گرند تور (مجموعه تلویزیونی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گرند تور
The Grand Tour Logo.png
ژانر رانندگی
کشور سازنده انگلیس انگلستان
زبان‌(های) اصلی انگلیسی
تولید
تهیه‌کننده اجرایی اندی ویلمن[۱]
انتشار
شبکه اصلی سرویس ویدئویی آمازون
پیوند به بیرون
وب سایت رسمی www.amazon.co.uk/thegrandtour
مجریان این برنامه در سال ۲۰۰۸ (از چپ به راست): هموند، می، و کلارکسون.

گرند تور مجموعه تلویزیونی برای سرویس ویدئویی آمازون است که توسط جرمی کلارکسون، ریچارد هموند و جیمز می اجرا و توسط اندی ویلمن تهیه شده‌است. این مجموعه تلویزیونی بعد از جدا شدن این چهار نفر از برنامه تخت‌گاز شبکه بی‌بی‌سی تهیه و تولید می‌شود[۲][۳] و به صورت هفتگی در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ در سرویس ویدئویی آمازون نمایش داده می‌شود.

دو فصل که در مجموع ۲۴ قسمت دارند از این مجموعه تولید شده‌است که هر قسمت ۶۰ دقیقه می‌باشد و هر یک از قسمت‌ها در شهرهایی مختلف فیلم برداری می‌شود.

تا بحال این برنامه خودروهایی همانند نیسان جی تی آر، استون مارتین وولکان، هوندا سیویک، پورشه ۹۱۱، فورد موستانگ و … را تست و بررسی کرده‌اند و آن‌ها را در جداولی قرار داده‌اند.

نظر های جرمی کلارکسون در مصاحبه[ویرایش]

فصل دوم گرند تور شما را به جاهای مختلف دنیا برده است. کشور محبوب تو کدام بود؟[ویرایش]

موزامبیک جالب‌ترین کشور برای من بود. ما همیشه فیلمبرداری در قاره آفریقا رو دوست داریم و این بار نیز داستان خیلی خوبی داشتیم. هیچ کس به شما نمی‌گوید که این کار را نباید در این قاره انجام دهی؛ این موضوع در مقایسه با کشوری مثل سوئیس که تقریباً همه چیز در آن ممنوع شده، باعث آرامش خیال می‌شود!

بزرگ‌ترین تغییر نسبت به فصل اول چیست؟[ویرایش]

چادر برنامه اکنون دم در خانه من است و دیگر در حال سفر نیست! من می‌توانم با لباس خواب نیز سر کار بروم!

بدترین تغییر نسبت به فصل دوم چیست؟[ویرایش]

آدامس نیکوتین (ترک سیگار). در سه ماه گذشته من لب به سیگار نزده‌ام، زندگی دیگر معنا و مفهومی ندارد! شایعه مرگم پخش شده بود هرچند به شکل مبالغه‌آمیزی پخش شد، اما من حالم خوب بود. آنطور که اعلام شد، هر دو ریه من عفونت داشتند، اما شرایطم خوب بود.

اتومبیل محبوب این فصل چه بود؟[ویرایش]

دوست دارم بگویم فورد GT. ما از نیویورک تا آبشار نیاگارا رانندگی کردیم، در قسمت مربوطه، من در منهتن نیز پشت فرمان آن بودم. این خودرو راحت بود و البته نمی شد خارج از آن را واقعاً دید! اما وقتی وارد آزادراه می شوید، فورد GT خیلی فوق العاده است.

شهر محبوبت چطور؟[ویرایش]

من رانندگی در رم را دوست دارم، زیرا هر چراغ راهنمایی به منزله شروع یک گرند پری است. فرقی نمی‌کند که شما سوار بر چه خودرویی باشید، حتی یک فرد روستایی با فیات ریتموی باستانی خود قصد به چالش کشیدن شما را دارد.

