کوربلاغ یک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کوربلاغ یک (کوربلاغ شاهوردی)

کوربلاغ یک
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکرمانشاه
شهرستانکرمانشاه
بخشبخش مرکزی
دهستانبالادربند
مردم
جمعیت۹۹ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۴۸۵۳۸

کوربلاغ یک، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه ، دهستان بالادربند (سراب نیلوفر) در استان کرمانشاه ایران و در کنار مجتمع تفریحی فرهنگی سراب نیلوفر واقع شده‌است. ساکنان اولیه روستای کوربلاغ یک بر اساس گفته افراد بومی محل از منطقه آذربایجان تبعید شده‌اند و در زمان‌های گذشته تمامی اراضی و مالکیت روستا متعلق به شخصی به اسم شاهوردی هدایتی زنگنه (فرزند محمدنظر) بوده‌است که با گذشت زمان این زمین‌ها بین وراث تقسیم شده و در حال حاضر اهالی روستا به دو دسته هدایتی زنگنه و نظری تفکیک شده‌اند. مقدار اراضی کشاورزی روستا حدود هفتصد هکتار می‌باشد که نزدیک به چهارصد هکتار آن آبی و مابقی دیم می‌باشد . منابع آب روستا از رودخانه‌های فصلی (رودخانه قره سو) و چاه‌های عمیق و نیمه عمیق برای آبیاری زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شود. شغل بیشتر ساکنین روستا کشاورزی و دامپروری می‌باشد .

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان بالادربند قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۱۲ نفر (۲۵خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.