گورت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گورت
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستاناصفهان
بخشبخش مرکزی
دهستانقهاب جنوبی
نام محلیگورت
نام‌های دیگرندارد
نام‌های قدیمیجورت
سال بنیاددوره ی ساسانیان (ما قبل اسلام)
مردم
جمعیت۴٬۶۱۲ نفر
کد آماری۱۷۵۳۱۲

گَوَرت، محله ای از توابع بخش مرکزی شهرستان اصفهان در استان اصفهان ایران است. گورت هم‌اکنون زیر نظر شهرداری منطقه 15 شهر اصفهان اداره می‌شود این محله با تاریخچه ای کهن با داشتن برج‌های کبوتر ان بسیار معروف است برج‌های کبوتر ان در سطح کشور بی بدیل می‌باشند که معروف‌ترین برج ان برج قلعه در محلهٔ قلعه است گورت شامل محلات قلعه ،بالادروازه و پایین دروازه است گورت در مسیر خط ترانزیت کالا و در مسیر شهر یزد است. مردم گورت به اصالت خود به شدت پایبند هستند به صورتی که اصالتا دارای پسوند گورتی می‌باشند مردم این محله اکثراً دارای نام خانوادگی بدیعی هستند و از دیگر فامیل‌های موجود می‌توان از بدیعی،عباسی،قاسمی،بشیری،یوسفی، نام برد

برج تاریخی قلعه به عنوان نماد این محل است .همچنین نقاره خانه در غرب و قلعه گوارت دژ که به نوعی نمایانگر قدمت گورت از پیش از ۱۴۰۰ سال پیش است و در ارتفاعات این محله است، از جمله آثار تاریخی فراوان این محله است که متأسفانه یکی پس از دیگری در حال تخریب و فراموشی است.

جمعیت[ویرایش]

این محله در دهستان قهاب جنوبی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴٬۶۱۲ نفر (۱٬۱۸۱خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.