آیا اتومبیلی بود که قصد تستش را داشتی اما نتوانستی به آن دست پیدا کنی؟[ویرایش]

در این مجموعه نه. ۲۰ سال پیش چنین اتفاقی برایم افتاد و بعد از آن مردم فهمیدند کاری که ما برای “اتومبیل” انجام می دهیم، در کل خوب است. اگر ما و تخت گاز را حذف کنید، دیگر کسی برای دفاع از حوزه خودرو باقی نمانده و عرصه به گری لینکر و دوستان توئیتریش که مدام خواهند گفت “آیا استفاده از دوچرخه عالی نیست؟ نباید همه ما از اتوبوس استفاده کنیم؟ آیا هوا آلوده نیست؟”، واگذار می‌شود.

تور بزرگ یا تخت گاز؟[ویرایش]

صادقانه بگویم از وقتی که تخت گاز مجدداً شروع به کار کرده، من آن را ندیده ام. وقتی بچه خود را به فرزندخواندگی یک خانواده دیگر می دهی، دیگر تمایل نداری که بروی و از پنجره خانه‌شان پیگیر سرنوشت او باشی. من نسبت به تخت گاز چنین احساسی دارم؛ آن مثل فرزند من بود اما از من گرفته شد. حالا نمی‌خواهم ببینم والدین جدید چگونه با آن رفتار می‌کنند.

آیا از اینکه طرح افشای حقوق کارکنان شبکه BBC شامل تو نشد، خوشحالی؟[ویرایش]

چرا مردم می خواهند از میزان دستمزد افراد دیگر اطلاع پیدا کنند؟ من شخصاً اصلاً دوست ندارم بدانم گری لینکر چقدر درآمد دارد. شکاف پرداختی‌ها بین زنان و مردان کاملاً مضحک است. شما می بینید که دو نفر دقیقاً یک کار را انجام می دهند، اما شخصی که دامن پوشیده، نصف فردی که اول صبح صورتش را تراشیده حقوق دریافت می‌کند، چرا باید اینگونه باشد؟ این دیوانگی محض است.

آیا آینده متعلق به اتومبیل های خودران است؟[ویرایش]

شما جاده مرگ در بولیوی را می شناسید، همانی که ما در تخت گاز به آنجا رفتیم. مسیرهای باریک با پرتگاه‌های مرتفع. هر شرکتی که می‌خواهد اتومبیل خودران توسعه دهد، من به مدیرش می گویم “بسیار خب، اجازه بده خودرویی که ساخته ای، تو را در جاده مرگ به مقصد برساند.”

اگر آماده بود این کار را انجام دهد، من یک دستگاه از آن خودرو را خواهم خرید. البته من به خوبی مطمئنم که هرگز چنین اتفاقی نمی‌افتد. فکر نمی‌کنم که در طول زندگی ام اتومبیل‌های خودران به تعداد زیاد در جاده‌ها تردد کنند.

مکان های رویایی برای فصل سوم[ویرایش]

با BBC ما هرگز نتوانستیم وارد ایران شویم، اما اکنون می توانیم برویم. ایران جایی است که واقعاً دوست دارم به آنجا بروم. این یک اتفاق فوق العاده است. بسیاری از افراد تا زمان تمام کردن لیست کارهای مورد علاقه‌شان ممکن است دچار سرطان شوند، اما ما سال هاست که کارهای مورد علاقه‌مان را انجام می دهیم.(در تخت گاز در برنامه ویژه خاورمیانه، تا مرز ایران هم آمدند ولی اجازه‌ی ورود پیدا نکردند.)

منابع[ویرایش]

  1. Juss, Mindy. "'The Grand Tour' with executive producer Andy Wilman". Edinburgh International Television Festival. Retrieved 22 June 2016. 
  2. "Clarkson delighted with terms of new Amazon show". 2 August 2015. Retrieved 23 December 2015. The new motoring show, which will be available to Amazon Prime customers next year, will feature at least 36 episodes over three years. 
  3. Barraclough, Leo (31 July 2015). "Why Jeremy Clarkson's 'Top Gear' Team Went to Amazon". Retrieved 23 December 2015. will be 12 episodes in each of the three seasons, and each episode will run for around an hour. … deal was brokered by Amazon U.K. film and TV strategy director Chris Bird and Conrad Riggs, the U.S. company's head of TV production. 

http://www.gsm.ir/news/show/40370/ http://asbe-bokhar.com/?p=33497