سمر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سمر
سمر در پارک ملی سرنگتی[۱] در تانزانیا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
دسته: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای
راسته: نخودها
تیره: پروانه‌داران
سرده: اقاقیا
گونه: A. tortilis
نام علمی
Acacia tortilis
Hayne

سُمر یا ( سَمُر ) یا اقاقیا،اکاسیا،اکاکیا،درخت صمغ عربی درختی است از تیره مخروطیان. درختی بسیار زیبا با اندامی بلند که شکل خارجی آن (از دور) شباهت زیادی به چتر دارد. شاخه‌های درخت سُمر تو برهم و دور یگدیگر است. گویند که این درخت بیش از صدسال عمر می‌کند. چوب این درخت سفید ومحکم است و در برخی گونه‌های چوب کمی سرخ رنگ می‌شود. درخت سمر در برابر خشک سالی وکم آبی مقاوم است، اما اگر چند سال متوالی باران نبارد، در اثر تشنگی کم کم خشک می‌شود و می‌میرد.

غذای زنبورعسل[ویرایش]

درخت سمر بیشترین پوشش جنلگلی کوهستانی منطقهٔ هرمزگان را در بر گرفته‌است. برگ درخت سمر باریک وسوزنی وشاخه‌هایش مملو از خار است. و گلی زرد رنگ دارد، در موسم گُل و بارداری زنبورعسل به طور قابل توجه‌ای در روی شاخه‌های این درخت مشاهده می‌شوند که شهد برای عسل جمع آوری می‌کنند. عسل گل سمر یکی از بهترین ومرغوبترین انواع عسل در جنوب غرب هرمزگان است. عسل گل سمر سمر طعم ومزهٔ مخصوصی دارد. ازدرخت سمر در فصل تابستان گلی زرد رنگ می‌روید که بوی مطبوعی دارد. دراین فصل زنبور عسل از این گلها رحیق انگبین برای تهیه عسل می‌گیرند. این درخت نزد صحرانشینان و حشم‌نشین کوهستان اطراف بخش کوخرد با نام (چِت) یا «چتی» معروف است. چنانکه در شهرستان بستک هرمزگان پشته‌ای نیز به همین نام وجود دارد که آنرا (پشتخه چتی) می‌گویند.و (چت) به لهجه صحرا نشين منطقه به معناى (سمر) است.

استفاده از درخت سُمر[ویرایش]

سمر در ترکیب جیره بزغاله‌ها آزمایشی در قالب چهار جیره که بترتیب حاوی صفر، ۱۰، ۲۰ و ۳۰ درصد نیام سمر به شکل آسیاب شده بود انجام شد میزان غذای مصرفی، خصوصیات پرواری بزغاله‌ها از قبیل اضافه فون روزانه، ضریب تبدیل غذایی و خصوصیات لاشه بزغاله‌ها مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت . نتایج حاصل از این آزمایش در رابطه با وزن نهایی، اضافه وزن روزانه و غذای مصرفی گروه چهار (۳۰ در صد نیام سُمر) با سایر گروهها اختلاف معنی داری نشان دادند و همچنین در رابطه با پارامترهای مهم لاشه نیز اختلاف معنی درا مشاهده گردید با توجه به نتایج حاصل استفاده از ۲۰درصد نیام سمر در ترکیب جیره هیچگونه مشکلی ندارد .

برگ و چوب سمر[ویرایش]

برگ درخت سُمر غذای مخصوص شتر است، همچنین چوب درخت سمر وچوب سَلَم برای ذغال از چوب کُنار و چوب کُور مرغوب تر است. در دوران گذشته در خانه‌های روستایی از جوب سمر برای تدفئه استفاده می‌نموده‌اند. همجنین از چوب سمر ابزار آلات کشاورزی، پایهٔ کپر و تیر چوب سجم ودر بام خانه نیز به کار می‌برده‌اند. لازم به ذکر است که درخت سُمر (چِت) در سایر مناطق استان هرمزگان فراوان است، به صورتیکه دشت گسترده‌ای در شمال روستای چاه مسلم که به لهجهٔ محلی «کَفَهِ ی چاه مسلم» می‌نامند مملو از درخت سمر است، وسعت این دشت به ده‌ها هزار کیلومتر می‌رسد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Serengeti National Park
  • دکتر:العوده، الغفلی، راشد، (الأشجار المعمرة فی الامارات) العروبة للنشر: بیرت، چاب دوم، انتشار سال ۱۹۸۵ میلادی. (به عربی).
  • محمدیان، کوخردی، محمد ، “ «به یاد کوخرد» “، جلد دوم. چاپ اول، دبی: سال انتشار ۲۰۰۳ میلادی.
  • «منبع جعبه‌زیست»(انگلیسی)‎. ویکی‌پدیای انگلیسی. بازبینی‌شده در ۲۵ نوامبر ۲۰۰۸. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستجو در ویکی‌گونه اطلاعات مرتبط در ویکی‌گونه: Acacia tortilis