چقانرگس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

دهستان روستایی در استان کرمانشاه، ازتوابع بخش ماهیدشت معروف به تپه چغا مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و در شهرستان کرمانشاه، جلگه ماهیدشت (۱۲ کیلومتری غرب ماهیدشت) واقع شده و این اثر (تپه چقا) در تاریخ ۱۹ تیر ۱۳۴۸ با شمارهٔ ثبت ۸۶۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است(منبع:سایت همگردی). دالان های چند طبقه در زیر تپه و در دل زمین از شگفتی های دست ساخت بشر ماقبل تاریخ در این تپه است.

مردم این دهستان به کار دامپروری و کشاورزی مشغول هستند و شیعه مذهب بوده و از عشایر غیور ایل کلهر نیز می‌باشند و در دفاع مقدس دوشا دوش همه مردم استان و کشور عزیزمان حضور داشته و شهدای گرانقدری از جمله شهید غلامرضا الماسی ، شهید محمود صیدمحمدی[۱] ، شهید بهمن باقری تقدیم نمودند. یاد و خاطره این شهدای گرانقدر و همه شهدای کشورمان گرامی باد.

چقانرگس
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکرمانشاه
شهرستانکرمانشاه
بخشبخش ماهیدشت
مردم
جمعیت۵۹۲ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۴۹۷۸۰

تپه چقا، روستایی از توابع بخش ماهیدشت شهرستان کرمانشاه در استان کرمانشاه ایران است.

جمعیت[ویرایش]

جمعیت این روستا براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۷۱ نفر (۱۵۷خانوار) بوده‌است.

مشاهیر[ویرایش]

سیما کرمی": مرحومه "سیما کرمی" در سال 1300 در خانواده مذهبی در روستای تپه چقا بخش ماهیدشت دیده به جهان گشود. وی از چهره‌های بارز و سرشناس روستا بود که فعالیت‌های زیادی برای اهالی انجام داد که هر کدام قابل توجه است. مرحومه کرمی از موسسان پایگاه مقاومت و آموزش نظامی اهالی و اعزام بسیجیان به جبهه و کمک‌های نقدی و کالایی بوده‌است. سیما کرمی همچنین از بانیان مسجد سیدالشهداء (ع) و عضو شورای اسلامی روستا و عضو شبکه ارتباط ترویجی کشور و رئیس میراث فرهنگی روستا و عضو هیئت امنا مسجد بود و در مدت حیات خود خدمات ارزنده ای همچون یکپارچه کردن اراضی روستا، برگزاری کلاسهای نهضت سواد آموزی، کلاسهای آموزش فرهنگی، آموزش تخصصی قالیبافی، کلاس ترویج دام، برگزاری ایام الله دهه فجر و سایر ایام الله داشت.از وی پنج پسر و دو دختر و 50 نوه و نتیجه بر جا مانده است. وی در تاریخ 19 مهر ۱۳۹۰ در بیمارستان امام علی (ع) بدلیل بیماری قلبی دارفانی را وداع گفت و روحش به ملکوت اعلی پیوست.[۲]

- "اکبرعبدی": "استاد اکبر عبدی"شخصی فرهنگی، مدرس دانشگاه، پژوهشگر، که بیش از سه دهه از عمرخود را صرف مسائل فرهنگی و اجتماعی شهر و دیارش کرمانشاه نمود و افتخار خدمت در سمتهای: رئیس کارگزینی آموزش و پرورش ناحیه سه کرمانشاه، عضو و دبیر در کمیته بررسی آثار و تالیفات در آموزش و پرورش، کارشناس انجمن اولیاء و مربیان استان کرمانشاه و کارشناس مسئول بازنشستگان آموزش و پرورش استان، رئیس کانون فرهنگیان بازنشسته استان و همچنین عضو شورای حل اختلاف (مسئول شعبات مختلف) عضو شورای اجرایی هلال احمر شهرستان کرمانشاه، عضو شورای آموزش و پرورش شهر و استان کرمانشاه، مدرس آموزش مهارتهای زندگی، نایب رئیس موسسه امید در استان، عضو شورای کانونهای کشوری در استان و.... را در کارنامه خود داشته و دارای بیش از پنجاه مقاله چاپ شده میباشد.

- "رحمان عبدی" : "جناب سرهنگ حاج رحمان عبدی" که ایشان نیز بحمدالله از افسران لایق کشور بوده که هم‌اکنون در سمت مدیر کل اداره محترم تأمین اجتماعی نیروهای مسلح استان منشاء خدمات صادقانه ای به هم شهریان و هم استانیهای عزیزمان در کرمانشاه بوده‌است.

"شهدای روستا": غلامرضا الماسی ، محمود صیدمحمدی ، بهمن ولی زاده

تصاویر[پیوند مرده][ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. سایت گلزار. «محمود صیدمحمدی».
  2. خبرگزاری مهر. «سیما کرمی».

https://www.golzar.info/164666/