گوریل غربی سرزمین‌های پست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

گوریل غربی سرزمین های پست
WesternLowlandGorilla03.jpg
گوریل سرزمین‌های پست غربی نر
WesternLowlandGorilla05.jpg
ماده و نوجوان
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: نخستی‌سانان
تیره: انسان‌سانان
سرده: گوریل
گونه: گوریل غربی
زیرگونه: G. g. gorilla
نام سه‌بخشی
Gorilla gorilla gorilla
(Savage, ۱۸۴۷)

گوریل غربی سرزمین‌های پست (به انگلیسی: Western lowland gorilla) با نام علمی Gorilla gorilla gorilla[۱] نام یک گوریل غربی است که در جنگل‌ها و مناطق کوهستانی آفریقای مرکزی در کشورهای آنگولا،کامرون،جمهوری آفریقای مرکزی،کامرون،گینه استوایی و گابن زندگی می‌کند.این نوع گوریل در باغ وحش‌ها نیز یافت می‌شوند.در گوریل‌های نر بیماری‌های قلبی-عروقی و بیماری کاردیومیوپاتی رایج است.

ویژگی‌های فیزیکی[ویرایش]

گوریل‌های غربی سرزمین‌های پست کوچک‌ترین نوع از خانواده گوریلها هستند.یک گوریل نر از ۱۴۰ تا ۲۷۰ کیلوگرم وزن دارد به‌طور ایستاده می‌تواند از ۱۵۰ تا ۱۸۰ سانتی‌متر قد داشته باشد.بر اساس رکوردهای جهانی گینس میانگین وزن یک گوریل نر ۱۶۸ کیلوگرم و قد به صورت ایستاده ۱۶۳ سانتی‌متر می‌باشد.مونث‌ها نیز تا ۱۵۰ سانتی‌متر به صورت ایستاده می‌توانند قد داشته باشند و وزن آن‌ها نیز نصف وزن نر هاست.باغ وحش داری به نام جان اسپینال ادعا می‌کند که گوریل‌های پشت نقره ای(گوریل‌های نر بالغ) وی قدرتی در حد هفت یا هشت وزنه بردار المپیک دارند،اما این ادعا تا کنون اثبات نشده است.

اخلاق[ویرایش]

Bristol.zoo.western.lowland.gorilla.arp.jpg

گوریل غربی سرزمین‌های پست به صورت گروهی تا فاصله ۷/۸ - ۴۷ کیلومتر مربع از پناهگاه خود مسافرت می‌کنند.آن‌ها از خود رفتار تهاجمی نشان نمی‌دهند و گروه‌های همسایه فضاها را با هم به اشتراک می گذارند.گروه‌ها منطقه‌ای معین نزدیک خانه خود را انتخاب می‌کنند و با توجه به وجود میوه‌های رسیده، مهاجرت می‌کنند.گوریل‌ها معمولاً روزانه ۰/۴۸ – ۲/۹ کیلومتر مهاجرت می‌کنند. گوریل‌ها در گروه‌های خانوادگی زندگی می‌کنند که در آن یک گوریل نر بالغ غالب که به پشت نقره ای معروف است،پنج تا هفت ماده ی بالغ،بچه‌ها و نوجوانان و احتمالاً چند گوریل نر غیر غالب عضویت دارند.گوریل‌ها دیر به دیر تولید مثل می‌کنند چرا که مونث‌ها تا سن نه یا ده سالگی قابلیت باردار شدن ندارند و معمولاً هر پنج سال تنها یک بچه به دنیا می‌آورند.

جمجمه یک گوریل نر

تغذیه[ویرایش]

تغذیه اصلی گوریل غربی سرزمین‌های پست گیاهان هستند.غذای اصلی آن‌ها ریشه و ساقه گیاهان و درختان است اما از میوه‌ها و پوست درختان نیز گاهی اوقات تغذیه می‌کنند.همچنین گاهی اوقات حشرات را می خورند. یک گوریل بالغ روزانه حدود ۱۸ کیلوگرم غذا می خورد.

ژنتیک[ویرایش]

ژنوم گوریل غربی سرزمین‌های پست در سال ۲۰۱۲ ضبط شد.

ایدز[ویرایش]

برخی باور دارند که گوریل غربی سرزمین‌های پست یکی از عامل‌های اصلی ایدز است.بیماری SIV یا ویروس نقص ایمنی میمونی همانند بیماری اچ آی وی یک آن‌ها را بیمار می‌کند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا انگلیسی

پیوند به بیرون[ویرایش]