گالیلئو (ناوبری ماهواره‌ای)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

گالیلئو سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی است (GNSS جی‌ان‌ای‌اس) در حال ساخته‌شدن توسط اتحادیه اروپا (EU ای‌یو) و سازمان فضایی اروپا (ESA ای‌اس‌آ) و سامانه اروپایی ماهواره‌ای ناوبری جهانی؛ جی‌ان‌ای‌اس اروپایی، یا (GSA جی‌اس‌آ) است[۱] که بخش‌های مرکزی آن در پراگ در جمهوری چک، همراه با دو مرکز عملیات زمینی، اوبرفافن هوفن نزدیک مونیخ در آلمان و فوچینو در ایتالیا ایجاد شده‌است. این پروژهٔ پنج میلیارد یورویی[۲] به نام ستاره‌شناس مشهور ایتالیایی گالیلئو گالیله نامگذاری شده‌است.

یکی از اهداف گالیلئو، فراهم آوردن و ارائهٔ یک سیستم جایگزین مکان یابی بومی با دقت بالا است که توسط آن کشورهای اروپایی می‌توانند با این خودکفایی کامل، از سیستم گلوناس روسیه، ناویس هند،[۳] و سیستم‌های چینی سامانه ناوبری بیدو، و جی پی اس (GPS) ایالات متحده بی‌نیاز شده و به آن تکیه کنند،[۴] چرا که سیستم‌های گلوناس و GPS، می‌توانند در هنگام جنگ یا درگیری برای کاربران تجاری، غیرفعال گردند. در ابتدا انتظار می‌رفت این سیستم تا سال ۲۰۱۲ راه اندازی شود.[۵]

استفادهٔ جزئی عمومی (با دقت ابتدایی) از خدمات گالیلئو رایگان و به روی همه باز خواهد بود. قابلیت‌های با دقت بالا برای کاربران تجاری با پرداخت هزینه، در دسترس خواهد بود. گالیلئو بر آنست که با ارائهٔ اندازه‌گیری‌های موقعیتی افقی و عمودی در دقت ۱ متر، خدمات موقعیتی بهتر و دقیق‌تری از عرض‌های جغرافیایی بالا، نسبت به دیگر سیستم‌های موقعیت‌یاب ارائه دهد.

منابع[ویرایش]