گالیلئو (ناوبری ماهواره‌ای)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Translation arrow fa.svg این نوشتار یک ترجمه از ویکی‌پدیاهای دیگر است. پيوند به سایر زبان‌ها را در سمت راست-پايين اين صفحه ببينيد.


گالیلئو سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی است (GNSS جی‌ان‌ای‌اس) در حال ساخته‌شدن توسط اتحادیه اروپا (EU ای‌یو) و سازمان فضایی اروپا (ESA ای‌اس‌آ) و سامانه اروپایی ماهواره‌ای ناوبری جهانی؛ جی‌ان‌ای‌اس اروپایی، یا (GSA جی‌اس‌آ) است[۱] که بخش‌های مرکزی آن در پراگ در جمهوری چک، همراه با دو مرکز عملیات زمینی، اوبرفافن هوفن نزدیک مونیخ در آلمان و فوچینو در ایتالیا ایجاد شده‌است. این پروژهٔ پنج میلیارد یورویی[۲] به نام ستاره‌شناس مشهور ایتالیایی گالیلئو گالیله نامگذاری شده‌است.

یکی از اهداف گالیلئو، فراهم آوردن و ارائهٔ یک سیستم جایگزین مکان یابی بومی با دقت بالا است که توسط آن کشورهای اروپایی می‌توانند با این خودکفایی کامل، از سیستم گلوناس (گلوناس) روسیه، ناویس هند،[۳] و سیستم‌های چینی سامانه ناوبری بیدو، و جی پی اس (GPS) ایالات متحده بی‌نیاز شده و به آن تکیه کنند،[۴] چرا که سیستم‌های (گلوناس)و (GPS)، می‌توانند در هنگام جنگ یا درگیری برای کاربران تجاری، غیرفعال گردند. در ابتدا انتظار می‌رفت این سیستم تا سال ۲۰۱۲ راه اندازی شود.[۵]

استفادهٔ جزئی عمومی (با دقت ابتدایی) از خدمات گالیله رایگان و به روی همه باز خواهد بود. قابلیت‌های با دقت بالا برای کاربران تجاری با پرداخت هزینه، در دسترس خواهد بود. گالیله بر آنست که با ارائهٔ اندازه‌گیری‌های موقعیتی افقی و عمودی در دقت ۱ متر، خدمات موقعیتی بهتر و دقیق‌تری از عرض‌های جغرافیایی بالا، نسبت به دیگر سیستم‌های موقعیت‌یاب ارائه دهد.

منابع[ویرایش]