کیف پول رمزارز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک نمونه از کد هش ریت شده ی بیت کوین قابل چاپ و متشکل از یک آدرس بیت کوین برای دریافت و کلید اختصاصی مربوط به هزینه است.

کیف پول رمزارز یا والت به محل ذخیره سازی، ارز در شبکه زنجیره بستکی (همان بلاکچین و به انگلیسی: blockchain) اطلاق می شود. می توان گفت کیف پول در ارز های رمز نگاری شده مانند؛ حساب بانکی در ارز های فیات (مانند دلار ، ریال و یورور) است. هر کیف پول دارای کلید خصوصی و کلیدی عمومی است. کلید عمومی، در حقیقت همان آدرس کیف پول به مثابه شماره حساب بانکی و کلید خصوصی همان رمز عبور است. کیف پول ها انواع مختلفی دارند، که نمونه های فیزیکی به سرد و نمونه های نرم افزاری به گرم شهرت دارند. [۱][۲][۳]

عملکرد[ویرایش]

یک کیف پول رمزارز، مانند حساب بانکی، شامل یک جفت کلید رمزنگاری عمومی و خصوصی است. یک کلید عمومی به سایر کیف های پول اجازه پرداخت میدهد، و کلید خصوصی اجازه خروج ارز از کیف پول را فراهم میکند.

به زبان ساده، کیف پول یک برنامه نرم افزاری است که با بلاک چین همگام سازی می شود. از طریق این همگام سازی، می توان مقدار ارز رمزنگاری شده (دریافت و پرداخت شده) یک کیف پول خاص را مشاهد کرد. در مورد کیف پول های سخت افزاری، آنها پلی بین کیف پول نرم افزاری شما و بلاک چین هستند.[۴]

انواع کیف پول[ویرایش]

کیف پول می‌تواند مبتنی بر یک برنامه نرم افزاری و یا بر اساس سخت‌افزار باشد.[۵] میتواند کلید خصوصی را از طریق کاربر یا از راه دور ذخیره کند و تراکنش‌ها را توسط یک شخص ثالث تأیید کند.

یک نمونه کیف پول سخت‌افزاری
یک تراکنش واقعی بیت کوین از مبادله رمزنگاری وب به یک کیف پول سخت‌افزاری.

کیف پول چند منظوره (امضا)[ویرایش]

این کیف ها در هنگام خارج شدن پول (ارز دیجیتال) نیازمند تائید (امضا) چند نفر برای ثبت تراکنش در بلاک چین هستند.[۶] کیف پول چند منظوره برای افزایش امنیت طراحی شده‌است.[۷]

کیف پول قطعی[ویرایش]

کیف پول تعیین‌کننده[ویرایش]

در یک کیف پول قطعی یک کلید واحد می‌تواند برای تولید کل درخت جفت‌های کلید استفاده شود. این کلید واحد به عنوان ریشهٔ درخت استفاده می‌شود. جملهٔ حفظی تولید شده یا دانهٔ کلمه یک راه قابل درک برای انسان به منظور توصیف کلید استفاده شده به عنوان ریشه است، چرا که می‌تواند به صورت الگوریتمی به کلید خصوصی ریشه تبدیل شود. کلمات با ترتیب یکسان، همواره دقیقاً همان کلید ریشه‌ای را تولید می‌کنند. یک عبارت کلمه‌ای می‌تواند شامل ۲۴ کلمه بی‌ربط باشد، مانند: «شروع دوست سیاه زمین زیبایی ستایش غرور نپذیرفتن وحشت باور تسکین انجیل پایان نابودی قهرمان ساختن بهتر عالی». کلید ریشه جایگزین سایر کلیدهای خصوصی نیست، بلکه برای تولید آن‌ها استفاده می‌شود. تمام آدرس‌ها هنوز هم کلیدهای خصوصی متفاوتی دارند، اما می‌توانند توسط آن کلید ریشه‌ای واحد بازیابی شوند. آن کلید ریشه نیز، به نوبهٔ خود می‌تواند با تغذیهٔ دانهٔ کلمه دوباره محاسبه شود. آن جملهٔ حفظی پشتیبان کیف پول است. اگر یک کیف پول از تکنیک جملهٔ حفظی مشابهی استفاده کند، از آن کیف پول می‌توان در یک کیف پول نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری پشتیبان‌گیری کرد.

جملهٔ حفظی ایمن نگه داشته می‌شود. استاندارد BIP-39، یک دانهٔ ۵۱۲ بیتی از هر جمله‌ای تولید می‌کند. مجموعهٔ کیف پول‌های ممکن از این ۵۱۲ بیت، ۲۵۱۲ عدد است. هر کلمهٔ عبور منجر به تولید یک کیف پول معتبر می‌شود. اگر کیف پولی پیش از این استفاده نشده باشد، خالی خواهد بود.

