اسلام در اتریش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


فهرست کشورها بر پایه جمعیت مسلمان

Allah.svg
فضای داخلی یک مسجد در سالزبورگ

اسلام در اتریش یک اقلیت دینی با ۴٫۲۲% از جمعیت کل اتریش در سرشماری سال ۲۰۰۱ می باشد. در سال ۲۰۱۰ حدود ۴۰۰،۰۰۰ تا ۵۰۰،۰۰۰ مسلمان در اتریش تخمین زده می شود ، که در حدود ۶% از کل جمعیت اتریش است.اکثر مسلمانان در طول دهه‌ی ۱۹۶۰ به عنوان کارگران مهاجر از ترکیه ، بوسنی و هرزگوین همچنین جوامع عربی و پاکستان به اتریش وارد شده‌اند.[۱]

از مناطق پرجمعیت مسلمانان می‌توان به ایالت‌های غربی اتریش نظیر فورآرلبرگ که بالاترین سهم مسلمانان در این کشور با ۸٫۳۶% دارا می‌باشد.وین پایتخت اتریش نیز در حدود ۷٫۸۲% جمعمیت مسلمان دارد.اتریش منحصربه‌فرد کشور در میان کشورهای اروپای غربی می‌باشد تا آنجا که به مسلمانان از وضعیت یک جامعه دینی به رسمیت شناخته شده نگریسته می‌شود و این قدمت به زمان پس از اشغال اتریش، مجارستان، بوسنی و هرزگوین در سال ۱۸۷۸ بازمی‌گردد که اتریش به آزادی مذهبی از جامعه مسلمانان را با اصطلاح "قانون شناسایی" تنظیم کرد. این قانون از سال ۱۹۷۹ هنگامی که جامعه مسلمان در اتریش تاسیس شد فعال گردید.

یک مسجد در تلفس

ساختارهای موازی در گروه مذهبی اسلامی وجود دارد.اکثر مهاجرت‌های انجام شده به اتریش نشان از کوچ مردمان ترکیه‌ای، بوسنیایی می‌باشد. در میان مسلمانان ، جمعیت مسلمان ترکیه تشکلی به نام "انجمن اسلامی ترکیه " دارند که امور دینی مسلمانان را اداره می‌کنند.

آمار ارائه شده‌ی غیررسمی نسبت جمعیتی مسلمانان[ویرایش]

گروه‌های مهاجر جمعیت سال
ترک‌ها ۱۰۹،۷۰۰
بوسنیایی‌ها ۸۵،۲۰۰
افغان‌ها ۳۱،۳۰۰
کردها ۲۶،۷۷۰
آلبانیایی‌ها ۲۰،۵۲۰
ایرانیان ۱۲،۴۵۲
عرب‌ها ۱۲،۱۰۰
پاکستانی‌ها ۸،۴۹۰

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]