مونرو (رمزارز)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مونرو
Monero-Logo.svg
Monero Logo
ایزو ۴۲۱۷
کدXMR[۱]
پول
جمعMonero, moneroj
نمادɱ
آمارها
تاریخِ معرفی۱۸ آوریل ۲۰۱۴؛ ۷ سال پیش (۲۰۱۴-۰۴-۱۸)
استفاده‌کننده(ها)Worldwide

مونرو یک ارز مجازی منبع باز رمز نگاری شده بر اساس رمزارز است که در مارس سال 2014 با تمرکز بر حفظ حریم خصوصی با تمرکززدایی و مقیاس پذیری[نیازمند منبع] ایجاد گردید. این ارز مجازی در سیستم عامل های Windows, MacOS, Linux, Android و FreeBSD قابل اجرا می باشد.[۲]

مونرو با استفاده از یک دفتر کل به ثبت معاملات می‌پردازد در حالی که واحدهای جدید از طریق یک فرایند به نام استخراج، ایجاد شده‌است. مونرو قصد دارد با هدف بهبود وضعیت موجود ارز رمز پایه، از طریق گمنام کردن فرستنده، گیرنده و مقدار هر معامله ایجاد شده و همچنین شرایط برابر برای فرایند استخراج این ارز، گام بردارد.

طراحی

برخلاف بسیاری از ارزهای رمز پایه معروف که مشتق شده از بیت کوین هستند، مونرو بر اساس پروتکل CryptoNote بوده و دارای تفاوت‌های الگوریتمی قابل توجهی در ارتباط با مسدود کردن زنجیره بلوکی است. با ارائه سطح بالایی از حریم خصوصی، مونرو قابل تعویض است، به این معنی که هر واحد پول را می‌توان با واحد دیگری جایگزین کرد. این واحدها از یکدیگر قابل تشخیص نیستند، این باعث می‌شود که مونرو از سایر ارزهای رمز پایه عمومی مانند بیت کوین متفاوت باشد، که در آن آدرس‌هایی که قبلاً با فعالیت‌های ناخواسته همراه بوده وارد لیست سیاه شده و توسط اعضای شبکه رد می‌شد.

جستار های وابسته

دیجیتال نوت

بیت کوین

زنجیره بلوکی

استخراج رمز ارز

پیوند به بیرون

وب سایت رسمی مونرو

منابع

  1. "Monero (XMR) Price Chart, Market Cap, Index and News".
  2. "About Monero". Getmonero.org.