یوان (کرمانشاه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یوان
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکرمانشاه
شهرستانکرمانشاه
بخشبخش مرکزی
دهستانمیان‌دربند
مردم
جمعیت۱۹۱ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
مساحت۱۰ هکتار
کد آماری۰۵۰۱۵۱
رئیس شورا= امجد اسفندیاری

یوان یا باوه یوان(به انگلیسی: Bawa Yawan) روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه در استان کرمانشاه ایران است. با اکتشافات پروفسور سامان حیدری گوران در پناهگاه صخره ای "باوه یوان" نشانه هایی از نئاندرتالها یافت شده است.گروه کاوشگری‌ تحت نظارت اداره کل میراث فرهنگی نسبت به کشف آثار تاریخی روستای یوان (مربوط به انسان‌های نئاندرتال 40 الی 37 هزار سال قبل و آثار تاریخی دیگر با قدمت ۵۵ هزار سال که خود گواه بر قدمت و حضور سکنه در این منطقه میباشد) اقدام کرده اند.

حیدری گوران سرپرست هیات باستان شناسی "باوه یوان " گفت: این پروژه تحت نظر پژوهشکده باستان شناسی و پژوهشگاه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه انجام میشود.

وی گفت : نتایج درخشانی از جمله کشف نخستین بقایای قطعی انسان‌های نئاندرتال در کشور ایران و در این پناهگاه صخره ای همراه بوده و نخستین دندان انسان نئاندرتال ایران در این مکان پارینه سنگی خواهد بود و این غار و پناهگاه سنگی در یوان میاندربند و در ۳۵ کیلومتری شهر کرمانشاه واقع شده است و علاوه بر کشف نادر یک دندان شیری انسان نئاندرتال با قدمت 40 الی 37 هزار ساله لایه‌ای رسوبی همراه با داده‌های فرهنگی سه دوران پارینه سنگی میانی نویین و فرا پارینه سنگی که بر روی هم قرار دارند .در ضمن تپه قدیمی مربوط به دوره سلجوقی که در قدیم قلعه بوده است مشرف بر روستا میباشد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان میان‌دربند قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۷۲ نفر (۴۰خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.