام محرم تبدیل کرده است. در حال حاضر مقبره ابراهیم ادهم با ابعادی در حد معمول قبور ایرانی در گوشه ای از بنا قرار گرفته و چه بسا برای پذیرایی و سفره اندازی نیز محدودیت ایجاد می کند. ابراهیم ادهم که در میان مردم طارق به نام شیخ یا شیخ سلطان ابراهیم ادهم خوانده می‌شود و روایات بسیاری در باب کرامات و گره‌گشایی‌های وی در حکایات و خاطرات سالخوردگان روستا وجود دارد.