کیف پول غیر قطعی[ویرایش]

در یک کیف پول غیرقطعی، هر کلید به جای تولید از طریق یک کلید مشترک، به تنهایی به صورت تصادفی تولید می‌شود؛ بنابراین، برای هر پشتیان‌گیری از این کیف پول باید تمام کلیدهای خصوصی استفاده‌شده به عنوان یک آدرس و، همچنین بافری از حدود ۱۰۰ کلید بعدی که ممکن است پیش از این به عنوان آدرس توزیع شده باشند، اما هنوز پرداخت‌های آن‌ها دریافت نشده باشد، ذخیره شود.[۸]

امنیت کیف پول[ویرایش]

امنیت کیف پول رمزارز در چند سطح طبقه‌بندی می‌شود. در واقع اگر بخواهیم سطح امنیت کیف پول رمزارز را مشخص نماییم، در ابتدا باید به برخط یا آفلاین بودن آن توجه کنیم. کیف پول‌های آنلاین، کیف پول‌هایی هستند که به یک سرور تحت‌وب متصل بوده و دارایی کاربران به صورت برخط در آن‌ها نگهداری می‌شود. در مقابل، کیف پول‌های آفلاین به هیچ سرور آنلاینی متصل نبوده و دارایی افراد در آن به شکل مطمئن‌تری نگهداری می‌شود. طبیعی است کیف پول آنلاین رمزارز نسبت به نوع آفلاین بیشتر در معرض هک و هجوم افراد دیگر قرار داشته باشد ، چرا که این کیف پول‌ها به سرورهایی متصل هستند که این سرورها با احتمال وجود بهره‌مندی از چندین لایه امنیتی، باز هم امکان نفوذ را به هکر ها می‌دهند. به همین خاطر دارندگان ارزهای دیجیتالی که بخش اعظمی از سرمایه شان را در این بازار سرمایه گذاری کرده‌اند، بهتر است از کیف پول های آفلاین استفاده نمایند. البته بسیاری از کیف پول های آنلاین معتبر و جهانی، اقدامات امنیتی پیچیده و منحصر به فردی را برای مراقبت از دارایی کاربران استفاده می‌کنند. این اقدامات شامل ایجاد کلیدهای خصوصی برای هر کاربر، امکان تنظیم ورود چند مرحله ای و غیره می‌باشد. توجه به برخی اقدامات نیز امنیت دارایی کاربران را در کیف پول رمزارز افزایش می‌دهد. صرف نظر از نوع کیف پول، هرگز نباید کلیدهای خصوصی تان را فراموش نکنید. همچنین در زمان انتقال دارایی به کیف پول دیگر، چنانچه آدرس کیف پول را اشتباه وارد کنید تقریبا امکان برگشت رمزارزهای انتقال داده شده وجود نخواهد داشت و دارایی شما احتمالا برای همیشه از دست رفته است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. topics, Full Bio Follow Linkedin Follow Twitter Jake Frankenfield is an experienced writer on a wide range of business news; Investopedia, his work has been featured on; Frankenfield, The New York Times among others Learn about our editorial policies Jake. "What Is a Blockchain Wallet?". Investopedia. Retrieved 2021-08-15.
  2. Rodeck، David (۲۰۲۱-۰۶-۱۴). «What Is A Bitcoin Wallet?». Forbes Advisor (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۸-۱۵.
  3. «A Crypto Wallet Can Help Keep Your Coins Safe. Here's How to Decide If You Need One» (به انگلیسی). Time. ۲۰۲۱-۰۶-۱۶. شاپا 0040-781X. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۸-۱۵.
  4. «what-is-a-ledger-wallet».
  5. https://bitogram.ir/cryptocurrency-security/ بایگانی‌شده در ۷ مه ۲۰۱۹ توسط Wayback Machine "ارزهای دیجیتال و راهکارهای مقابله با چالش‌های امنیتی"
  6. "Bitcoin Startup Predicts Cryptocurrency Market Will Grow By $100 Billion in 2018". Fortune. Retrieved 2019-02-15.
  7. Graham, Luke (2017-07-20). "$32 million worth of digital currency ether stolen by hackers". www.cnbc.com. Retrieved 2019-02-15.
  8. Antonopoulos, Andreas (12 July 2017). Mastering Bitcoin: Programming the Open Blockchain. O'Reilly Media, Inc. ISBN 978-1-4919-5438-6. Retrieved 14 September 2017.