میرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
میرگ
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانایلام
شهرستانایلام
بخشبخش چوار
دهستانارکوازی
نام محلیمیرگ
نام‌های دیگرانارک ,ملیه
نام‌های قدیمیملیه
مردم
جمعیت۱۲۵ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیت50%-
جغرافیای طبیعی
مساحت160 هکتار
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه25درجه
بارش سالانه500 میلی متر
روزهای یخبندان سالانه10 روز
کد آماری۰۴۹۸۹۴

میرگ نام روستایی در دهستان ارکوازی واقع در شهرستان چوار استان ایلام است.

کوه میرگ[ویرایش]

این کوه که به صورت یک رشته کوه کوچک در سراسر منطقه میرگ کشیده شده وما بین روستای انارک ومنطقه زراعی میرگ قرار دارد. این کوه سرشار از گیاهان دارویی و خوراکی است. ودر بهار باعث جذب هزاران نفر گردشگر می‌شود که از جایجای ایران به آنجا می آیند.

ملیه[ویرایش]

این روستابا نام رسمی انارک درشهرستانچوار در استان ایلام قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن 114 نفر (22خانوار) بوده‌است.

باوه یال[ویرایش]

کوه باوه یال این کوه که افسانه‌های بسیاری در مورد آن وغاری که در دل آن است با نام چمچه عبدالان وجود دارد وازآن در شعرهای غلامرضا خان ارکوازی به وفور نام برده شده‌است در روستای ملیه قرار دارد. این کوه که برای مردم روستا یک کوه مقدس است به گونه ای که هر جای این روستا قرار بگیرید دهانهٔ این کوه قبله را نشان می‌دهد.

امروان[ویرایش]

منطقه ای زراعی که به علت زمین‌های مسطح وهموارش وکمبود آب آن برای کشت دیم مناسب است. اما بعلت کمبود درختان ومناسب نبودن پوشش گیاهی در این ناحیه دما در تابستان در آن نسبت به منطقه مجاورش میرگ بسیار گرم تر است .

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». * درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.