گوار (اراک)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
www.gavar.ir

مختصات: ۳۳°۵۸′۰۲″ شمالی ۴۹°۳۹′۳۶″ شرقی / ۳۳.۹۶۷۲۲°شمالی ۴۹.۶۶۰۰۰°شرقی / 33.96722; 49.66000

روستای گوار-شهر اراک
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان مرکزی
شهرستان اراک
بخش بخش مرکزی
دهستان سده
نام محلی گوار
مردم
جمعیت ۲٬۶۸۲ نفر
اطلاعات روستایی
کد آماری ۰۰۰۰۱۳
پیش‌شمارهٔ تلفن ۳۳۶۲
وب‌گاه رسمی www.gavar.ir

گوار (اراک)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اراک در استان مرکزی ایران است. روستای گوار در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی شهر اراک واقع شده است. بعد از شهر سنجان وروستاهای ضامنجان وعقیل ابادنوبت به روستای گوارمیرسدکه درقلب منطقهٔ قره کهریز جای گرفته است. خوشبختانه این روستا ازآب وهوای بسیارمطلوب برخورداربوده وبسیار سرسبز ودارای باغات وطبیعت زیبایی می‌باشد که درایام تعطیلات مردمان زیادی را به دامان طبیعت می‌کشاند گوار بزرگترین روستای منطقه قره کهریز می‌باشد اب معدنی عقییق درجنوب این روستا واقع است. اکثرمردم این روستابه تهران پایتخت کشورمهاجرت کرده اندکه به لحاظ اشتغال نظیرگچ کاری ودیگرمسایل واردپایتخت شده اندروستای گوار باوجود امکانات فوق‌العاده و اراضی وسیع قدرت شهرشدن را دارد ولی بنا به دلایلی فعلاً این امر میسر نیست همچنان این روستایکی ازمهمترین روستاهای استان مرکزی است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان سده قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲٬۶۸۲ نفر (۷۸۴خانوار) بوده‌است.

  1. مورد فهرست گلوله‌ای

سایت رسمی روستای گوار-شهر اراک[ویرایش]

در تاریخ۱۳۹۳/۱۰/۸ وبا به رسمیت شناختن در ویکی‌پدیا اولین سایت رسمی گوار باادرس www.gavar.ir ایجاد شد تا این روستادر زمینه فضای مجازی به زمره روستاهای معروف و شناخته شده استان مرکزی بپیوندد.

قنات قره کهریز[ویرایش]

در سال ۱۲۱۰ در حکومت فتح علی شاه قاجار که توسط این پادشاه بقایای دو دولت افشاریه و زند به دست این پادشاه منقرض شد، وضع کشاورزی ایران رونق تازه‌ای گرفت و در این میان شخصی به نام علی محمد یزدی داماد حاج محمدیزدی به اتفاق همسرش کربلایی معصومه بنا به دعوت شاهزاده گوار و عقیل آباد از یزد برای حفرقنات به قره کهریز آمدند. این شخص باهوش و ذکاوتی که داشته بعد از پاکوبیدن به زمین و گوش بر روی زمین گذاشتن مسیر آبهای زیرزمینی را تشخیص داده و ایشان با استفاده از کارگران مُقَنی مشغول به حفر قنات قره کهریز می‌شوند. دهنه قنات به اندازه‌ای بوده که ارباب شاهزاده با اسب وارد قنات می‌شده است.. پس از تلاش‌های فراوان و گذشت زمان در انتهای قنات در مادرچاه به سنگی برخوردمیکنند که علی محمدیزدی کار را تعطیل می‌کند و اعلام می‌دارد که فردا کسی که جهت حفرچاه واردمیشودبایدوصیت نامه خود رانوشته باشد. شخصی داوطلب جهت حفر آماده می‌شود و باکلنگ تیز بر صخره سنگ می‌کوبد، ولی فشار آب امانش نمیدهدو آب باسرعت تمام آن فرد را باخود می‌برد و جان خود را از دست می‌دهد.. و سرانجام آب گوارایی در قنات جاری می‌شود که به علت گوارا بودن این آب نام این روستا را «گوار» می‌نامند.

منبع :سایت رسمی روستای گوار


منابع[ویرایش]