ونه‌رنگینه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ونه‌رنگینه
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکرمانشاه
شهرستانکرمانشاه
بخشبخش کوزران
دهستانسنجابی
نام‌های دیگرتفنگ چی
مردم
جمعیت۱۲۹ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیت۱٫۲
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه۱۷
کد آماری۰۴۶۹۲۲

ونه‌رنگینه، روستایی از توابع بخش کوزران شهرستان کرمانشاه در استان کرمانشاه ایران است. در همسایگی روستاهای باباکوسه، شامار، نظرگاه، که جزیی از روستاهای ایل گوران می‌باشد جاده‌ای آسفالت دارد که فاصله زمانی روستا را با بخش کوزران به کمتر از ربع ساعت کاهش داده است که بیشتر مردم منطقه ان را با نام تفنگ چی می‌شناسند. شغل اکثریت مردمان آنجا دامداری و کشاورزی است که به دلیل ناهموار بودن و ارتفاع زیاد از سطح تقریبا تمامی زمین‌های روستا به صورت دیم کشت میشود دین ۱۰۰ درصد مردم آن یارستان یا همان اهل حق می‌باشد و در حدود سال ۱۲۷۷ توسط یاره فراش باشی از سران ایل سنجابی در ازای ۷۰ هزار تومان از مالک آن زمان خریداری و آن را به جهت مرتع‌داری فراوانی که داشت ابتدا به داماد ارشدش رضاخان پورزند و بعد از بزرگ شدن فرزندانش آن را بین تمامی فرزندانش تقسیم کرد. از مکان‌های آن می‌توان به دار دوازده امام - تق تق - گول ون داوکه و چشمه کانی چرمه که چشمه طبیعی بوده نام برد. مرحوم رضاخان پورزند و جهانگیر رضایی از جمله کدخداهای به نام آن روستا بودند. روستا دارای امتیاز برق و آب شرب میباشد.

جمعیت

این روستا در دهستان سنجابی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۶۲ نفر (۲۷خانوار) بوده‌است.

یاره فراشباشی

او یکی سران ایل سنجابی بود و ارتباط خوبی با سردار مقتدر داشت. او ۸ پسر و ۴ دختر داشت که وقتی وفات کرد ارث را بین تمام فرزندان حتی دختران تقسیم کرد. ارث او ۱۰۳ هکتار زمین زراعتی و تعداد زیادی دام بود که از آنها برای کمک به مردم و درآوردن خرج خود استفاده می کرد

منابع

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.